Styl a móda

5 věcí, které si podmanily svět módy

Kousky, o kterých si dodnes povídá celý svět. Oblečení, doplňky a kosmetika, které vstoupily do dějin. Jak vlastně vznikly a čím jsou tak jedinečné?

Mary Jane

Mary Jane jsou nízko vykrojené boty s jedním nebo více pásky přes nárt. Dnes je nosí spíše dívky a ženy, ale za dávných dob zdobily i nohy některých mužských panovníků. Popularitu si získaly díky komiksové postavě z nedělních novin vymyšlené Richardem Feltonem Outcaultem. Později výrobce bot Brown Shoe Company pojmenoval její boty, které nosila po ní, Mary Jane.

Černá varianta bot Mary Jane na klínku
zdroj: farm7.staticflickr.com

Birkinka

Slavná kabelka vznikla, když byl ředitel společnosti Hermès Jean-Louis Dumas náhodou v letadle posazen vedle známé zpěvačky Jane Birkinové. Z kabelky jí vypadly její věci a ona lamentovala nad tím, že nemohla najít žádnou koženou cestovní kabelku, která by se jí líbila. Dumas jí nechal vyrobit jinou a ta se brzy stala symbolem bohatství a exkluzivity, jelikož je velmi těžké si nějakou vůbec zakoupit.

Birkinka
Slavná kabelka Birkinka se vyrábí v několika barevných variantách
zdroj: farm4.staticflickr.com

Chanel N° 5

Nejslavnější parfém světa společně stvořili návrhářka Coco Chanel a potomek ruských alchymistů Ernest Beaux. Vůně mýdla, květin, citronů, vanilky či santalového dřeva Coco připomínala její dětství strávené v sirotčinci. Číslo pět bylo přitom jak číslo vybraného vzorku, tak mystické číslo řádu cisterciánů, zakládajících si na numerologii.

Chanel N° 5
Parfém v typickém hranatém flakonu
zdroj: farm9.staticflickr.com

Malé černé

Další kousek od slavné návrhářky Coco Chanel byl představen světu roku 1926. Úzké černé šaty střižené kousek pod kolena se staly symbolem elegance a nosí se dodnes. Dají se kombinovat se vším a hodí se pro rozličné příležitosti.

Malé černé
Malé černé šaty od Chanelu
zdroj: farm7.staticflickr.com

Klobouk bota

S myšlenkou střevíce na hlavě přišel slavný surrealistický malíř Salvador Dalí, když rak vyfotil svoji manželku. Brzy nezvyklý klobouk ve své kolekci Podzim-Zima 1937/8 představila italská návrhářka Elsa Schiaparelli.

Else Schiaparelli
Návrhářka Elsa Schiaparelli
zdroj: flickr.com

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.