Styl a móda

Jak si ušít kabelku ze starých džín?

Tvé oblíbené džíny už ti nesedí, ale nechceš je skladovat ve skříni, vyhazovat nebo darovat někomu jinému? Máš příležitost, aby posloužily jinému účelu! A zároveň si tak vyrobíš pěkný módní doplněk.

Co budeš potřebovat?

 • džíny
 • šicí stroj
 • jehlu
 • nit
 • krejčovské nůžky
 • pravítko
 • krejčovskou křídu
 • ozdoby a pásky podle potřeby
  • 1) Odstřihni nohavice

   Odstřihni rovně nohavice od sedového dílu kalhot. Šev ve středu předního dílu obstřihni těsně vedle přehybu tak, aby štepování zůstalo neporušené. Nástřih skonči v místě, kde začíná rozparek na zip. Vzniklý zub pak přelož přes druhou stranu předního dílu tak, aby na sobě přední a zadní díl ležely hladce. Zub přišij ručně drobným stehem nejlépe bílou nebo modrou nití.

   Odstřihni sedový díl od nohavic

   Přišij cíp
   Přišij cíp drobným stehem

   2) Našpendli díly na sebe

   Díly si našpendli v místě pasového límce tak, aby byly nahoře vyrovnané. Spodní kraj uhlaď a také zajisti špendlíky kousek nad okrajem. Špendli směrem od středu k bokům. Zadní díl je vždy větší, takže boční šev nebude úplně v boku. Všímej si, aby na každé straně byla od švu k boku kabelky stejná vzdálenost.

   3) Odšij spodní kraj

   Prošij spodní kraj rovně na stroji (dávej pozor, abys nepřišila kapsové váčky). Záložky buď jenom rovnoměrně sestřihni, nebo je prošij cik cak stehem. Potom šev v rohu rozlož, vznikne ti růžek, který by měl mít šev ve středu. Ten prošij kolmo ke švu. S druhým růžkem opakuj stejný postup a záložky přitom skládej na jednu stranu.

   Odšij spodní kraj
   Odšij spodní kraj a růžky

   4) Ušij držadla kabelky

   Na rubovou stranu nohavic pomocí pravítka a krejčovské křídy narýsuj dva stejné obdélníky dvakrát tak široké jako požadovaná šířka držadla a dlouhé asi kolem 50 cm. Na všech stranách obdélníku ponech cca 1 cm na záložky a vystřihni. Přelož obdélníky na polovinu a sešij podle vyznačené linie na stroji od okraje k okraji. Záložky rozžehli a obrať roury do líce. Šev vystřeď a horní otevřené konce zasuň tak, aby vzniklé ohyby ležely na sobě a byly kolmé k bočním stranám držadla. Vzniklý obdélník sešij po stranách rovným stehem nebo cik cakem.

   Ušij držadla kabelky
   Ušij dva pásy z nohavic

   5) Dokonči a ozdob

   Na pasovém límci si vyznač krejčovskou křídou rovnoměrně od boků značky pro vsazení pásů. Každý z nich nejdřív přišpendli na pasový límec a přišij na stroji vytvořením křížku nebo psaníčka. Hotovou kabelku očisti od trčících nití a ozdob podle potřeby páskem, stuhou, knoflíky, nášivkami, plackami, cvočky nebo čímkoliv, co tě napadne.

   Přišij držadla a ozdob
   Dokonči kabelku a ozdob dle libosti

   Štítky

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.