Sex a vztahy

5 praktických rad pro hezčí design tvého blogu

Máš blog? A nejsi si jistá, jestli je designově dobrý, nebo jak máš vůbec design udělat, aby nevypaloval čtenářům oči? Pak možná i pro tebe jsou tyto rady.

Jen tak na úvod – neříkám, že těmihle radami se musíš řídit, to ani náhodou. Spíš jsou to takové tipy, jak… řekněme nevypálit čtenářům oči a zajistit si pozitivní reakce (alespoň na ten design, když budeš psát blbě, pozitivní ohlasy nečekej).

1. Šablona

Rozhodně zapomeň na přeplácanost a zbytečné prvky jako jsou dvě menu atd. Věř tomu, že jedno menu je naprosto dostačující – zbytečnosti ven. Seznam oblíbených příspěvků? Nepotřebuješ, stejně se na něj prakticky nikdo nedívá. To samé s dlouhým profilem – pokud o sobě potřebuješ „světu“ oznámit něco v pěti odstavcích textu, udělej to jako článek a do menu dej jen odkaz. Menu má být krátké a přehledné, optimální délka profilu se pohybuje zhruba okolo 4 – 10 řádků textu.

Příklad minimalistického a úplně jednoduchého (a možná proto i pěkného) designu.
zdroj: adorebecky.blogspot.cz

Důležitým faktorem je taky šířka stránky. Nikdy, ale opravdu nikdy, se nevymlouvej na to, že máš stránku jak nudli, protože když na blogu nemáš fotky, tak je to jedno. Stránku prostě vždycky vol co nejširší můžeš. Nejčastější šířka je zhruba 1100 pixelů i s menu o šířce mezi 250 a 300 pixely.

2. Text

Je úplně jedno, jestli máš zrak jako ostříž a přečteš i malé „blešky“ na obrazovce, mysli ale i na zdraví svých čtenářů – ne zdaleka všichni totiž mají zdravé oči. Já mám kupříkladu skoro osm dioptrií a číst malinkatá písmenka (nejlíp ještě psaná ozdobným fontem) je pro mě opravdu za trest a takové blogy zavírám. Takže velikost písma dvanáct pixelů minimálně!

Ukázky toho, jak by to vypadat mělo… a jak ne.
zdroj: blogger.com

Na běžný text NIKDY nepoužívej ozdobná písma. Na nadpisy a do záhlaví si cpi pro mě za mě, co chceš, ale ozdobným písmem napsaný text delší než tři věty je za trest. Zůstaneme radši u starých dobrých fontů typu Arial a Verdana.

3. Obrázky

Pokud nepoužíváš vlastní fotky, vždy uváděj zdroj. Obrázky by taky neměly být malé, rozostřené nebo obsahovat vodoznak – na blog se to nehodí a působí to neprofesionálně a neupraveně. Pokud taky dáváš do článku víc obrázků naráz, používej perex, který článek na hlavní stránce hezky „ustřihne“ a stránku to tudíž nenatahuje do zbytečné délky.

4. Barvy

Vždycky se drž nějaké barevné palety a používej barvy alespoň podobných odstínů. Mixovat na blogu víc než čtyři barvy je podle mě naprostá blbost, člověka to pak akorát mate a jestli něco nechceš, jsou to zmatení – a tudíž nespokojení – čtenáři. Pokud hledáš inspiraci, kde takovou barevnou paletu sehnat, zkus Design Seeds (palety na základě fotek) nebo ColourLovers.

Barevné palety
Barevné palety jsou základním prvkem designu blogu, obzvláště pokud je založený na nějaké konkrétní fotce nebo kresbě.
Zdroj: design-seeds.com

5. Forma

Pokud píšeš dlouhé články, nezarovnávej text na střed, je to humus a ještě k tomu nepřehledný – dlouhé odstavce patří do bloku a rozhodně nalevo. Básničky a popisky k fotkám na druhou stranu na střed patří, ale záleží to na tobě. Podpis by zase měl být zarovnaný na pravou stranu textu a začátek odstavce by měl být označen buď jednou vynechanou řádkou nebo odsazením první řádky – což ve většině blogovacích platforem jaksi nejde nastavit, takže v úvahu připadá spíš ta volná řádka.

Taky je dobré si pamatovat, že fotky by vždycky měly být zmenšené na takovou velikost, aby nepřesahovaly do jiných prvků stránky – hlavně do menu, Blogspot s tím má nějaký problém, jak už jsem stihla zjistit. Nikdy je ale nezmenšuj moc. Pokud máš fotoblog, měla bys mít stránku uspořádanou tak, abys v případě Blogspot editoru mohla použít kontrolku pro velikost „extra velký“ – na šířku 640 pixelů.

A co ty?

Existuje nějaký konkrétní v designu zakořeněný důvod, proč zavíráš okna s blogy, které to ještě „nevychytaly“, nebo máš veškeré možnosti vzhledu úplně vypnuté, protože tě prostě ruší? Budu ráda, když se o svůj názor podělíš v komentářích.

3 komentáře

Klikni pro přidání komentáře

  • Možná mi tam chybí ještě bod 6 – perex používat povinně u článků, kde se načítají videa či více obrázků z jiného serveru, protože když je pak na hlavní stránce 20 videí z YouTube (u každého článku třeba jedno), tak pak se často sekne prohlížeč, než to všechno načte.. Příklad: ewafarna-fans.blog.cz ..a to fakt už nemám žádný pomalý stroj. 😉

  • okamžitě zavírám blog, kde mě do ucha zařve muzika, i kdyby nakrásně byl nejzajímavější ! to je největší hrůza, ještě, když si otevřu 2-3 naráz a z každého se line (přeřvává) jiný žánr

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.