Sex a vztahy

League of Legends není jen hra pro kluky

Když někde řeknu, že hraju LoLko, všichni se na mě koukají jako na debila. Holka, co hraje PvP hru? No, možná přišel čas si uvědomit, že LoL není jen klučičí hra.

Co je vlastně PvP hra?

PvP je zkratka pro „player versus player“, hru, kde hraješ proti ostatním lidem klidně na druhém konci světa. Funguje to jednoduše – do hry buď přizveš svoje přátele/známé, nebo ti hra najde nějakého náhodného spoluhráče, který v tuto chvíli taky hledá někoho, s kým hrát.

League of Legends je PvP hra, jejímž cílem je porazit nepřátelský tým.
zdroj: leagueoflegends.com

Úvod do „LoLka“

Na rozdíl třeba od WoW a podobných her League of Legends není RPG (hra, kde s postupně přibývajícími levely vylepšuješ svou postavu, kterou ani nemůžeš měnit), taky poplatky jsou naprosto dobrovolné – třeba když chceš „peníze“ na nové charaktery, za které můžeš hrát. Cílem této hry je zničit Nexus – „hlavní věž“ nepřátelského týmu. Vyhrává ten tým, který zničí nepřátelský Nexus dřív.

Není to ale docela tak jednoduché, jak to teď možná vypadá: v cestě k dobytí nepřátelského území ti stojí jednak sami nepřátelští hráči, jednak jejich Minions, malé příšerky v kápích barvy nepřátelského týmu, a jednak nejdůležitější překážky: aby ses dostala k samotnému Nexusu, musíš zničit všechny věže, které ti stojí v cestě. Tyto věže – jelikož hra nemá oficiální češtinu, budu používat anglické označení Turret – jsou takovou překážkou z jednoho důvodu. Zničit jen tak nějakou věž zase není problém, jenže Turrety střílí po všech, kdo se je pokusí zničit.

Postavy

V LoLku si svou oblíbenou postavu najde prakticky každý.
zdroj: leagueoflegends.com

Najdeš tu prakticky vzato dva druhy postav – útočníky a support champions. Support postavy jsou tu, jak už název napovídá, od toho, aby podporovaly ostatní postavy. Hrát proto Support v 1v1 hře není zrovna šťastný řešení. Postavy taky můžeš podle toho, jak útočí, rozdělit na ty, co útočí z blízka a ty, co útočí z dálky.

Jsou tu postavy mužské jako třeba Vladimir, pak taky sexy holky jako Vi nebo Lux (nad kterými slintá většina mých spolužáků, smutné), a potom různé potvůrky a zvířata jako třeba Teemo či Amumu (roztomilá malá mumie). Určitě se nemusíš bát, že si žádnou nevybereš, to myslím opravdu nehrozí.

Mapy

V LoLku jsou čtyři různé herní mapy, každá pro jiný typ hry.
V LoLku jsou čtyři různé herní mapy, každá pro jiný typ hry.
zdroj: pbe.leagueoflegends.com

Když chceš hrát, můžeš si vybrat ze čtyř map:

  • The Summoner ’s Rift je mapa určená pro hru 5v5 (dva týmy po pěti). Má tři „lajny“ – horní (top), střední (mid) a dolní (bot), které si hráči mezi sebou většinou po dohodě nějak „rozeberou“, většinou stylem 2-1-2 (dva top, jeden mid, dva bot).
  • Twisted Treeline je mapa, která má pouze dvě „lajny“ a maximální počet hráčů v týmu jsou zde tři. Většinou jsou v týmu dva „útočníci“ a jeden support champion, který zamyká tzv. Altars. Toto zamčení zajistí, že pokud se nepřátelský champion dostane na území Altaru, který má zamčený tvůj tým, všechny příšery okolo něj na něj budou útočit.
  • Crystal Scar je málo užívaná mapa určená pro takzvanou „dominion game“. Jejím cílem není zničit nepřátelský nexus, ale ovládnout co největší část věží umístěných na této herní mapě za určitou dobu. Vyhrává tým, který má v době ukončení hry ovládnutou co největší část území.
  • Proving Grounds, na rozdíl od ostatních map v LoL, má pouze jednu „lajnu“, proto je určena předně pro hry 1v1. Tato mapa má největší užití v hráči vytvořených hrách, protože žádná oficiální verze hry, jako je třeba Dominion game, pro tuto mapu není.

Pro beta hráče jsou k dispozici i speciální mapy – Magma Chamber a Howling Abyss. Magma Chamber měla být do hry nasazena už v roce 2011, ale k jejímu použití nikdy nedošlo, Howling Abyss by snad měla být oficiálně uvedena do konce tohoto roku, pokud se neobjeví žádné technické problémy. Do PBE (public beta environment) se momentálně není možné zaregistrovat z důvodu přetížení serverů a ještě to tak nejspíš nějakou dobu zůstane.

Proč hraju LoL já?

Hodně upřímně? Uvrtal mě do toho kamarád a já už u toho zůstala. Po grafické stránce je to dokonalá hra, nechce to po mně, abych se každý den vracela nebo plnila úkoly, takže jako výplň volného času je to dokonalost. A upřímně, baví mě to víc než Minecraft. I když to asi všechny.

Přidat komentář

Klikni pro přidání komentáře

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.