Sex a vztahy

Život bez sexuální přitažlivosti

Pojem asexualita se stále více objevuje a přitom ho stále ještě mnoho lidí nezná. O co tedy jde?

Asexualita

Jsou mnozí lidé, kteří si myslí, že jsou podivní, protože prostě k nikomu necítí žádné sexuální přitahování nebo jim dokonce chybí jakákoliv sexuální orientace. Sex je jim cizí a ani je jeho představa neláká. V dnešní době se dokonce říká, zda-li se nejedná o čtvrtý typ sexuální orientace – ačkoliv jde právě o to, že daný jedinec nemá žádnou orientaci nebo k nikomu není sexuálně přitahován. Ostatní tři jsou samozřejmě homosexuálové, heterosexuálové a bisexuálové. V populaci tvoří asexuálové asi 1%.

Asexualita není nemoc.
zdroj: recultured.com

Bez sexu?

Ačkoliv jsou tito lidé bez sexuálního puzení, ještě to neznamená, že nemají sex. Pokud někdo nemá žádnou sexuální orientaci, i tak může cítit touhu po sexu a uspokojení. Není tedy vyloučena masturbace nebo sex, ale bez jakéhokoliv erotického zaměření. To samé je i u lidí, kteří necítí sexuální přitažlivost. Nejedná se tedy o celibát. Tito lidé prostě netouží po sexu a nikterak ho tedy ani nevyhledávají.

Jak se to projevuje?

Těžko obecně říci, jak se takoví jedinci chovají, protože jejich vnímání je samozřejmě individuální. Mohou se tedy z nich stát introverti stejně tak, jako mohou mít velmi bohaté přátelské kontakty. I láska u nich není vyloučená, ale jedná se o čistý vztah, který nijak nesouvisí se sexuální přitažlivostí. Také se jim mohou líbit lidé, ale spíše než z hlediska touhy jde spíše o estetickou záležitost. Dalo by se to tedy přirovnat k prohlížení obrazů nebo prožitku z poslechu básně.

Láska
I asexuálové cítí lásku.
zdroj: recultured.com

Komunita

I tak ale tito lidé nemusí být sami. Existuje velká komunita lidí, kteří se totiž cítí stejně. David Jay, který je jedním z představitelů této společnosti, již v pubertě poznal, že s ním něco není v pořádku. Již od 14 let používal slovo „asexuální“, ačkoliv v té době to bylo ještě něco zcela neslýchaného. V prváku na vysoké si připadal jiný a odlišný, protože všichni okolo něj pociťovali něco, co on ne. Netrvalo ale dlouho a podařilo se mu najít jeden z prvních článků o asexualitě, který změnil jeho život a životy mnoha dalších.

Komunita
Ve své vlastní komunitě nacházejí asexuálové pochopení.
zdroj: vice.com

AVEN (Asexual Visibility and Education Network)

Tato společnost asexuálních lidí, byla založena v roce 2002 právě Davidem Jayem. Původně se jednalo o velmi malou komunitu podobně smýšlejících lidí, ale postupně se zvětšovala a začleňovala stále více lidí. Rozvoj této on-line komunity měl velký dopad na životy mnoha zmatených a bloudících lidí. Na této stránce je asexuální člověk definován jako někdo, kdo němá zkušenost se sexuální přitažlivostí. Je tu také vysvětlen rozdíl mezi touto „sexuální orientací“ a celibátem. Pro ten se totiž lidé rozhodnou dobrovolně, ale s tím, že necítí přitažlivost, se už lidé narodí a je to tedy jejich součástí ať chtějí nebo ne.

AVEN
AVEN
zdroj: skepticsplay.blogspot.cz

AVEN a svět

Dnes má tato organizace na 70 000 členů a stále se zvětšuje. Lidé tu totiž mohou debatovat o svých pocitech a svěřovat se, přičemž si mohou být jisti, že je tu čeká pochopení. Toto fungování si také dává za cíl, informovat o asexualitě co nejvíce lidí. Mnoho lidí totiž v mládí nepociťuje to, co jejich vrstevníci a jsou zmateni a někdy se až cítí zahanbeni. Připadají si divní a vyčleňovaní. Ti, poté co naleznou pochopení v této komunitě, pociťují velikou úlevu a konečně chápou, proč jsou jiní. Pro dnešní mladé asexuální lidi tedy už nebude problém pochopit, co se s nimi děje – nebudou muset tápat jako například Jay.

Se vším všudy

Tato společnost má dokonce svou vlastní vlajku. Jsou na ní čtyři vodorovné pruhy, přičemž každý je vykreslen jinou barvou, která něco znamená. První pruh je černý a značí asexualitu. Druhý je tvořen šedou barvou, která znamená neurčitou hranici mezi sexualitou a asexualitou. Třetí pruh je bílý a znamená sexualitu a poslední fialový, což představuje komunitu.

Vlajka
Vlajka asexuálů.
zdroj: feminspire.com

Nejsi sama

Pokud i ty pociťuješ souznění s těmito lidmi i u nás existuje stránka, která se zaměřuje tímto směrem. Jde o stránky www.asexualita.cz, kde určitě najdeš další informace, pokud tě toto téma zaujalo. Česká odnož AVENu je na této stránce. Takže rozhodně v tom nejsi sama. V dnešní době, která je plná sexu, jsou prostě i lidé, kteří o něj zájem nemají. Nejde o nějakou nemoc, ale prostě o jejich sexuální orientaci.

Barvy
Rozhodně v tom nejsi sama.
zdroj: recultured.com

Štítky

1 komentář

Klikni pro přidání komentáře

  • k sexu potřebuji zejména partnera, který mě velmi vzrušuje. Pak to všechno jde samo. S manželem mě orální sex nikdy moc nelákal, i když ho miluji. Ale na sex seznamce jsem si našla milence, se kterým je všechno takové vášnivé, že mě nemusí do ničeho nutit. S ním jsem mnohem žhavější 🙂

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.