Styl a móda

Greenpeace upozorňuje na toxické oblečení přehlídkou

Hnutí Greenpeace uspořádalo bizarní módní přehlídku s kyslíkovými maskami, krevními transfuzemi a dalšími pomůckami pro nemocné. Upozorňuje tím na nebezpečí, které nám hrozí i ze značkového oblečení.

Je to šílené, ale i tvé nové tričko může být toxické!

Ačkoliv si to většinou asi absolutně neuvědomujeme, i oblečení může škodit našemu zdraví. Oděvní firmy totiž kvůli stylovým barvám nebo výjimečným vlastnostem materiálu do oblečení často přidávají chemikálie a nebezpečná barviva, která mohou ohrozit naše zdraví, například pokud jde o hormonální systém nebo vznik rakoviny. Zároveň při jejich výrobě, ale také při praní, unikají do okolí toxické látky, které poškozují životní prostředí. Aby se na tento fakt upozornilo, zorganizovalo hnutí Greenpeace v Pekingu bizarní módní přehlídku, kde modelky kromě oblečení předváděly také krční límce, krevní transfuze, kyslíkové masky nebo obvázané či fixované končetiny.

Greenpeace šokovali modelkami se zdravotnickými pomůckami.
zdroj: vancouversun.com

Šokovat byl účel

Celá akce pochopitelně extrémně šokovala, což ale bylo účelem – Greenpeace se povedlo získat pozornost právě pro téma nebezpečných látek v oděvech. Ambicí organizace je přitom přimět oděvní firmy, aby se zavázaly k úplné eliminaci produkce toxických látek do roku 2020. “Hlavní módní značky nás staví do pozice módních obětí tím, že prodávají oblečení obsahující chemické látky, které přispívají k toxickému znečištění vody na celém světě a to jak ve fázi výroby, tak i následně při praní,” vysvětluje Yifang Li z organizace Greenpeace.

Modelka s dýchací maskou vypadá děsivě.
zdroj: vancouversun.com

Co přehlídce předcházelo?

Ekologická organizace Greenpeace se zaměřila na analýzu produktů dvaceti předních módních značek a výsledek byl šokující – ve dvou třetinách ze 141 testovaných kusů oblečení byly nalezeny potenciálně škodlivé látky. Například konkrétně 89 kusů oděvů obsahovalo nonylfenol ethoxyláty (NPE), které mohou narušovat hormonální rovnováhu. Jako nejškodlivější se prokázaly výrobky oblíbených značek Zara, Metersbonwe, Levi’s, C&A, Mango, Calvin Klein, Jack & Jones a Marks & Spencer. Tyto oděvy byly vyrobeny nejméně v 18 zemích, podle Greenpeace většinou v rozvojovém světě. Testovaly se přitom džíny, kalhoty, trička, šaty i spodní prádlo.

Pokud sis proto doteď myslela, že nákup ve značkových obchodech ti zaručuje kvalitu, jak se zdá, nemusí to být pravda. Alespoň co se týče vlivu na zdraví nebo okolní životní prostředí, což by ale rozhodně nemělo být téma, nad kterým mávneš rukou.

Greenpeace modelka s transfuzí
Modelka se symbolickou transfuzí v ruce.
zdroj: vancouversun.com

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.