Kultura a společnost Sex a vztahy

Postinor – pomocníček v nouzi

Pokud už si zahájila svůj sexuální život, jistě víš, jak důležitá je antikoncepce. Její účinnost je často sice skoro stoprocentnní, jenže selhat může bohužel i lidský faktor. Zapomněla si spolknout pilulku, tvému příteli prasknul kondom nebo se stala jiná nehoda. Na tom už stejně nezáleží. Mnohem více tě teď zajímá, jak z toho ven. Jednou vůbec z nejjednoduších a nejúčinnějších metod je takzvaná postkoitální pilulka, neboli postinor.
Zapomněla si spolknout pilulku, tvému příteli prasknul kondom nebo se stala jiná nehoda?

Stačí už jen občanka

Tisíce dívek ročně odcházely od svého gynekologa s receptem na právě tento “lék”, který dokáže zabránit neplánovanému rodičovství. Tedy pokud se užije do sedmdesáti dvou hodin po nechráněném styku. Bohužel sehnat na rychlo svého gynekologa může být často problém a tak se od listopadu loňského roku tato pilulka zařadila do skupiny léků volně prodejných. K tomu, aby ti ho v lékárně prodali, ti nyní stačí pouze předložení občanského průkazu. Čím dřívě si ho však vezmeš, tím menší riziko selhání a tím dříve se dá zabránit nechtěnému těhotenství.

%CODE1%

O postinoru a jeho účincích

Postinor se skládá ze dvou pilulek. Pokud užiješ tu první do hodiny po styku, nemusíš si už brát druhou. Kdo z nás to však stihne do hodiny, že? Když se tedy k postinoru dostaneš později, vezmeš si nejdříve první tabletku a druhou po 12 až 16 hodinách. Když si vezmeš postinor později, než by jsi měla a časem zjistíš, že jsi těhotná, plod by neměl být poškozen. Tělo má totiž přirozené hormonální mechanismy, které účinky postinoru zablokují. Co vlastně postinor v tvém těle udělá? To záleží na tom, v jaké fázi svého hormonálního cyklu ho použije. Buď zabrání uvolnění vajíčka, jeho oplodnění nebo uhnízdění v děloze. Silná dávka hormonů zkrátka vytvoří v tvém těle prostředí, které vajíčku nedovolí dále se vyvíjet.

Jen v nouzových případech

Někteří gynekologové se staví proti postinoru. Může totiž údajně narušit cyklus, což poté budou muset gynekologové uměle rovnat a to stojí peníze. Navíc tělu prý rozhodně neprospívá a měl by se tedy rozhodně brát jen nouzově. Je zde totiž i určité riziko u dívek, kterým hrozí trombóza nebo mají nemocná játra.

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.