Sex a vztahy

Bolestivé onemocnění zvané vaginismus

Sex je pro tebe bolestivý nebo dokonce nemožný kvůli stažené vagíně? A víš o tom, že bys mohla trpět nemocí zvanou vaginismus?

Vaginismus

Konečně má dojít na vytoužené milování s tvým přítelem, když najednou přijdete na to, že to vlastně nejde. Tvoje vagína je totiž natolik stažená, že by se tam nedostal ani prst, natož penis. Tato nepříjemnost sice může znamenat, že se jenom obáváš prvního styku, ale pokud tento problém přetrvává, je klidně možné, že jde o vaginismus. To je silné stažení svalů pánevního dna, kdy potom není možné vykonat na dívce penetraci – tedy „zásun“. Což může způsobovat jednak nepříjemnosti spojené se sexuálním životem a jednak také psychické problémy, jelikož dnes se sex bere jako naprostá samozřejmost každého vztahu. Jenomže, co když to prostě nejde?

Jaké jsou s tím problémy?

Když trpíš vaginismem, znamená to, že tvoje vagína se stahuje a odmítá cokoliv pustit dovnitř. To neznamená jeho nářadíčko tvého přítele, ale také třeba tampóny nebo gynekologické zrcátko při kontrole. Kromě toho je to velmi bolestivá záležitost, ke které se mohou přidat různé průvodní jevy, jako je pálení nebo nepříjemné pocity „tam dole“. Problémem je, že dívky, kterým se to stane, se natolik stydí, že o tom odmítají mluvit a buď s tím nic nedělají, nebo se to pokouší léčit samy. To ale není ta správná cesta, nejlepší a nejjednodušší je překonat stud a svěřit se s těmito problémy svému gynekologovi, který ti pomůže mnohem lépe. Rozhodně nečekej, že to prostě přejde samo.

Jaké jsou příčiny?

Jednotný důvod neexistuje, u každé dívky tuto nemoc může spustit něco jiného. Například se může jednat o nepříjemný prožitek, hnusení si pohlavního styku, přísná výchova rodičů,… Naše sexuální cítění se vyvíjí během let, což znamená, že přejímáme to, co nám říkají rodiče. Pokud třeba rodiče dívce sex hnusí, říkají jí, že ji to bude bolet, nebo že by mohla třeba otěhotnět, dívka si odmítavý postoj převezme a podvědomě se potom staví na odpor. Kromě toho může jít například o odmítání partnera z důvodu odporu nebo vztahové problémy nebo dokonce o projev neuvědomělé opačné orientace. Z fyzického hlediska se může jednat o nějaký problém uvnitř vagíny, nebo třeba spouštěčem může být porod, suchost vagíny, cysty nebo třeba fyzické zneužití.

Dá se to léčit?

Léčit vaginismus rozhodně není jednoduchou záležitostí a základem je určitě se svěřit svému gynekologovi. Řešení tohoto onemocnění se potom hledá v adekvátní pomoci sexuologa a popřípadě také terapeuta. Sexuolog může poradit se cviky a metodami, jak se poruchy postupně zbavit. Jde například o postupné pronikání do vagíny nejdříve špičkami prstů, potom celými prsty a když je dívka dostatečně uvolněná později může zkusit i vibrátor. Jak vidíš, nejedná se tedy o žádné drastické metody, ale určitě je dobré se přesto obrátit na profesionála, než si snažit pomoci sama.

Přidat komentář

Klikni pro přidání komentáře

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.