Sex a vztahy

Je tohle ještě hubnutí, nebo už sebevražedná mise?

Ve chvíli, kdy hubneš, přijde vždycky chvíle, kdy si chceš někam zapisovat svoje (ne)úspěchy a takovým místem je často blog. Co když se ale hubnutí přehoupne k něčemu mnohem vážnějšímu?

Pro ana blogy jsou blogy slečen, které velmi otevřeně podporují „anorektický“ styl života. Jasně, spousta z nich to dělá z recese a spousta toho po pár měsících nechá, protože nemá nervy, náladu a vůbec. V poslední době se nicméně hodně mluví o tom, jestli tyto blogy nejsou nějak „nebezpečné“, obzvláště pro své čtenáře.

„Ideál“ uctívaný mnoha pro ana blogerkami.
zdroj: weheartit.com

Jsou „pro Any“ nebezpečné?

Záleží, z jakého úhlu pohledu se díváš. Pro své čtenáře tyhle slečny nebezpečné prakticky nejsou – málokdo vydrží dost dlouho následovat jejich příkladu a nejíst klidně celé měsíce. Ve většině případů dokonce ani pro sebe – spousta z nich má na svém blogu napsanou svou výšku a tzv. „vysněnou váhu“, která v drtivé většině opravdu ještě odpovídá normě BMI pro optimální hmotnost. Jasně, pak jsou tu takové, které při metru šedesát chtějí vážit 37 kilo, nicméně málo z nich takové hmotnosti dosáhne.

„Pro Ana blogy byly můj domov“

„Když jsem byla ve fázi hubnutí a ustavičného srovnávání, poměřování a propadla jsem anorexii, veškerý čas jsem věnovala sportu a také internetu. Ráno, po škole, i ve škole, odpoledne, večer. Stále jsem se přihlašovala na svůj blog, vypisovala jídelníčky a zápisky. Chodila jsem na blogy ostatních holek, neustále jsme se povzbuzovaly a psaly jsme si komentáře a názory k jídelníčkům,“ píše ve svém článku blogerka Petra.

Být hubená? OK. Být kostlivec? To už ne!
zdroj: facebook.com

Spousta podobně zaměřených blogerek s tímto stanoviskem souhlasí. Pro ana stránky se v hojném množství nachází i na tumblr. Jejich autorky si vzájemně píšou, domlouvají se na tom, jakou dietu budou držet tentokrát atd. – „strýček Google“ na vyhledávací dotaz „Pro ana blog“ nalezne alarmujících 14 200 000 stránek.

Koukající žebra a nohy jako párátka

Je tohle opravdu ještě ideál?
Je tohle opravdu ještě ideál?
zdroj: weheartit.com

Ať už se díváš na přehlídky Victoria’s Secret, nebo jen otevřeš poslední výtisk libovolného módního časopisu, kouká to na tebe všude – holky s tak vystouplými kostmi, že by sis z nich mohla udělat profesionální věšák (nebo exponát do učebny biologie). Je tohle opravdu ideál krásy? Kam se poděly časy, kdy slovo sexy označovalo ženy s křivkami, jako byla třeba Marylin Monroe?

I podmínky modelingových agentur jsou poměrně absurdní. Velikost podprsenky D a víc nebo třeba konfekční velikost od 38 nahoru už jsou například pro Czechoslovak Models podnětem k tomu, abys byla zařazena do kategorie Plus Size modelek. Mimochodem když jsme u toho, zmínená Czechoslovak models má v kategorii Plus size devět modelek, z nichž asi tak dvě by se s přimhouřenýma očima opravdu daly řadit mezi „plus size“ – zbytek jsou normální slečny s pěknou, vysportovanou postavou, kterým nicméně nikde nekoukají žebra a nemají stehna zhruba stejně „tlustá“, jako já předloktí.

A abych něco řekla na konec?

No upřímně nevím, jak pro tebe, ale pro mě ničení vlastního těla rozhodně ideálem není a ještě to cpát na blog mi přijde vůbec docela zvrhlé. Trochu jako mít nádor a každý den psát o svých pocitech z toho, že jsi každou minutou blíž k smrti…

2 komentáře

Klikni pro přidání komentáře

  • Prosím mějte pro tuhle nemoc pochopení! Postihuje to holky,které si zažily nějaké trauma a snaží se tím tímhle zpusobem vyrovnat.Snaží se být dokonalé,aby je mělo okolí rádo,je to sice prot rozumu,ale je to tak.Nejsem pro-ana stránky,to rozhodně ne!Je to opravdu nebezpečné,ale ty holčiny se tím většinou chlubí,jelikož si myslí,že “takhle to mám být”, “takový je ideál” a také se snaží vzbudit soucit. Je to stále jeden a ten samý typ holek: chytré,přehnané cílevědomé a citlivé,s rodinnými problémy. Lidé o tom často nic nevědí,myslí si “jak jsou ty holky hloupé a povrchní…” NENÍ TO PRAVDA!

  • kLÁRO moc krásný komentář, mě anorexie dostihla …kolem 13tého roku a teď po jedné tragické události se mě to vrátilo a můžu z vlastní zkušenosti říct, že ani ta příčina proč to tak je, se i někdy zjistit nedá a jen se může spekulovat proč a jak je možné…a ty holčiny za to nemůžou a nikdo si nedokáže představit jak je těžké s tím bojovat a pokud někde kolem nikdo nepodá pomocnou ruku může to dopadnout velmi špatně… každý jen dokže něco odsoudit, ale né pochopit…než něco odsoudím, tak si o tom něco zjistím a nepřirovnávám to k nádoru 😮 což je totalní blbost a jen hlupáka to může napadnout! Slova jednoho lékaře pro PPP (anorexie a bulímie) …kouřite? ano? proč? v patnácti chtěl být tím člověk zajímavý a pak se nedalo přestat a přitom je to také nebezpečné…a jak těžké přestat a někdy to někdo i nedokáže ..(např. pro holky s mentální bulímií je jídlo snadno dostupná droga, která je všude na očích)…Všechny holky co jsem poznala s PPP jsou velmi chytré…převážně vysokoškolačky atd…takže nejdřív se trošičku zamyslet než někoho odsoudit..

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.