Styl a móda

Kontaktní čočky nejsou zabijákem líčení

Kontaktní čočky nám, běžným krátkozrakým smrtelníkům, ulehčují život. Ale je důležité, aby každá, která čočky nosí a chce se líčit, dodržela jistá pravidla.

Kontaktní čočky
zdroj: upload.wikimedia.org

Čočky vs. brýle

Brýle jsou skvělá věc. Pamatuju si, že když jsem je ještě nepotřebovala, hrozně jsem je chtěla nosit. Jenže pak jsem je nosit musela, a to už jsem samozřejmě nechtěla. Po třech letech jsem se rozhodla vyměnit brýle, tu plastovou věc, která mi vždy bránila ve výhledu a nedalo se s ní pořádně dívat vleže na televizi, vyměnit za čočky. Ano, jsou finančně náročnější a je problematické se je naučit nasazovat a vyndavat, ale výsledek stojí za to.

Jak na čočky?

Rozhodnutí je první krok na cestě k čočkám. Pak přichází ten nejobtížnější, naučit se čočky nasazovat. Bolí to, pálí to, škrábe to. Ale když překonáš odpor k sahání si do vlastního oka, jsi za vodou. A když ti po kolikátém pokusu obě čočky sedí tam, kde mají, a oko ti splaskne a přestane slzet, tak možná přijde touha nalíčit se. Ani v tom není problém, ale všechno má svá ale.

Nasazování kontaktních čoček
zdroj: upload.wikimedia.org

Hygiena především

Nejdůležitější je, aby se do oka při líčení nedostaly nečistoty. V podstatě všechny kroky, které tu budu popisovat, jsou z toho důvodu, aby nedošlo ke znečištění čočky a oka, a tím k možné infekci.

Hned první krok je zásadní, nejdříve si nandej čočku a teprve až potom se můžeš začít se líčit. Tento krok je nejdůležitější nejen kvůli hygieně, ale také kvůli tomu, že když se nalíčíš a pak teprve nandáš čočky, skoro najisto se ti celé oko rozmaže a můžeš začít znovu. A také je to esenciální krok pro ty, které mají více dioptrií a bez čoček na to líčení prostě neuvidí.

Kontaktní čočky a líčení
Nejdřív sáhni po čočkách a pak teprve po líčidlech

Linky, stíny, řasenka

Vlastně můžeš použít všechno, jen u linek je jisté omezení. Linky si nikdy nemaluj na vnitřní okraj víček! Také je důležité nedotknout se čočky, potažmo oka, třeba tužkou nebo řasenkou, víc to bolí a čočka se může znečistit. Oční stíny vol raději krémové, ty sypké mohou odpadávat a dostat se tak do oka. Řasenku je lepší volit voděodolnou.

Kontaktní čočky a líčení
Krémové oční stíny Oriflame
zdroj: oriflame.com

Make-up a pudr

Také make-up je vhodné volit voděodolný, aby v oblasti očí nedošlo při případném slzení k jeho rozpuštění a vniknutí do oka. Pudr doporučuji kompaktní. Práškový pudr by se mohl chovat podobně jako sypké oční stíny.

Kontaktní čočky a líčení
Kompaktní pudr L’Oréal Paris True Match
zdroj: lorealparis.cz

Odličování

U odličování je vše naopak. Nejdříve si vyndej čočku, a pořádně při vyndavání oko otevři, jinak si můžeš čočkou „vzít“ o řasy a znečistit ji. Při odličování také hrozí, že si čočku posuneš ze středu oka, a z vlastní zkušenosti můžu říct, že lovit průhlednou čočku po celém oku není snadné a ani bezbolestné. Při odličování se mohou dostat do oka věci, které tam nechceš, a můžou způsobit pěknou neplechu.

Jakou kosmetiku vybrat?

Něco již bylo zmíněno výše. Lepší je kompaktní pudr, voděodolný make-up a řasenka, krémové stíny jsou vždy vhodnější volbou. Spousta kosmetiky a také odličovadel se pyšní přívlastkem hypoalergenní, že tedy oko nepodráždí, ale i přesto je lepší si čočku nejdříve vyndat.

Kontaktní čočky a líčení
Hypoalergenní odličovač na oči Vichy
zdroj: vichy.cz

Kontaktní čočky a líčení
Hypoalergenní odličovač Clinique
zdroj: krasa.cz

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.