Sex a vztahy

Pronásledování od bývalého je trestný čin

Ukončení vztahu se málokdy obejde bez následků. Lidé, kteří se milovali, se najednou nenávidí. Co dělat, když nenávist přejde v pronásledování? Jaké to je, když tě kluk pronásleduje i po rozchodu?

Pronásledování po rozchodu může mít více příčin. Ta nejméně nebezpečná vychází ze snahy kluka vztah urovnat. Myslí si, že rozchod byl jen omyl a že lze vztah ještě zachránit. Někdy to opravdu vyjde a vztah pokračuje dál. Jindy už je pozdě. Záleží pak na klukovi, jestli včas pochopí, že se nedá nic vrátit. Pokud se odmítá s rozchodem smířit i přes několik jasných slov své bývalé partnerky, jedná se pak již o pronásledování.

Rozchod je vždy smutný, může se ale proměnit i v noční můru.
zdroj: nichellemitchem.files.wordpress.com

Proč kluci pronásledují svoje bývalky?

Důvodů je několik. Buď tě tvůj kluk natolik miloval, že se tě nehodlá vzdát, nebo tě bere jako svůj majetek a tvé vlastní rozhodnutí neakceptuje. V každém případě hraničí dlouhodobé pronásledování po rozchodu s psychickým týráním a v našem zákoníku má takové pronásledování i přesné pojmenování – stalking.

Obětí stalkingu můžeš být i ty!

A jak poznat, že jsi obětí stalkingu? Hlavně tak, že je ti chování bývalého partnera nepříjemné a že se i po rozchodu k tobě chová jako ke své partnerce. Ve většině případů se zároveň zvyšuje žárlivost. Pronásledování ale nemusí být jen osobní. Za stalking se považuje už i neustálé psaní SMS, volání a psaní emailů. Pokud se dozvíš, že vašim přátelům tvrdí, že jste zase spolu, je to také stalking.

Stalking z tebe udělá nedobrovolného zajatce.

Kluk ti nesmí nikdy ubližovat

Žádný kluk tě nikdy nesmí utlačovat nebo ti nějakým jiným způsobem znepříjemňovat život. O to menší právo na to má, pokud si se s ním již rozešla a chceš začít nový život. S bývalým klukem v zádech to pak jde dost těžko. Dívky a ženy, které si stalkingem prošly, měly problémy s hledáním partnera, v rodinných kruzích i v práci nebo ve škole. Bývalý partner je prostě nenechal žít. To vyústilo později nejen k životním překážkám, ale také k psychickým problémům samotné oběti – tedy tebe!

Oběti stalkingu chrání zákon

Rozhodně neváhej s řešením svého problému příliš dlouho. Stalking je velmi nebezpečný čin, který může mít katastrofální následky. Nejenom, že ti tvůj bývalý naprosto zničí život, připraví tě o přátele, nového kluka nebo práci, může ti zavařit mnohem víc. Existují i případy, kdy bývalý partner zneužil soukromé údaje nebo intimní fotografie své bývalé partnerky. Je známo i spousta případů vydírání a vyhrožování. Prostě není o co stát.

Stalking

Stalking může začít i po rozvodu

Komplikovanější to mají ženy po rozvodu, kdy se nemohou ve většině případů jen tak sebrat a odejít jako za svobodna. Musí vyřešit spoustu materiálních i finančních záležitostí. Svého muže budou potkávat u soudu i na ulici a musí s ním často řešit různé záležitosti, které se týkají rozvodu. Je to občas velmi nepříjemné, ale pokud chceš vyřešit vše co nejrychleji, snaž se být v klidu a bez emocí.

Zároveň si i po rozvodu dávej pozor na příznaky stalkingu a v případě podezření na omezování svobody nebo na jakýkoliv jiný trestný čin, jednej co nejdříve! Bývalý muž může chtít zneužívat situace, pokud jsi nucena s ním řešit záležitosti kolem rozvodu. Je důležité vědět, že nemá právo na jakékoliv rozhodování o tvém životě, tvých penězích ani tvém novém partnerovi. Stejná práva, která má po rozvodu on, máš i ty!

I kluci můžou být obětí stalkingu

Abych mužům nekřivdila a nevyvolala dojem, že se stalking týká jenom jich, chtěla bych ještě podotknout, že stejný trestný čin páchají poměrně často i některé ženy. Odmítání skutečnosti, že došlo k rozchodu či rozvodu, vytváří z bývalé ženy nebezpečnou neřízenou střelu. Ani kluci se tedy nemusí bát ozvat a případné omezování a pronásledování nahlásit.

2 komentáře

Klikni pro přidání komentáře

  • Ráda bych upozornila ,že oběť a objetí je něco jiného
    Zkontroluj si pravopis

    • Ahoj češtinářko :-), díky za upozornění, chyba opravena. Bohužel náš redakční systém a jeho funkce pro opravu pravopisu občas přepíše správně napsané slovo na chybu. I když nám nemusíš věřit, tohle byl ten případ :-).

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.