Sex a vztahy

Tyhle filmy ti ukážou, proč si nezačínat s učitelem

Každé z nás se někdy stane, že se jí líbí někdo starší. Občas může takovým člověkem být i tvůj učitel. A zakázané ovoce přece nejlíp chutná…

Jop. Zakázané ovoce sice nejlíp chutná, ale taky není zakázané pro nic za nic. Každá z nás ho někdy zkusí, pekelně se spálí, ale hej, život jde dál. Jenže muset v sedmnácti mít vypumpovaný žaludek kvůli otravě alkoholem a v tom samém věku balit svého profesora jsou dvě poněkud odlišné věci.

Věc se má tak, že pravidlo o tom, že vyučující by neměl mít vztah se svým žákem nebo potažmo žákyní, neexistuje pro nic za nic. A co se stane, když si se svým profesorem i přesto začneš… to ti ukážou tyhle filmy.

Molly Maxwell (2013)

Film vypráví o Molly, nadané slečně studující na výběrové škole, která si ale pořád není schopná vybrat vedlejší předmět – minimálně než pozná Bena, mladého pohledného učitele angličtiny. Ten ji na párty vidí dělat fotky, a tak jí navrhne, aby si právě focení vybrala jako svůj obor, a začne ji učit.

A v tu chvíli přichází průser, protože Ben je mladý a sexy a Molly se líbí. Ona ho začne balit, on se – nutno dodat, že ne moc úspěšně – brání, ale nakonec neodolá, no a skončí to tím, že Molly má zlomené srdce a Ben je bez práce. Typické.

Národ snílků / Daydream Nation (2010)

No, řekněme, že když se na to člověk dívá bez toho, aby předtím tušil, do čeho jde, může to být trochu šok. To byl i můj případ, ale jelikož já a tak trochu divný filmy se máme docela rádi, byla jsem ve finále celkem spokojená s tím, o co šlo i jak to všechno dopadlo.

Ve zkratce: Caroline se přestěhovala z velkoměsta do malého města uprostřed ničeho, kde musí dodělat střední školu. Aby zabila nudu, začne si s profesorem, kterého potom potká s jinou ženskou, to ji naštve a aby naštvala ona jeho, začne si pro jistotu ještě se spolužákem. JENŽE to už se Barrymu (ano, její profesor se opravdu jmenuje Barry) nelíbí, protože vlastně Caroline strašně moc miluje, tak udělá žárlivou scénu a střelí se do nohy, protože proč vlastně ten film nedohnat úplně ad absurdum. A v tom všem zmatku ohledně toho, kdo s kým co dělá a tak, stihne ještě Caroline dopadnout masového vraha. Ach, americký filmy jsou někdy fakt divný.

Zápisky o skandálu / Notes on a Scandal (2006)

Já se na to opravdu NECHTĚLA dívat, obzvláště po tom, co jsem si přečetla tu knížku. (Vážně, existují věci, ke kterým by se v Neoluxoru mělo přidávat varování před tím, než si to někdo koupí.) Ale co už.

Zase ve zkratce: do poněkud rozpadající se školy v Londýně přijíždí nová učitelka Sheba. Ta se spřátelí s jinou učitelkou, samotářskou postarší Barbarou, z jejíhož pohledu je celý příběh vyprávěný (byť to ve filmu není znát tolik, jako v knížce). Sheba je nespokojená ve svém manželství, což velmi brzy dá volný průchod aféře s jedním z jejích studentů. Když se o tom dozví Barbara, je zhrzená, protože se jí Sheba nesvěřila, a začne ji vydírat, což je obě s postupem času naprosto zničí. Všechen respekt hereckému výkonu Judi Dench, každopádně znova už bych to vidět nepotřebovala, děkuju pěkně.

P.S. (2004)

Dobře, abychom k sobě byli úplně upřímní, Louise, hlavní postava tohohle filmu, není přímo učitelka, ale pracuje v přijímací kanceláři školy. Když jednoho dne dostane přihlášku se jménem stejným, jako měl její přítel na střední, který byl zabit při autonehodě, je zvědavá. Když se se Scottem setká, je překvapená o to víc: on totiž jako její středoškolská láska vypadá, mluví i maluje. Začnou si spolu, ale Louisin život komplikují i jiné věci – vztah s bývalým manželem, ale i rodinné problémy: především fakt, že její sestra, která jí přebrala „původního“ Scotta před nehodou, zamýšlí udělat totéž i s jeho „náhražkou“.

Upřímně nevím, co si o P. S. mám myslet – podle mého názoru by si jen duševně nevyrovnaná osoba začala románek s první osobou, která jí připomíná před X lety zesnulého přítele, ale tak ostatně v Americe je možné všechno (alespoň ve filmech, v „běžném“ životě zas tak ne a žít bych tam nechtěla ani za nic, ale to je jiný příběh)…

A Teacher (2013)

Jojo, nezávislý filmy mám ráda a psychologický dramata ještě o něco víc a dohromady je to docela odzbrojující kombinace – většinou. A Teacher rozhodně není špatnej film, to ani náhodou, jen si myslím, že by býval mohl být rozpracovanější.

Film vypráví o angličtinářce Dianě, která má poměr s jedním ze svých studentů, Ericem, se kterým pravidelně spí. Ten se do ní pomalu ale jistě zamilovává a pozve ji na ranč svého otce, kde je spolu ale přistihne správce pozemku – od té doby se Diana cítí ohroženě a začíná být čím dál víc paranoidní, až se její vztah rozpadne úplně. Nutno říct, že film sice stojí (a padá) na hereckém výkonu Lindsay Burdge (Diana) a hudebnímu doprovodu, ale zase oproti spoustě jiných nezávislých filmů je tomuhle aspoň rozumět, když nic jiného, takže za to palce nahoru.

Samozřejmě filmů o aféře studenta s učitelem existuje víc: jako příklad lze uvést dokonalé drama Pianistka. Pokud si myslíš, že jsem vynechala nějaký film, který by si určitě zmínku zasloužil, dej vědět v komentářích!

1 komentář

Klikni pro přidání komentáře

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.