Styl a móda

Jak vám funkční oblečení usnadní život?

Funkční prádlo už není na trhu s prádlem žádným nováčkem, i přes tuto skutečnost však lidé v jeho výběru i oblékání stále chybují, což má za následek, že se místo tepla a pohodlí dočkají nepříjemného pocení, mokrého propoceného oblečení a rýmy získané z prochlazení. A přitom by stačilo tak málo, držet se základních pravidel.

Co je na funkčním prádle tak kouzelné

Funkční oblečení vám skutečně dokáže usnadnit život. Funkční oblečení je malým textilním zázrakem, díky němuž, ať je teplo, nebo zima, můžeme být stále v suchu. Speciální textilie dokáže odvést pot od těla a izolovat ho od nepříznivých vnějších klimatických vlivů. Látka je lehká a rychleschnoucí, neomezuje v pohybu a nestudí. V zimě vás zahřeje a v létě pro změnu ochladí. Kouzlo termoprádla spočívá především v jeho prodyšnosti.

Z čeho je funkční oblečení vyrobené

Funkční látky jsou nejčastěji vyrobeny ze syntetických materiálů, kromě nich však mohou být vyrobeny i z přírodních materiálů, případně z jejich mixtur. Kombinace přírodních a syntetických materiálů představuje zlatou střední cestu. Výrobci do vláken často přidávají rovněž i ionty stříbra nebo speciální chladivou vrstvu. Přírodní funkční prádlo je obvykle vyrobené z bambusu anebo z vlny. Jejich velkým plusem je to, že jsou přirozeně antibakteriální a nezapáchají. Bohužel jejich životnost je menší. V zimě je nejlepší sáhnout po funkčním prádlo vyrobeném z merino vlny.

Jak funguje funkční prádlo

Na rozdíl od jiných materiálů funkční prádlo funguje na principu, že rozloží pot na celou plochu oblečení a odvádí jej odtud dál do dalších vrstev. Vlhkost se díky tomu lépe vstřebá, oblečení nenavlhne a vy tak zůstanete v suchu a teple.

Aby vše fungovalo tak, jak má…

Aby funkční oblečení fungovalo tak, jak by mělo, je nezbytné si jej správným způsobem oblékat. Funkční oblékání tvoří tři vrstvy. Spodní vrstva, která je v přímém kontaktu s pokožkou představují nejen tílka a trička, ale i podprsenky, kalhotky, ponožky, spodky a legíny. Jejím úkolem je odvádět pot od těla. Druhou vrstvu tvoří roláky, mikiny a tepláky. Tato vrstva od těla nepropouští ven tělem vytvořené teplo a rovněž i zabraňuje pronikání chladného vzduchu. Zároveň umožňuje potu, aby postoupil dál.Třetí, poslední, vrstva slouží k tomu, aby vás ochránila před větrem deštěm, sněhem, zimou. Je zároveň i dobře prodyšná a pot odvádí zcela ven.Ochrannou vrstvou jsou obvykle bundy, vesty a kalhoty. Nezbytné také je, abyste funkční oblečení nekombinovaly s oblečením z jiných (nefunkčních) materiálů.

Aby vše fungovalo tak, jak má, je nezbytná i správná péče

Aby funkční prádlo bylo funkční, je zapotřebí, abyste se o ně náležitě starali. Každé oblečení má na visačce přesně popsané instrukce, všeobecně však platí, že byste ho měly prát vždy naruby na 40 stupňů Celsia. Nepoužívejte aviváž, ani prádlo nedávejte do sušičky. Nežehlete.

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.