Sex a vztahy

Pohlavní nemoci – víš vše?

Dnešní doba je nevyzpytatelná a nikdy nevíš jaké nástrahy či pohlavní nemoci na tebe mohou čekat. Když slyšíme o tomto tématu stává se, že mnohé přejde chuť na sex, ale je třeba se bát, když se chráníme? Snad každá z nás se snaží chránit, aby ji pohlavní nemoci nepřekvapily, ale čím více o těchto nemocích budeme vědět, tím to bude lepší. Jak se tyto pohlavní nemoci léčí a jak se chránit? Na většinu těchto otázek najdeš odpověď v mém článku.

O AIDS se mluví, ale co ostatní pohlavní nemoci?

Nejobávanější pohlavní nemocí je bezesporu AIDS a virus HIV, ale položme si jednu otázku. Všichni mluví o AIDS, ale co ostatní nemoci? Mluví se o nich dostatečně? Každá z nás si snad dokáže odpovědět sama, každá má jiný názor. Já jsem se však rozhodla, že ti přinesu informace o dalších pohlavně přenosných nemocích.

Žloutenka, z počátku nenápadná nemoc, která ohrožuje zdraví

Žloutenka je pohlavní nemoc, která napadá játra, má vcelku dlouhou inkubační dobu (časový úsek, kdy se může nemoc projevit). První příznaky této pohlavní nemoci se objeví převážně mezi 6 až 23 týdny od infikace. I když tato pohlavní nemoc působí vcelku děsivě, dá se vhodnými léky, které předepíše odborník, léčit. Léčba sice může trvat poměrně dlouhou dobu, i v řádech měsíců, ale pořád se této pohlavní nemoci lze, ve většině případů, zbavit. A jak vlastně můžeš žloutenku poznat? V první řadě se může projevovat jako obyčejná chřipka (bolest v krku + horečky), často se projevuje citlivostí břicha, zvracením, nažloutlou kůží, bělmo oka se postupně může také začít zbarvovat do žluta. Tahle pohlavní nemoc se může přenášet nechráněným pohlavním stykem, infikovanou krví.

%CODE1%

Sifilis, jeho pozdě zahájená léčba může způsobit vážné problémy

Sifilis patří mezi pohlavní nemoci, má tři stádia. V prvních dvou stádiích se dá tato pohlavní nemoc léčit za pomoci antibiotik, musí však být léčen i druhý z partnerů, aby se pohlavní nemoc dál nešířila. A jak se vlastně Sifilis projevuje? V prvním stádiu této pohlavní nemoci se objevují tyto příznaky: může se objevit vřídek, klidně i několik, na pohlavních orgánech, nebo v jejich blízkosti, a to jak u žen tak u mužů. Občas se vřídek může objevit i v okolí řitního otvoru či v okolí úst. Patrný je zhruba 2-3 týdny po nakažení a je infekční. Může trvat 2-6 týdnů. Ve druhém stádiu této pohlavní nemoci se objevuje i vyrážka, může se projevit až půl roku po nákaze. Pro toto stádium jsou také typické chřipkové příznaky (bolest hlavy, v krku, horečka). Třetí stádium pohlavní nemoci je již velmi nebezpečné. Může se vyskytnou poškození srdce, mozku a jiných důležitých orgánů. Vyskytuje se většinou až po několika letech neléčené pohlavní nemoci. Pokud by si měla podezření nebo si spatřila nějaké podezřelé vřídky na svém těle, navštiv pro jistotu svého lékaře, který může jako jediný pohlavní nemoc vyloučit či vyléčit.

Kapavka, zákeřná, ale dobře léčitelná nemoc

Kapavka je zřejmě nejčastější pohlavní nemocí. Pokud se však zachytí včas, lze ji dobře léčit. Tato pohlavní nemoc má typické příznaky, kterými jsou např.: vaginální výtok, který může být zbarvený, např. nažloutlý, nazelenalý. Avšak pozor, to že se u tebe výtok někdy objeví neznamená, že máš kapavku, můžeš mít nějaký zánět, mykózu atd. Je proto lepší navštívit lékaře, který přesně určí příčinu. Může se objevit citllivost břicha, krvácení mimo menstruaci, infekce v konečníku nebo v očích, bolest při močení.

Prevence je nejlepší lék

Nyní jsi se dozvěděla základní informace a nejčastějších pohlavních nemocích. Neznamená to však, že ostatní pohlavní nemoci nejsou závažné. Pamatuj si, že lepší, než se trápit náročnou léčbou je prevence.

6 komentářů

Klikni pro přidání komentáře

  • Chtěla bych se zeptat na vzdělání pisatelky? Žloutenka v žádném případě není pohlavní nemoc. Žloutenka totiž nemoc vůbec není. Je to pouze symptom nemoci a to různých nemocí, protože je různých druhů žloutenky. Taková novorozenecká žloutenka určitě není pohlavního původu, že?
    Oatatní nemoci budiž. Ale stále mi tu chybí zmínka o chlamydiích, o kterých ví všichni asi tolik, co o jaderné fyzice a přitom tohoto nitrobuněčného parazita má v těle asi 80% populace.
    Nedivím se, že dneska jsou děvčata tak neinformovaná, když se jim do hlavy masírují bludy.

  • Ahoj, většinou umí číst a psát :-). Každopádně v tomto případě se spíše článkem chtělo říct, že i žloutenka (hepatitida B a C) je přenosná pohlavním stykem. Jinak chlamydie jsou zmíněny v článku o rakovině děložního čípku https://www.kamoska.cz/sex-a-vztahy/rakovina-delozniho-cipku.html

    Určitě se budeme chtít této problematice v budoucnu ještě věnovat a přiblížit ji více odborně. Díky za pochopení.

  • Tu zmínku jsem tedy nepostřehla (papilomavirus není chlamydie). Ale daly jste mi podnět k napsání článku, takže děkuji. Jinak bych z odborného hlediska chtěla požádat drobnost. Jestli byste si informace zde nemohly ověřit u důvěryhodného zdroje. Ty holky jsou potom pomatené. Dobrou noc 😉

  • Žloutenka novorozenecká, není shodná s ostatními žloutenkami. Žloutenek je několik druhů a jedna z nich se můžete přenášet nechráněným pohlavním stykem, viz. http://www.durex.com/cs-CZ/SexualLifestyle/STI's/Pages/Hepatitis.aspx. Chlamýdie, je téma samo o sobě, jelikož to není jen pohlavní nemoc, nemusí se přenášet jen pohlavním stykem. Jinak děkuji za připomínku, příště si dám větší pozor.

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.