Styl a móda

Markéta Galuszková: „Vždy jsem chtěla ostatním ukázat, kdo je ta Galuszková, kterou zesměšňovali“

Ať už budu vyjmenovávat činnosti, kterým se Markéta profesionálně věnuje, nebo výrazy, které na jejím obličeji fotografové zachycují, tak můžu říct jediné – Markéta Galuszková má mnoho tváří, které dokáže šikovně obměňovat.

Kdyby Markéta Galuszková vyplňovala kolonku „profese“ ve svém životopise, zřejmě by se nevešla na jeden řádek. Kdo jí jen trošku zná, tak ví, že se věnuje převážně fotomodelingu, modelingu, herectví nebo bodypaintingu . Mimo jiné se v rozhovoru můžeš dočíst, že svým klientkám prodlužuje vlasy, dělá hostesku a že se vrhla také na dráhu fotografky.

Vybudování portfolia je prvním krokem k fotomodelingu

1) Vzhledem k tomu, že se profesionálně věnuješ několika činnostem, to vypadá, že se ani nezastavíš. Jak všechno zvládáš?

Nedala bych ani ránu bez diáře, do kterého si všechno píšu. Skoro denně mi volají klientky, které mají zájem o prodloužení vlasů, také se snažím věnovat modelingu a herectví. Do toho všeho musím stíhat castingy a pohovory v agenturách, které se specializují na filmy a reklamy. Byl čas, kdy jsem všechno moc hrotila a tím pádem už mi nestačily síly na to, abych všechno zvládala. Spala třeba jen 3 hodiny a pak mé cesty za prací vypadaly následovně: z Klatov až do Ostravy, ten samý den ještě Pardubice, Hradec Králové a Praha. A takhle 4 měsíce v kuse. Kámen úrazu byl, že jsem se snažila všem vyhovět, ale zasáhlo mi to do života tak moc, že to se mnou doslova seklo a já jsem pak 14 dní nemohla nic dělat a nebyla jsem schopná ani vstát. Říkala jsem si, že to je paradox – zrovna já, takový hyperaktivní člověk. Jsem moc ráda za všechnu práci, kterou můžu dělat a snažím se, abych vše dokončila dobře. Aby toho nebylo málo, tak jsem teď ještě začala koketovat s profesí fotografky.

2) Našla bys i nějakou špatnou zkušenost s focením?

Když jsem jako modelka začínala, tak jsem si potřebovala vybudovat umělecké portfolio, takže jsem vyhledávala fotografy a hledala si nabídky sama. Měla jsem jen několik fotek vyfocených doma v pokojíčku – to zná snad každá z nás :-). Postupem času se mi začali ozývat profesionální fotografové, kteří mi často psali, že ve mně vidí potencionál. Mnoho z nich zaujalo, že na každé fotce působím úplně jinak, jednou jsem nevinná a potom sexy dračice. Protože miluju různorodost, tak se do fotek snažím vkládat velké množství emocí. Také často měním vzhled svých vlastních vlasů, někdy tmavé, jindy světlé nebo třeba metr dlouhé. Co se týče fotografů, tak s nimi mám výborné, ale na druhou stranu také občas i špatné zkušenosti. Někteří jedinci se snaží modelku opít a osahávat a proto je důležité se nedat a z focení co nejrychleji odejít. Je to těžké, ale člověk se nesmí bát. Myslím si, že mi špatné situace přinesly spoustu zkušeností a já teď alespoň vím, jak se v takovém případě zachovat.

Markéta Galuszková
Všem jsem se snažila vyhovět, ale pak to se mnou doslova seklo.

Žena má být ženou, tudíž k ní patří dlouhé vlasy

3) Co by měla dívka splňovat, aby mohla být úspěšná v oblasti fotomodelingu?

Při fotomodelingu je velmi důležité, aby byla dívka pohybově nadaná a aby uměla různě pózovat – při každém „cvaknutí“ jiný výraz. Dalo by se říct, že fotomodelka by měla být zčásti herečka, která dokáže být na požádání usměvavá, smutná nebo vážná. Naopak velmi nepěkně na fotce působí, když je člověk v křeči a není uvolněný. Velmi cenná rada je spolupracovat s fotografem, často se stává, že si o pózách, které po vás chce, myslíte všelicos, ale výsledek vás kolikrát mile překvapí. Třeba já sama měřím pouhých 155 cm, takže rozhodně není pravidlo, že modelky musí převyšovat 170 cm. Věnuji se hlavně fotomodelingu, ale nedávno jsem měla možnost předvádět jarní oblečení a kabelky značky Elega pro Danu Morávkovou.

4) Mimo jiné se věnuješ také herectví. Dokážeš vybrat jeden projekt, kterého si vážíš nejvíce?

Herectví se věnuji teprve krátkou dobu. Jeden z nejzajímavějších projektů, jehož součástí jsem mohla být, je bezesporu film Fotograf aneb Dámy, radím vám ke klidu, ve kterém se objevuji v epizodní roli jako nevěsta. Při natáčení jsem se setkala třeba s Karlem Rodenem, který hraje právě fotografa na mé svatbě. Díky tomuto projektu jsem se dostala mnoho nabídek na další focení o osobní rozhovory. Poznala jsem Dagmar Havlovou, Veroniku Žilkovou nebo Andreu Kerestešovou, která si mě v souvislosti s natáčením vybrala také jako modelku na svou výstavu, jež se konala koncem léta. Kdybych měla porovnat modeling a herectví, tak si myslím, že to jsou dvě naprosto rozdílné věci, i když to tak na první pohled nemusí vypadat.

5) Ztotožňovaly se tvé představy v dětství s tvým aktuálním povoláním?

Vždy jsem si přála být obdivovanou herečkou, takže pořád doufám, že se mé sny jednou splní tak, abych ve stáří mohla svým dětem vyprávět, co všechno jsem zažila. Neměla jsem úplně jednoduché dětství, slýchala jsem plno narážek na mou výšku a vychrtlost. Postupem času se můj život ale naprosto otočil a nabral nový směr. Najednou jsem měla sílu jít si za svým snem a všem ukázat, kdo že je ta Galuszková, kterou zesměšňovali.

6) Z jakého důvodu nabízíš služby prodlužování vlasů? Co tě na tom baví?

Miluji to, že během krátké chvilky dokážu všechny slečny, ale i dámy v pokročilém věku proměnit v krásné a pohledné ženy. Podle mého názoru je krásná dlouhá hříva symbolem ženské krásy, a přestože je mi jasné, že to tak nemusí vnímat každý, můj názor se nezmění. Vždy říkám, že žena má být ženou – tudíž k ní patří krásné vlasy, něžně nalíčená pleť a hezké oblečení. Každá z nás může být tou dokonalou, jen to chce zvolit správný styl. Pro objednání mých služeb mohou klientky využít můj e-mail Marketa.Galuszkova@seznam.cz. Cestuji po celé České republice, takže není problém domluvit si prodlužování přímo v domácím prostředí.

Markéta Galuszková
Doufám, že jednou budu moct svým dětem vyprávět, co jsem v životě zažila.
(fotografie z natáčení filmu Fotograf aneb Dámy, radím vám ke klidu)

Jak u herectví, tak u modelingu miluji protiklady

7) Máš nějakou vysněnou roli, kterou by sis chtěla jednou zahrát? A stejně tak – je nějaký fotografický projekt, jehož součástí bys chtěla být?

Moc ráda bych si zahrála roli něžné princezny v pohádce, ale na druhou stranu mě láká také postava mrchy, protože ráda přijímám výzvy. Stejně jako u modelingu, tak i u herectví mám ráda protiklady. Jednou hodná, podruhé zlá.

8) Děláš rozhovor pro magazín Kámoška.cz. Jak ovlivnila tvá kariéra přátelství a vztahy?

Mám to štěstí, že mě má rodina ve všech činnostech podporuje. Vždy mi byla velkou oporou a já si toho moc vážím. Co se týče přátel, tak se mi potvrdilo, že i opravdoví přátelé se jednoho dne mohou stát nepřáteli. Ženu se za svým cílem a to bohužel některé lidi nenechá chladnými. Každý z nás má možnost dotáhnout to co nejdál, v rámci svých osobních možností. Jde jen o vnitřní motivaci a o schopnost jít si za svým cílem i přes všechny překážky.

9) Jsou nějaké typy fotek, které v žádném případě nefotíš?

Zásadně se distancuju od všeho, co se týká erotiky – žádné erotické snímky, žádná videa. Spoustu lidí mi už za takovou práci nabízelo velké honoráře, ale vždy jsem jim řekla, že mám opravdu úplně jiné cíle. Nehodlám klesnout tím, že se budu zahazovat s erotikou. Mám ráda sexy snímky typu glamour, ale nejdu do extrémů, které působí vulgárně. Nic špatného také nevidím na aktech, které ve většině případů vypadají vkusně, tedy pokud se model/ka neprezentuje lacinými pózami. Tím, že lidé někdy dokáží být zlí a závistiví, jsem si už několikrát vyslechla poznámky jako „Ty Markéto, ty jsi točila porno, viď?“, ale na takové otázky nemám sílu ani odpovídat.

Markéta Galuszková
Každý z nás má možnost dotáhnout to co nejdál, v rámci svých osobních možností.

Člověk měl mít zdravé sebevědomí, ale zároveň být skromný

10) Jaký je podle tebe hlavní rozdíl mezi fotografy a fotografkami?

Za svou kariéru jsem s několika fotografy spolupracovala opakovaně na odlišných projektech z důvodu oboustranného zájmu. Teď přijímám jen honorované nabídky a třeba jen jednou za půl roku něco nafotím jen tak pro rozšíření portfolia. Kdybych si měla vybrat, jestli se mi lépe spolupracuje s ženami nebo s muži, tak bych určitě zvolila fotografky. Dámy mají rozvinutější cit pro něžnou fotografii, zatímco pánové se modelku snaží zachytit jako vyzývavou kost tak, jak ji vidí svýma očima.

11) Představ si sama sebe před pěti lety. Kdybys mohla, jakou radu by sis dala?

Kdybych si nějakým způsobem mohla dát radu do minulosti, tak bych si určitě poradila to, abych si za svým snem i přes nekonečné překážky, které nikdy nekončí, a nevzdávala naději na úspěch! Důležitá je skromnost, ale zároveň i zdravé sebevědomí, jednoduše být vyrovnaná sama se sebou. Buďte stále sami sebou a na nic si nehrajte, jedině tak dokážete to, co chcete.

Markéta Galuszková

Tímto bych Markétě chtěla moc poděkovat za milý rozhovor a popřát jí hodně štěstí do budoucna!

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.