Sex a vztahy

Co je podkožní antikoncepce?

Pokud se prozatím nechceš stát matkou, snažíš se chránit antikoncepčními prostředky, jak to jen jde. Naštěstí je na trhu několik variant, ze kterých si můžeš vybrat antikoncepci, která ti sedne. Pokud ti při sexu překáží kondom, hrozí u tebe, že zapomeneš zapít pilulku nebo ti další druhy antikoncepce jakkoliv nevyhovují, může ti přijít vhod podkožní antikoncepce, která ti podobné starosti ušetří. A já ti nyní představím, co podkožní antikoncepce obnáší.

Podkožní antikoncepce přináší celou řadu výhod, ale i tak je zapotřebí si o ní něco zjistit předem.

Seznam se s novodobou antikoncepcí

Podkožní antikoncepce se zrodila ve Finsku a je doporučována mnoha mezinárodními institucemi. V současné době je dostupná v několika zemích světa. Podkožní antikoncepce má formu implantátu, lépe řečeno antikoncepčních tyčinek, které se zavádí přímo pod kůži. Z podkožní antikoncepce se pomalu a jistě stává trend, který usnadňuje život ženám, které antikoncepci ve svém životě chtějí a potřebují.

Jak vypadají tyčinky a co čekat od aplikace?

Antikoncepční tyčinky jsou vyrobeny ze silikonu, jenž se pod kůži lépe zavádí. Antikoncepční tyčinka je 34 mm dlouhá a 2, 4 mm široká a obsahuje látky, které se nachází v antikoncepčních pilulkách. Většinou je nutné zavést 5-8 tyčinek. Přibližně po pěti až šesti letech je nutné implantát vyndat či vyměnit. Pokud se jedná o samovstřebatelné tyčinky, není nutné nic vyjímat, ovšem délka účinnosti je pouhých osmnáct měsíců. Aplikace antikoncepčních tyčinek je bezbolestná a jizvička po aplikaci není téměř patrná. Během aplikace je samozřejmostí znecitlivění. Antikoncepční tyčinky se zavádí pod kůži na vnitřní straně paže přibližně sedm centimetrů nad loketní jamkou. Podkožní antikoncepce je sice jednorázově nákladná, ovšem při rozpočítání na měsíc tě vyjde levně. Cena implantátu se pohybuje kolem 9 000 Kč. Všechny podrobnosti o této antikoncepci ti pak poskytne tvůj gynekolog.

Jaké jsou její výhody?

Podkožní antikoncepce patří k těm nejspolehlivějším metodám s nejnižším výskytem negativních účinků. Už za 24 hodin po aplikaci jsi plně chráněná proti otěhotnění. S podkožní antikoncepcí je spojená i nižší bolestivost při menstruaci i snížený výskyt rakoviny dělohy. Její velkou výhodou je i fakt, že pokud by sis později přála otěhotnět, není potřeba – jako u antikoncepce – nějakou dobu čekat, než otěhotníš. Po odstranění tyčinek se plodnost totiž bez problémů vrací.

Co čekat za nevýhody?

V úplném začátku, kdy dojde k aplikaci antikoncepčních tyčinek, může dojít k vynechání menstruace, slabému krvácení či k dalším poruchám menstruačního cyklu. Ovšem brzy se tyto výkyvy srovnají. Možnost otěhotnění je skutečně minimální, ale u obézních žen nějaké to riziko těhotenství existovat může. Podkožní antikoncepce však chrání pouze před otěhotněním, nikoliv před pohlavními nemocemi. Podkožní antikoncepce není vhodná pro ženy se žilní trombózou, jaterními problémy nebo pro ženy, jež užívají léky, které se vzájemně „tlučou“ s účinnými látkami v antikoncepčních tyčinkách.

2 komentáře

Klikni pro přidání komentáře

  • mě by spíš zajímalo jestli nebudu mít tu ženskou věc a jestli nepřiberu. Když jsem brala pilule v kuse bylo všechno bez problému. Teď mám už nějaký ten rok injekce, sice nemám ženské věci ale přibrala jsem a připadám si jako medvěd. Moje DP si to vychvalovala, prý to u většiny žen zastaví krvácení což je super, ale taky bych ráda měla normální váhu. Prý to neobsahuje estrogen, tak že bych neměla přibrat, ale hlavně nechci mít ženské věci.

  • Ahoj,
    náhodně jsem narazila na váš blog, jelikož jsem potřebovala vědět jaké jsou přesně všechny nevýhody toho implantátu. Dneska jsem byla na zákroku toho implantátu a musím říct, že to skoro ani nebolí, jen je to nepříjemné. A jak jste sama zmínila, tak já jsem přesně ten tip, který zapomíná na léky a jiné mi zcela nevyhovovali, ale tohle je přesně pro mě. Tu tyčinku v sobě ani necítím, jen když se dotknu toho místa, kde byl zákrok proveden. jelikož bydlím v Británií, tak mi to zde dělali Britští lékaři a musím dodat, že to dělali přesně tak, jak jste se zmínila, po zákroku zkontrolovali jestli je to správně zavedené atd..
    No zkrátka tuhle alternativu antikoncepce mohu jen doporučit 🙂

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.