Ostatní

Lískové oříšky: Poklad plný živin, který si vaše tělo zaslouží

Rádi si dopřejete nějaké to mlsání a chtěli byste, aby bylo zdravé? Aby ne, smažené bramborové lupínky nebo přesolené arašídy sice chutnají, nicméně organismu toho z hlediska nutriční hodnoty až tolik nepřinesou.

Ideální je proto vsadit na sušené ořechy, jež obsahují minimum nebo žádnou sůl. Výbornou volbu představují především lískové ořechy. Nabízejí spousty látek, jež organismu bezesporu dokonale prospějí. Podívejme se tedy, o jaké látky se jedná. 

Dokonalá podpora mozkových buněk

Jak se zmíníme ještě níže, lískové ořechy obsahují spousty vitamínů B a E či nenasycených mastných kyselin. Všechny tyto látky jsou jakýmsi palivem pro mozek, jenž potřebuje energii. Díky konzumaci lískáčů se zlepšují kognitivní funkce a koncentrace. 

Malé kousky plné živin

O faktu, že lískové ořechy obsahují spousty prospěšných látek, není třeba nijak více diskutovat. Jejich nutriční profil je opravdu originální. Ostatně posuďte sami. Konkrétně lískové ořechy ve 30 gramech, respektive 20 jádrech, obsahují: 

  • 176 kalorií,
  • 17 gramů tuku,
  • 2,7 gramu vlákniny,
  • 4,2 gramu bílkovin,
  • 4,7 gramu sacharidů,
  • 12 % vitamínu E,
  • 12 % hořčíku,
  • 12 % thiaminu,
  • 24 % mědi,
  • 87 % manganu.

Zapomenout nelze ale ani na fosfor, draslík, zinek nebo vitamín B6 a jiné látky. 

Přírodní antioxidanty, jež tělo potřebuje

Dát si třeba lískové oříšky nebo mandle v čokoládě, případně mandle v cukru, určitě stojí za to. Právě lískové oříšky totiž nabízejí i antioxidanty, jež tělo bezesporu potřebuje. Tyto látky chrání lidské tělo před oxidačním stresem. Právě on podporuje stárnutí a likviduje buněčnou strukturu. Nejčastějšími antioxidanty právě v lískových oříšcích jsou fenolické sloučeniny. 

Uvidíte i neviditelné

Oko spotřebuje vcelku velké množství kyslíku. Oči jako orgány jsou velmi citlivé na oxidační stres. Potřebují tak dostatek vitamínu E, který může být dodáván prostřednictvím lískových ořechů. Na volné radikály působí doslova jako bič. 

Prospívají srdci

Na tento fakt nelze zapomenout. Zdravé tuky v kombinaci s antioxidanty jsou optimální záležitostí. Mimo jiné dochází při konzumaci lískových oříšků také ke snižování hladiny cholesterolu v krvi. Se zlepšením zdravotních parametrů srdce souvisí konzumování zhruba 29 až 69 gramů lískových oříšků za den. Toto množství bezesporu zvládne každý. Třeba ke snídani jsou skvělé. 

Zdroj obrázku: VLADIMIR VK / Shutterstock.com

Přidat komentář

Klikni pro přidání komentáře

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.