Styl a móda

Hodinky, aneb jak vybrat luxusní doplněk

Chytré hodinky jsou chytré hodinky pro 21. století. Místo klasického ciferníku s ručičkami mají chytré hodinky displej, který jej nahrazuje a kromě aktuálního času může zobrazovat i řadu dalších informací.

Pohledem na zápěstí se uživatel dozví o notifikacích ze smartphonu (o textových zprávách, e-mailech a hovorech), může sledovat svou sportovní aktivitu a také ovládat hudební přehrávač, fotoaparát a několik dalších funkcí. Jednou z výhod chytrých hodinek je, že můžete měnit jejich vzhled výběrem ciferníku, který chcete zobrazit. Tímto způsobem je můžete rychle proměnit v elegantní hodinky nebo sportovní gadget.

Jedním z nejdůležitějších prvků chytrých hodinek je jejich displej. Huawei watch 3 cena nabízí vše v jednom za skvělou cenu. To ovlivňuje nejen vzhled přístroje, ale také pohodlí při používání a dobu provozu na jedno nabití. Většina zařízení je vybavena dotykovou obrazovkou. Displeje LCD a OLED/AMOLED jsou zdaleka nejuniverzálnější. Obvykle se jedná o vícebarevné obrazovky, jaké se používají v chytrých telefonech. Na zápěstí vypadají skvěle a nabízejí vysokou kvalitu barev, hluboký kontrast a detailní zobrazení obrázků a informací. Posledním typem obrazovky je E Ink, tj. vyrobená technologií elektronického papíru, která se používá například i ve čtečkách elektronických knih. Největšími výhodami elektronického inkoustu jsou: dokonalá čitelnost na slunečním světle a velmi vysoká energetická účinnost, která se projevuje extrémně dlouhou dobou provozu na jedno nabití. Nevýhodou tohoto řešení je nedostatečná podpora pokročilých aplikací a monochromatický charakter displeje.

Pokud jde o velikost, naprostá většina chytrých hodinek má úhlopříčku v rozmezí 1,2-1,5 palce. Podle svých preferencí a velikosti zápěstí si můžete vybrat ideální model od nenápadných hodinek, které snadno schováte pod rukáv, až po nápadné a poutavé chytré hodinky s velkými displeji. Je důležité si uvědomit, že čím větší je úhlopříčka, tím větší je riziko, že se baterie chytrých hodinek vybije rychleji. Z hlediska designu stojí za zmínku ještě něco: chytré hodinky s vyměnitelným řemínkem. Díky této možnosti může uživatel libovolně upravovat vzhled hodinek. Silikonový řemínek je univerzálnější a lépe se hodí pro modely určené pro aktivní lidi. Kožený řemínek nebo náramek bude vypadat elegantněji a bude se hodit k více či méně formálnímu oblečení.

Výdrž baterie je vlastnost, která do značné míry určuje komfort používání chytrých hodinek. Vzhledem k malé velikosti přístroje mají použité baterie omezenou kapacitu. Jaká bude optimální kapacita? Na tuto otázku je obtížné odpovědět, protože do hry vstupuje mnoho faktorů, například typ a rozlišení obrazovky, počet aktivních funkcí nebo komunikačních modulů. Vždy však platí, že čím větší baterie, tím lépe (alespoň 200 mAh). Nicméně ve většině případů byste se měli připravit na to, že gadget bude nutné nabíjet každý den nebo každý druhý den, i když postupně se tato doba prodlouží na 3-4 dny při využívání plné funkčnosti hodinek.

Chytré hodinky jsou nástupcem hodinek, takže především zobrazují aktuální čas a datum. To je samozřejmě jen špička ledovce možností, které tento moderní přístroj nabízí. Nejdůležitější funkce a aplikace chytrých hodinek:

  • doplněk chytrého telefonu – při používání chytrých hodinek s nastavenými oznámeními nemusíme tak často sahat po telefonu. Stačí se podívat na hodinky, abychom zjistili, zda nám někdo volá, od koho jsme dostali textovou zprávu nebo e-mail a informace o oznámeních z nejdůležitějších aplikací. Tímto způsobem budeme mít vždy aktuální informace a nic nám neunikne.
  • přijímání hovorů – pokud nemůžeme nebo nechceme sáhnout po smartphonu a někdo nám volá, můžeme hovor přijmout nebo odmítnout přímo z chytrých hodinek. To je užitečné zejména tehdy, když máte omezený rozsah pohybu – např. v tramvaji, v autě nebo v práci. Pokud mají chytré hodinky vestavěný mikrofon a reproduktor, můžeme mluvit přímo přes hodinky.
  • přijímání zpráv a oznámení – díky této funkci si můžeme přečíst textovou zprávu, e-mail (celý nebo jen titulek – v závislosti na propracovanosti modelu) a informace ze sociálních sítí.
  • odpovídání na zprávy – pomocí klávesnice na obrazovce nebo diktováním textu zprávy.