Sex a vztahy

Sexting může být i jedna fotka, co ti zničí život

Chtěl po tobě někdy někdo poslat tvou nahou fotku? Poslala jsi ji? Možná ji už touhle dobou viděla půlka školy.

Zoufalá štětka

„Musela jsem změnit školu, když se moje fotka dostala až k vedení školy,“ přiznává osmnáctiletá Britka Monica, „když mi bylo patnáct, hrozně se mi líbil jeden kluk a já přemluvila starší kamarádku, která se s ním znala, aby mi dala jeho číslo. Chvíli jsme si psali, a on mě přemluvil, abych mu poslala svou nahou fotku. Myslela jsem si, že mu můžu věřit, a za týden jsem svou fotku viděla vyvěšenou na veřejném profilu naší školy na facebooku, kde ji komentovaly stovky lidí, které jsem v životě neviděla, slovy jako ‚štětka‘, ‚zoufalá‘, ‚odporná‘ a ‚naivní coura‘. Najednou se na mě lidi divně dívali, a když se fotka po pár dnech dostala k vedení, byl přestup na jinou školu spíš mým návrhem, než ředitelovým,“ říká a dodává, že znovu už by takovou chybu neudělala.

To, co se zpočátku může zdát jako nevinná MMS, ti může obrátit život naruby.
zdroj: cyberbullying.cl

Co je vlastně sexting?

Když se řekne sexting, většině lidí se vybaví hlavně rozesílání nahých fotek prostřednictvím SMS, což, řekněme si upřímně, je tou nejčastější formou. Tímto termínem se ale označuje obecně rozesílání obsahu s erotickým námětem, ať už fotky nebo videa, a to jakoukoliv elektronickou formou.

Tyto materiály často vznikají v rámci určitého vztahu, často vztahu na dálku, když se se svým přítelem dívka vidí třeba jen jednou za půl roku. Problém v takovou chvíli vyvstává, když se tento pár rozejde a jeden nebo druhý z dvojice chce svého teď už ex přítele/ex přítelkyni jakýmkoli způsobem ponížit nebo urazit, a fotky nebo vypustí například na internet nebo se s jejich pomocí snaží druhou osobu vydírat („pokud se ke mně nevrátíš, ty fotky jdou ven“ atd.)

Sexting v Čechách

V našich podmínkách se každý případ řeší individuálně, někdy je trestán jen jako přestupek, jindy zase jako trestný čin – často záleží na obsahu (jestli jde o fotku, video, kolik jich je…) a hlavně způsobu jeho pořízení. V případě, že jsi nezletilá, i kdybys měla mít osmnácté narozeniny třeba za týden, a tvůj o rok starší přítel ti poslal fotku své „klobásky“ a přišlo se na to, bude na tebe až do dovršení osmnácti let dohlížet sociální pracovník a on půjde do vězení odsouzený za trestný čin ohrožování mravní výchovy mládeže.

Sexting
Není ti posílání erotických fotek příjemné? Že to dělá každý neznamená, že musíš i ty!
zdroj: victorialawfoundation.wordpress.com

Jednoduchá rovnice: Sexting => šikana => sebevražda

Podle průzkumu provedeného v roce 2012 v USA se přes sedmdesát procent lidí, kteří někomu poslali své nahé fotky či videa, stanou dřívě či později obětí (kyber)šikany. U dvaadevadesáti procent těchto lidí je šikana dokonce tak silná a tak zlá, že vede až k sebevraždě. A co je na tom nejvíc šokující? Přes šedesát procent těchto lidí je mladších ne osmnácti, ale patnácti (!!!) let.

Jedním a pravděpodobně nejznámějším tímto případem je případ třináctileté Hope Witsell, která se v září 2009 oběsila ve svém pokoji. Důvodem její sebevraždy byla šikana vyprovokovaná jednou lechtivou SMS, kterou Hope poslala Alexovi Eargoodovi ve snaze se mu zalíbit. Když si od Alexe v autobuse spolužačka půjčila mobil a viděla tam fotku Hope, nenapadlo ji nic lepšího, než ji zveřejnit na sociální sítě a rozeslat všem známým a kamarádům. Během několika hodin se fotka rozšířila až do několika okolních škol, spolužáci se Hope smáli a uráželi ji, nadávali jí, že je děvka a coura. Když se o fotografii dozvědělo vedení školy, byla Hope na týden vyloučena ze školy, a ona dvanáctého září pod nátlakem neustálých urážek a posměchu spáchala sebevraždu.

Hope Witsell
Hope byla jedním z nemála lidí, co kvůli sextingem vyprovokované šikaně spáchali sebevraždu, nicméně byla zdaleka tou nejmladší.
zdroj: cbsnews.com

Jak se bránit?

Předně mysli na to, že pokud ti je odesílání nebo příjímání erotického materiálu nepříjemné, nemusíš to dělat. Každý má právo říct „ne“, a argument „dělají to přece všichni“ není nikdy dobrý, obzvláště když jde o sexting. Pokud ti je nepříjemné, že ti někdo poslal svou erotickou fotku, prostě ji smaž a dotyčnému člověku to řekni. Nikdo nemá právo tě do ničeho nutit. Mysli taky na to, že je nelegální pořizovat a sdílet erotické fotky či videa kohokoli mladšího osmnácti let (včetně tebe samé), a to i v případě, že to děláš dobrovolně. Takový materiál je brán jako dětská pornografie, jejíž pořizování, sdílení a přechovávání je trestným činem.

Pokud jsi přeci jen udělala tu chybu, že jsi svou fotografii někomu poslala, a on ji sdílel na internet, předně se obrať na něj se žádostí, aby fotografii smazal. Pokud se tak nestane, je dalším krokem administrátor stránky, v těch úplně vyhrocených případech až policie. Jakkoli se stydíš nebo ti je to nepříjemné, neboj se požádat o pomoc, ať už v rámci tvém, nebo i těch dalších holek, které by člověk, který dal na net TVOU fotku, mohl stejným způsobem vydírat nebo jim ublížit.

A hlavně si pamatuj: u jedné fotky to nikdy neskončí.

Štítky

Přidat komentář

Klikni pro přidání komentáře

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.