Sex a vztahy

Pojďme si popovídat (nejen) o sexuálních orientacích

Všechno není černobílé, lidi se nedělí jen na holky a kluky a existuje víc, než ty tři "nejprofláklejší" sexuální orientace.

Prague Pride se kvapem blíží, a tak jsem si řekla, že je na čase si trochu popovídat o (nejen) sexuálních orientacích. Než ale začnu, chtěla bych ti přiblížit, o čem vůbec chci psát: chtěla bych ti povědět něco o sexuální a romantické orientaci a genderové identitě. Pokusím se všechny pojmy vysvětlit, jak nejlíp umím, ale pokud bych někde udělala chybu (což se může stát, chybovat je lidské a spousta definic se různě liší jedna od druhé), prosím, informuj mě o tom v komentářích.

Hetero, homo, bi… to ale není všechno.
zdroj: virginia.edu

Sexuální a romantická orientace

Hodně zjednodušeně: tvoje sexuální orientace určuje, s kým chceš spát. Třemi nejznámějšími sexuálními orientacemi jsou heterosexualita, homosexualita a bisexualita, nicméně tyhle rozhodně nejsou jediné, ačkoli se o nich nejčastěji mluví. Romantická orientace na druhou stranu určuje, do koho se můžeš zamilovat. Většina lidí zažívá romantickou přitažlivost ke stejnému pohlaví, jako sexuální, a proto se to často moc nerozlišuje, nicméně existují i homoromantičtí heterosexuálové (výjimečné, ale stane se) a tak dál. Nicméně pojďme se teď podívat na VŠECHNY ty pomyslné krabičky, do kterých se můžeš zavřít.

Hetero – Většinově nejvíc zastoupená sexuální i romantická orientace. Pokud jsi hetero, pak máš sexuální/ romantický zájem o osoby opačného pohlaví.

Homo – Homosexuální či homoromantickou osobou je člověk jakéhokoli pohlaví, který má sexuální či romantický zájem výhradně o osoby stejného pohlaví.

Bi – Člověk, který má zájem o osoby jak stejného, tak opačného pohlaví. Ráda bych tady podotkla, že bisexuál randící s osobou opačného pohlaví není najednou hetero a naopak, a že bisexualita nutně ani neznamená, že tě obě pohlaví přitahují stejným dílem: i kdyby tě ze 35 % přitahovali muži a z 65 % ženy, pořád se můžeš identifikovat jako bi – to je jen a jen tvoje věc, a nikdo jiný ti do toho nemá co mluvit.


I pansexuálové mají svou vlajku hrdosti.
zdroj: wikipedia.org

Pan/Omni – Osoba jakéhokoli pohlaví, kterou přitahují osoby jakéhokoli pohlaví, včetně těch, kteří jsou agender či genderfluid. (K tomu se dostanu později.) Pan/Omnisexuálové jsou přitahováni především osobností člověka spíš než jeho pohlavím, které pro ně nehraje žádnou roli.

Demi – Lidé, kteří jsou demisexuální či demiromantičtí nepociťují romantickou ani sexuální přitažlivost k jinému člověku, dokud si s ním nevytvoří silné emocionální pouto. Jejich sexuální a romantická orientace se většinou liší.

Vlajka asexuální hrdosti
Asexuálové, podobně jako pansexuálové, mají taky svou vlajku.
zdroj: wikipedia.org

A – Pokud jsi asexuál či aromantik, znamená to, že tě ostatní lidi prostě nepřitahují v tom smyslu, že bys s nimi chtěla spát nebo navazovat romantické vztahy. Podobně jako u “demi” lidí, většina asexuálů zažívá romantickou přitažlivost a naopak, nicméně existují i aromantičtí asexuálové. Jo a pro lidi, co si myslí, že s asexuálními lidmi je něco špatně z biologického hlediska: NE. I asexuál může mít sex, jen to prostě není o tom druhém člověku, ale spíš o tom sexu samotném. Nicméně je to poměrně subjektivní záležitost – někteří asexuálové jsou už jen představou sexu naprosto znechuceni (sex-repulsed), jiným naopak nevadí (sex-neutral a sex-positive).

Gray-A – Někdo, kdo je primárně aromantický či asexuální, ale příležitostně může zažívat sexuální či romantickou přitažlivost. “Gray-A” se většinou používá jako předložka před jinou sexuální či romantickou orientací, například Gray-A heterosexuál atd.

Poly – Člověk, kterého přitahují osoby jakéhokoli pohlaví (včetně non-binary). Na rozdíl od “Pan/Omni” lidí je ale nejsou “gender blind”. Zatímco “pan” a “omni” znamenají “všechno”, “poly” znamená mnoho – tyto lidi přitahuje víc pohlaví, ale ne nutně všechna: například tě můžou přitahovat cis ženy, agender lidi a trans muži, ale ne cis muži.

Genderová identita

Zase ve zkratce: genderová identita určuje, k jakému pohlaví sama sebe řadíš, nezávisle na tom, jestli koresponduje s tím, jaké ti bylo “dáno” při narození. Genderové vyjádření oproti tomu je to, jak se oblíkáš, a nemá nic společného s tvou genderovou identitou – jinak řečeno, pokud se identifikuješ jako žena, pak prostě žena jsi, a je jedno, jestli máš plnovous nebo ne, a pokud se identifikuješ jako muž, pak prostě jsi muž, i když chodíš po městě v baletní sukýnce.


Jsi holka, kluk, něco mezi? Nebo snad ani jedno?
zdroj: youtube.com

Cisgender – Cis lidi jsou ti, jejichž genderová identita se shoduje s jejich biologickým pohlavím. Co se genderové identity týká, jde o nejpočetnější skupinu.

V angličtině se všichni lidé, kteří nejsou cis, jinak řečeno jsou non-binary, označují jednotným slůvkem genderqueer, které pokrývá celé spektrum genderových identit.

Transsexuální – Tímto pojmem se označují lidé, jejichž genderová identita nekoresponduje s jejich biologickým pohlavím. Obvykle se v průběhu života rozhodnou podstoupit změnu pohlaví (hormonální terapii a případně i operativní změnu pohlaví), nebo alespoň změní své genderové vyjádření tak, aby korespondovalo s jejich genderovou identitou.

Laverne Cox / Conchita Wurst
Laverne Cox (vpravo) je transsexuální. Conchita Wurst ne.
zdroj: independent.co.uk / glaad.org

POZOR: Je rozdíl mezi transsexuální osobou a transvestitou či drag queen/kingem. Transvestité jsou cross-dresseři: lidé, kteří se oblékají jako příslušníci opačného pohlaví převážně z uměleckých důvodů jako jsou představení, průvody atd., nicméně jejich genderová identita většinou koresponduje s jejich biologickým pohlavím.

Bigender – Lidé, jejichž genderová identita pokrývá obě pohlaví naráz.

Agender/Genderless – Taková osoba se neidentifikuje jako příslušník ani jednoho z “tradičních” pohlaví.

Genderfluid – Člověk, jehož genderová identita a vyjádření se v určitých časových intervalech mění – jeden týden může vypadat a mluvit o sobě jako muž, další jako žena, další jako cokoli mezi tím.

Tak, to je ode mě prozatím vše. Pokud se budeš účastnit Prague Pride, přeju skvělý zážitek, a pokud máš otázky či připomínky, poděl se o ně prosím v komentářích. 🙂

Štítky

Přidat komentář

Klikni pro přidání komentáře

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.