Sex a vztahy

Když je mazlíček zároveň největší zlobidlo

Není nad zvířecí lásku a kukadla. Kdo by odolal? Jenže pořídit si zničehonic nějakého roztomílka není tak úplně snadné. Časem nám můžou rupnout nervy anebo partner.

Zkušenosti

Když chceš zvíře, musíš mít zkrátka nějaké zkušenosti. Představa, do čeho jdeš, je jedna z nejdůležitějších věcí. Můžeš se totiž předem připravit. Co potřebuje pes, kočka nebo chameleon? Jaké bydlení, jídlo a jakou speciální péči vyžadují? Než si pořídíš nějaké zvířátko domů, buď obeznámená s co nejvíce informacemi. Sežeň si literaturu, kontaktuj osobu, o níž víš, že dané zvíře má a v nejlepším případě se přímo setkej s daným zvířetem. A pozor! Ne každý pes či kočka apod., jsou stejní! Plemena se liší temperamentem a s tím i množstvím vyžadované péče. Ale jak se připravit na možné domácí eskapády?

Loužička, kam se podíváš

Zvířecí miminko je jedna z nejkrásnějších věcí na světě. Bohužel umí čůrat i kakat. Takže na tohle se určitě nesmí zapomínat. V dobu, kdy se mazlík učí venčit, se mu musí páníček věnovat ještě více. Za každé vyvenčení venku řádně odměnit pamlskem a uvnitř tolik nechválit, ale alespoň hromádku donést na noviny. A zvířátko přenášet na noviny, aby se neznačkoval celý byt.
Pak jsou tu křečci, leguáni a takoví mazlíčci, se kterými se nedá tak zjevně jednat. Leguána jsem měla a bylo vyzkoušené, že si své potřeby konal pouze v teráriu a vždy po ní se mohl hřát na parapetu. Pokud přeci jen… Šel ihned domů. Měli jsme tak jistotu, že časem nic nepoctil a stalo se. Takže ohlídat si návyky zvířátka a vzájemně si na sebe zvyknout. Sami pak už oba poznáte, kdy a jak si můžete hrát. Rozhodně se nesmí podceňovat žádné zvíře, protože i ty největší drobečci jsou schopní se lecčemu naučit! A hlavně: jednat ihned, aby bylo jasné, co chcete.

Nový nábytek v popelnici

Pozor na nábytek. Psi kousají, kočky škrábají a hlodavci zalézají do skulinek. Psi a kočky musíš zkrátka naučit, co smí a nesmí. Ale pozor! Nezakazuj kočkám úplné škrábání a psům kousání! Je to jejich přirozenost, musíš jim nábytek nahradit něčím přípustným. Existují speciální škrábadla a kosti. Co se týče drobných živočichů, kteří rádi hrají na schovávanou, ohlídej si skuliny a raději je nějak zacpi. Zvířátka se musí neustále hlídat. Je třeba vymezit jejich prostor a to, co si mohou dovolit.

Spaní

Spousta lidí si pořídí nějaké zvířátko a večer se strašně diví. Některá jsou totiž mnohem aktivnější večer, což se projevuje i určitým hlukem. Želvy si chodí po teráriu, křečci běhají, hrabou si a králíci škrábou a koušou klec. S tím se musí i vyřešit, kam se jeho obydlí dá. První noci ale doporučuji v ložnici, abys zjistila, zda nevymyslí nějaký plán na útěk a včas si mohla zareagovat. Minimálně to chce bezpečnou a uzavřenou místnost. Kvůli hluku je někdy třeba oddělených místností. Dopředu uvažuj, zda si kupuješ noční zvíře.

To souvisí i s neaktivními zvířátky. Někteří mazlíci by rádi spali v posteli. Jenže co partner? Ten už tak nadšený být nemusí. A i kdyby, co poté vaše zbývající soukromí a sexuální život? Objevují se hádky, počůraná postel, rozkousané povlečení a nedostatek spánku. Láska a péče musí být, ale nějaké hranice také. Psi a kočky jsou inteligentní zvířata, která se umí naučit určité samostatnosti. U mláďat je lepší sdílení společné místnosti, ale postupně rozhodně oddělovat kvůli zachování vlastního soukromí (na druhou stranu, záleží na tobě, co ti vyhovuje).

Dej mi na chvíli pokoj!

Strká do tebe, chce si hrát, pořád něco kouše, štěká, běhá nebo utíká z klece. Vždycky se něco najde. Jakmile nějakému živočichovi nedáš šanci vybít energii, tak si nějakou cestu najde. To se týká dětí, dospělých i zvířat. Psi si potřebují hrát a vyběhat se venku. Kočky také potřebují pohyb, hračky a nějakou pozornost. Jiná zvířata také specifické hračky i péči a pohyb. Je to zkrátka dokola, jen se péče specifikuje. Zvíře si nemůžeš koupit s tím, že se vychová během týdne a poté si bude hledět svého. Když se nevybije, bude zkrátka něco dělat a klidně i zlobit, aby sis ho konečně všimla!

Nejnutnější je čas. Alespoň určité množství času musíš denně zvířátku věnovat. Péče je to nejdůležitější. A poté jsou tu ty potřebné věci na jejich aktivity bez tebe. Jsou to různé hračky. Klidně je střídej, aby je to neomrzelo. Když pozveš přátele, neodstrkávej zvíře od nich, ale naopak – seznamuj je!

Informace, partner, čas, finance

1) Nezapomeň na zkušenosti a obeznámenost. Víš, do čeho jdeš?
2) Před pořízením jakéhokoli živého tvora je třeba svolení partnera. Nesouhlas se může projevit v chování a následně i ve vztahu mezi ním a zvířetem. A samozřejmě i ve vašem vztahu. Zvíře by se mělo cítit chtěné, opečovávané a v bezpečí.
3) Nějaký čas musíš novému příteli dopřát. A to denně. Jsi ochotná se o něj podělit?
4) A také… Dokážeš ho/jí zaopatřit?

Přidat komentář

Klikni pro přidání komentáře

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.