Sex a vztahy

Podpoř společně s Miss Face neonatologii

Velké finále Miss Face se blíží a ty máš možnost společně s touto soutěží podpořit velmi úspěšný obor, který pomáhá tam, kde je to zapotřebí. Přečti si exkluzivní rozhovor s primářem Novorozeneckého oddělení.

Rozhovor pro Miss Face poskytl MUDr. Lumír Kantor, Ph.D., primář Novorozeneckého oddělení ve Fakultní nemocnici Olomouc.

Jak dlouho funguje v České republice obor neonatologie?

Neonatologii je součástí dětského lékařství a v České republice se jako samostatný obor profiluje od padesátých let. Tehdy byla snaha neonatologům říkat úsměvným novotvarem „mikropediatři“. Obor se prudce rozvíjel a témata a cíle péče o novorozence byly vždy takové, jaké to umožňoval etický pohled v té chvíli aktuálního režimu. Péčí o novorozence se i v počátcích neonatologie zabývali lékaři na všech dětských odděleních v České republice. Jejich jména , ale i jména neonatologických star dodnes říkáme s úctou. Obrovský vzestup neonatologie prožila v devadesátých letech. Tehdy došlo k reorganizaci péče, raketovému zlepšení přístrojového vybavení. V největší míře se podíleli lidé… lékaři, sestry, vedení nemocnic, ministerstvo zdravotnictví, dárci přístrojů. Během prvních deseti let došlo k dramatickému snížení úmrtnosti novorozenců. V následující době pak došlo i ke snížení výskytu trvalého těžkého postižení jako následku nezralosti. Tyto výsledky se daří držet dodnes.

Kolik procent předčasně narozených dětí dokáže tento obor zachránit?

Počty nezralých dětí v České republice stoupají. Před deseti lety se jednalo asi o 6%, nyní to je asi 8,5%! Celkem se narodí v Čechách asi 115 000 dětí za rok.Jistě, že těch nejmenších je podstatně méně. Jen v nejzranitelnější skupině dětí pod 1000 gramů porodní hmotnosti je jich do 500. Z této skupiny zemře asi 15% dětí a drtivá většina z přeživších je pak ve dvou letech bez těžkého postižení. To jsou excelentní výsledky ve srovnání i s rozvinutým světem.

Každý den se setkáváte s lidskými osudy, máte v sobě příběh nebo okamžik, na který nikdy nezapomenete?

Těch okamžiků je mnoho. Jsme pořád jenom lidé, kteří nemohou vždy otočit kolo osudu našich dětí a jejich rodičů na šťastnou stranu. To je nutné vnitřně přijmout. Například mne vždy udiví, jak spolehlivě funguje ten princip, který drží každého z nás při zemi. Když máte hlavu v oblacích a myslíte si, že už umíte z neonatologie všechno, pak přichází pád ve smyslu nějakého ztraceného dítěte. A naopak, když máte pocit, že nic nefunguje a nedaří se, pak se ve dveřích oddělení JIP objeví nějaké „naše“ dítě s rodiči, a zase víte, že život má smysl . Každé takové setkání je tedy tím okamžikem. A tisíce jiných chvilek v našem oboru…

Soutěž krásy Miss Face letos začala a chce dlouhodobě podporovat Českou neonatologickou společnost? Je pro Vás takováto podpora důležitá?

Rozhodně. Nehovořím jen o finanční podpoře, ta je také důležitá. Ale hovořím o podpoře morální. Miss Face uvádí naši odbornou společnost mimo její odbornost, do široké společnosti vnímavých lidí. Věřím, že se s Miss Face budeme mít rádi a respektovat i další roky.

Miss Face

Štítky

Přidat komentář

Klikni pro přidání komentáře

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.