Styl a móda

Jak na křišťálovou pryskyřici?

Pomocí křišťálové pryskyřice se dají vytvořit nádherné šperky, které mají vzhled skla a přitom jsou lehké a dá se do nich zalít téměř cokoliv. Tento článek přináší několik tipů jak na ně.

Úvodem

Křišťálová pryskyřice se dnes dá sehnat téměř v každých výtvarných potřebách a funguje na principu chemické reakce mezi pryskyřicí a tvrdidlem v určitém poměru. Vše, co je třeba, tedy kelímky na odměřování i mísidla a často i rukavice už se nachází v balení i s podrobným návodem. V následujícím článku tedy budou hlavně popsány různé možnosti křišťálové pryskyřice.

Přívěsky vyrobené z křišťálové pryskyřice
zdroj: farm5.staticflickr.com

Flitrové šperky

Rozmíchej pryskyřici a tvrdidlo, dokud nebude výsledná tekutina čirá jako voda. Nalij do speciálních formiček a pomocí pinzetky umísti do pryskyřice flitry (můžeš je koupit, nebo nastříhat například z dárkové folie). Propíchej nebo vyfoukej případné bublinky. Až vše ztvrdne (což trvá minimálně 12 hodin), vyklepni šperky z obalu a rozmíchej další část pryskyřice s černou barvou. Výslednou směsí opatrně od středu polij zadní stranu šperků. Pokud chceš vyrobit šperk v lůžku, postupuj opačně a nejdříve vylij lůžko černou pryskyřicí. Opět odstraň bublinky a čekej dokud pryskyřice neztvrdne.

Flitrové šperky
Šperky s flitry zalitými do pryskyřice
zdroj: farm6.staticflickr.com

Obrázky v pryskyřici

Vytiskni si na fotografický papír své oblíbené motivy a vystřihej do požadovaných tvarů. Rozmíchej si pryskyřici. Opatrně ji nalij doprostřed každého motivu a dávej pozor, aby se nevylila z okrajů. Pokud se nerozlije do všech krajů, použij párátko a opatrně ji tam dostaň. Pak už stačí jen počkat, až šperk celý ztvrdne. Nebo pryskyřici nalij do formičky a obrázky vtlač párátkem pod vrstvu pryskyřice. Také můžeš motiv hned na začátku vlepit do lůžka a až pak ho polít pryskyřicí.

Obrázky v pryskyřici
Do pryskyřice se snadno dají zalévat obrázky
zdroj: farm6.staticflickr.com

Zalévání předmětů

Do pryskyřice můžeš rovněž zalít téměř jakékoliv předměty, jako jsou hrací kostky, knoflíky, korálky, bižuterní komponenty, ozubená kolečka či sušené květiny. Prostě nalij čirou nebo zabarvenou pryskyřici do formy a naskládej do ní jakékoliv předměty. Sleduj přitom, aby se ti pod předměty nezachytily bublinky (pokud to není tvůj záměr).

Zalévání předmětů
FIMO srdíčka zalitá do pryskyřice
zdroj: farm5.staticflickr.com

Několik tipů na závěr

Jestli chceš dodat svým šperkům z FIMA krásný lesk, zalij jejich povrch po dokončení křišťálovou pryskyřicí. Formy na křišťálovou pryskyřici jednoduše vyrobíš tak, že na lesklý povrch vymačkáš větší množství tavného lepidla a do něj pak vtiskneš kamínek či knoflík požadovaného tvaru. Dají se také využít formy na čokoládové pralinky (ale používej je jen na pryskyřici). Nikdy nemíchej příliš velké množství pryskyřice, ale také ani příliš malé množství pryskyřice (pod 15 ml). Proto vyráběj nejlépe více šperků najednou. Pokud ti pryskyřice „vyžírá“ barvu z tvých obrázků, potři je lakem na decoupage.

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.