Styl a móda

„Inspirace je všude kolem,“ říká návrhářka Kateřina Ivanová

Katka je skvělým příkladem toho, že když máš svůj cíl a dostatek vůle, můžeš si své sny splnit, i když tě potká spousta překážek. Tato mladá návrhářka ti nyní prozradí tajemství ze světa návrhářství.

foto: Alex Migliardi

Kateřina Ivanová je 24letá návrhářka a majitelka módní značky JKate. Od malička věděla, že chce jít touto cestou a to se projevilo již při výběru střední školy – Obor návrhářství a modelářství. Má za sebou spousty přehlídek, spoluprací a hlavně mnoho nádherných, originálních modelů. Katka mi ochotně odpověděla na mé zvídavé otázky a nyní si i ty můžeš přečíst rozhovor, jenž je plný zajímavostí a zkušeností.

Kateřina Ivanová – zakladatelka JKate.

Od malička jsem věděla, co chci dělat

1) Ahoj Katko, děkuji, že jsi souhlasila s poskytnutím rozhovoru pro Kámoška.cz. Na začátek bych tě chtěla poprosit, zda by si našim čtenářkám přiblížila svoji módní značku JKate. Zajímalo by mě, jak dlouho existuje a na jaké oblečení se specializuješ?

Historie spadá do dob, kdy jsem se naučila držet tužku v ruce. Ještě dnes mám schované první pokusy o návrhy. Jméno a logo značky vzniklo v době, kdy jsem studovala na Střední škole uměleckých řemesel, Ostrava – Zábřeh. JKate – jméno značky vychází z prvního písmena jména mého otce Jiří a anglického překladu mého jména, tedy Kate. Dělám všechno oblečení od spodního prádla po svatební šaty, ale nejvíc mě baví dámské kostýmky a společenské šaty. Působím převážně v Ostravě, v Brně a občas mě najdete v Praze. JKate by neexistovala bez podpory rodiny a přátel, především Ondřeje Skowronka, kterému bych chtěla na tomto místě poděkovat.

2) Kdy sis poprvé uvědomila, že chceš jít cestou návrhářky? Bylo to tvé dlouhodobé přání, nebo přišla šance a ty jsi jí jednoduše využila?

Bude to znít jako klišé, ale věděla jsem od malička, co chci dělat. Můžete dělat, co chcete, jen to nesmíte vzdát před první překážkou.

Tereza Fajksová
Katčin model na modelce T. Fajksové
foto: Matýsek

3) Teď zabrousíme trochu do tvých začátků. Pamatuješ si, který model si navrhla úplně jako první a jaký měl úspěch?

Myslím, že mé začátky jsou stejné jako od většiny návrhářů. Mé první veledílo byl kostýmek na panenku Barbie myslím, že u Kena úspěch měl.

4) Teď přijde klasická otázka, kterou musíš jako návrhářka určitě často slýchat. Tvé modely mají v sobě spoustu originality, kde hledáš inspiraci?

Inspirace je všude kolem nás, stačí se umět dívat.

Tereza Fajksová
Katčin model na modelce T. Fajksové
foto: Matýsek

5) Na tvém webu se můžeme dočíst, že máš za sebou mnoho spoluprací, akcí a módních přehlídek. Prozradíš nám, na kterou z nich vzpomínáš nejraději?

Nejvíce vzpomínám na první autorskou přehlídku, byla první a dala mi nejvíce zkušeností. Každá akce Vám přinese zkušenosti, stále je co se učit a zdokonalovat.

Moji velkou láskou jsou boty

6) Mnoho našich čtenářek bude jistě zajímat, zda se tvoje modely dají někde zakoupit, či zda si u tebe může potencionální zákaznice objednat model na zakázku. Lze to?

Zákaznice si můžou objednat šaty přímo u mě. Kontakt na mě najdete na www.jkate.cz nebo FB stránkách JKate.

Maturitní návrh
Takto vypadala Katčina maturitní práce.

7) Každá návrhářka do svých modelů dává kousek sebe, avšak všude kolem nás jsou trendy, které přichází od světových designérů a které ovlivňují naše šatníky. Necháváš se i ty při navrhování inspirovat sezónními trendy?

Snažím se tvořit své vlastní originální modely, ale obklopena novými trendy, se určité nechtěné inspiraci neubráním.

8) Nepřemýšlela jsi někdy, že kromě oblečení se pustíš do navrhování třeba bot, kabelek, doplňků a podobně?

Moji velkou láskou (asi jako každé ženy) jsou boty, takže jsem jich pár i navrhla, bohužel zůstaly jen na papíře.

Z časopisu We a You fashion.
Z časopisu We a You fashion.

9) Jaké jsou tvé cíle v tomto odvětví? Čeho bys chtěla dosáhnout, máš nějaký vzor?

Mým cílem je, abych umožnila lidem nosit oblečení, které zdůrazní jejich osobnost.

10) Můžeš nám na závěr prozradit, zda chystáš nějakou jarní/letní kolekci pro rok 2013, případně v jakém duchu se ponese?
Nechte se překvapit a sledujte www.jkate.cz.

Moc děkuji za rozhovor. Za sebe i celý web Kámoška.cz ti přeji hodně úspěchů do budoucna a spousty dalších vydařených návrhů. Děkuji, já Vám přeji hodně povedených článků a stále přibývajících čtenářů!!! S pozdravem za JKate – Kateřina Ivanová

Modré šaty
foto: Roman pastorek

Soutěžní model
Soutěžní model ze střední školy.

Model
Mini šaty z dílny JKate.

Extravagantní šaty
Návrh extravagantních šatů.

Foto z přehlídky
Přehlídky jsou velkým zážitkem.

Katčiny modelky
Modelky předvádějící pro JKate.

Štítky

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.