Sex a vztahy

Hnědý výtok – otázky a odpovědi

Objevila jste na svých kalhotkách hnědý výtok a vy nevíte z jaké příčiny? V tomto případě záleží zejména na období, ve kterém se výtok objevil a také na celé řadě dalších symptomů, které ho doprovází. Jak ovšem poznáte, kdy se jedná o zcela přirozený jev při menstruaci a kdy za tímto nepříjemným výtokem stojí něco jiného? Pokusme se tedy nejčastější důvody vašeho hnědého výtoku objasnit.

Hnědý výtok po pohlavním styku

Některé ženy trápí hnědý výtok bezprostředně po pohlavním styku. V tomto případě se může jednat o zánět pochvy či děložního čípku. V těchto případech je rozhodně vhodné navštívit svého gynekologa a poradit se s ním o možné léčbě a patřičných vyšetřeních. Výjimku tvoří případy, kdy je žena již v pokročilém stádiu těhotenství a odchází z ní takzvaná hlenová zátka, která způsobuje nahnědlý výtok z pochvy.

Dlouhodobý hnědý výtok

Každý žena by měla zpozornět ve chvíli, kdy jí hnědý výtok provází po delší dobu. Může se totiž skutečně jednat o velmi závažnou příčinu, kterou je třeba řešit se svým gynekologem.

Syndrom polycystických ovarií

Pod tímto pojmem se skrývá onemocnění, které se vesměs postihuje ženy, které jsou v produktivním věku. Základem tohoto problému je zejména nerovnováha mužských a také ženských pohlavních hormonů. Mezi nejčastější projevy tohoto onemocnění patří zejména omezená či chybějící ovulace, rozvoj cukrovky, cysty na vaječnících, nadměrný růst ochlupení či naopak také plešatění a v neposlední řadě také špinění či zmíněný hnědý výtok. Pokud tedy trpíte některým z těchto projevů, které mohou být následkem syndromu polycystických ovarií, je třeba požádat o radu lékaře.

Endometrióza

Dále trápí ženy v reprodukčním věku také takzvaná endometrióza. Ta spočívá v tom, že buňky, které se nachází na děložní sliznici, se mohou v tomto případě nacházet také mimo dělohou a reagovat tak na hladinu pohlavních hormonů, a to během vaší menstruace. V tomto důsledku dochází také ke krvácení či k rozvoji různých zánětů. Tuto nemoc rovněž doprovází bolest v podbřišku, bolestivý pohlavní styk či bolestivá menstruace. Rovněž je toto onemocnění příčinou neplodnosti. Tudíž je vhodné toto onemocnění včas rozpoznat a mít ho tak zcela pod kontrolou.

Hnědý výtok v těhotenství

Samostatnou kapitolu tvoří hnědý výtok, který ženy doprovází v těhotenství, které je od svého samého počátku plné různých změn a neočekávaný projevů, které mohou valnou část žen podstatně vyděsit. V případě, kdy jste těhotná a trápí vás špinění či hnědý výtok, nemusí se ve vašem případě jednat o nic špatného. Naprosto první špinění lze zaznamenat v okamžiku, kdy dojde k takzvanému zahnízdění blastocyty, tedy shluku buněk, a to bezprostředně po oplodnění do ženské děložní sliznice. Ta je tímto narušena a dochází tak k slabšímu krvácení. V těhotenství rovněž dochází velmi často k různým poraněním pochvy během pohlavního styku, které vyvolají následné špinění a hnědý výtok.

Hnědý výtok, který přechází v krvácení a který je doprovázen také krví a bolestí v podbřišku, je nutné řešit akutně s lékařem. V tento moment by se mohlo jednat o mimoděložní těhotenství či potrat.

Hnědý výtok týden po menstruaci

Pokud vás trápí hnědý výtok týden po vaší menstruaci, jedná se zejména o tok krve z vaší dělohy, který je pomalejší a krev tím pádem oxiduje, proto ta hnědá barva. V tomto případě rozhodně není důvod k obavám, jelikož se jedná o přirozený fyziologický jev.

Hnědý výtok týden před menstruací

Každá menstruace má jiný průběh. Nemusí se rozhodně vždy dostavit ve své plné síle, ale může se také ohlásit hnědým výtokem, který může být světle a někdy až tmavě hnědý. Barvu může mít tedy naprosto stejnou jako v posledních dnech vaší periody. Ani v tento okamžik není důvod k větším obavám.