Kultura a společnost

„Zranění k tomu patří,“ přiznává BMX rider Damián Dáma Kos

Zkoukni čerstvý rozhovor s BMX riderem z Rychnova nad Kněžnou, který se rozpovídal nejen o ambicích, ale také o zraněních a všem, co tenhle adrenalinový sport obnáší.

Damián Dáma Kos
foto: Markéta Benešová

U všeho jsem vydržel jen chvilku

1) Ahoj Damiane, předem ti děkuji za poskytnutí rozhovoru. Přitahovaly tě vždycky nebezpečné sporty?

Ahoj všem čtenářkám i čtenářům! Ani ne nebezpečné, ale spíš ty, na které lidi moc nekoukají, anebo nechápou… Každopádně teď už je to jiné, lidi ví, o co alespoň jde. Hrál jsem dříve fotbal. Ve skateparku jsem to zkoušel na všem možném, protože na kolo v té době nebylo, takže jsem bral skate, in-line brusle, koloběžku, ale u všeho jsem vydržel jen chvilku. Kolo jsem dostal tak nějak v 15, myslím a chytlo mě nejvíc, tak jsem u něj už zůstal a snad budu věrný ještě dlouho!

2) Věnuješ se profesionálně BMX, přesněji kategorii PRO, kde je velká konkurence. Co tě posouvá dál?

Snažím se tomu věnovat, co to jde, a ten adrenalin u toho je neskutečný! Jsem posera, ale když už dáš nějaký nový trik, tak chceš další a další, nebo se zdokonalovat v průletech parkem víc a víc! Je to takový životní styl každého člověka, který jezdí. Jinak kategorii profi nejezdím dlouho, ale jde o to, že na závodech v tu chvíli jezdíš s lepšími, a to tě posouvá dál v tom, co jezdíš. Třeba tím, že okoukáš nové triky atd.

3) Popiš nám, co tento sport obnáší a na co je nutné si dávat pozor?

K tomuto sportu patří pády a zranění, takže je dobré mít minimálně helmu a nekoukat na to, jestli se vám někdo směje, jak v ní vypadáte, nebo jí nechcete kvůli novému účesu! Pak ještě určitě lepší je mít nějaké chrániče na lokty, kolena, holeně a nějakou bandáž kotníků, protože když vám něco nevyjde, pořád to nejde hned na kůži!

Damián Dáma Kos
Damián Dáma Kos
zdroj: ride4stars.cz

Nejvíc mě baví Condor

4) Kde a jak často trénuješ? Pomáhá ti někdo s přípravou na závody?

U nás v Rychnově nad Kněžnou jezdím nejčastěji. Jinak se rád podívám do okolních parků v Kostelci nad Orlicí, Vamberku atd. Každopádně v tomhle si jedeš sám, takže i triky se učíš sám s nějakou radou od někoho, kdo ten trik už zvládá! Je dobré před závodem být ready a ne den před tím trénovat jak zběsilý!

5) BMX rider jezdí z pravidla více jak jednu disciplínu. Které ještě jezdíš ty?

Nejvíce se snažím jezdit PARK, ale rád se podívám někam na hlínu (DIRT) a samozřejmě nějaký lehčí STREET. Je dobré od každého něco kvůli více možnostem!

6) Na BMX existuje velké množství triků a stále vznikají nové. U nich je hodnocena čistota odjetého triku, obtížnost, výška a kreativita. Prozradíš nám, který trik máš nejraději?

Poslední dobou mě spíš baví létat (co to jde) do výšky a dělat jednodušší věci a postupně přidávat! Jinak nejvíc mě baví condor (přitažení řídítek k pasu a puštění rukou), tailwhip (držíš řidítka a kolo otočíš kolem dokola pod sebou), backflip (salto vzad)… Jinak ty triky, co dělají nejlepší jezdci světa, už nepatří na zem, ale někam do vesmíru.

7) Promiň, ale nedá mi to. Už máš za sebou nějaké pády, které tě od tohoto sportu odrazovaly?

Určitě! Každý si v něčím takovým projde a pak má strach dělat znovu to, u čeho se mu to stalo, ale zároveň pak ví, jak to nemá dělat. Jak už jsem psal, tak pády k tomu patří! Já osobně jako nejhorší beru několikrát vyhozené rameno a pak i operaci nebo zlomené zánártní kůstky, kdy jsem byl od konce léta až do jara mimo. Není to lehké, když už se něco stane, ale když nepředbíháš, tak se to dohromady dá vydržet, až na další pomalejší start a navrácení se do toho, kde jsi byl před úrazem.

Trik Condor
Oblíbený trik Condor
zdroj: heledole.cz

Divaček není nikdy dost

8) Na které závody, do kterých si dal maximum, rád vzpomínáš?

Nejvíce asi na BHC (bikehallcontest), což je největší závod v ČR. Morda atmosféra, dokonce jsem se v roce 2010 a 2011 dostal na bednu v kategorii HOBBY. Určitě i závody mimo ČR, protože tam to lidi berou jinak než tady a hlavně tam jsou špičky v tomto sportu a ježdění s nimi je něco jako pro skejťáka jezdit s Tonny Hawkem nebo něco podobného!

9) Co plánuješ do budoucna? Kde ti můžeme v následujících měsících držet palce?

Ohledně kola plánuji nějaká videa, fotky atd. Jinak závody nic moc nejsou, ale snad se někde ještě něco najde! Jede se série závodů (x-cup) po ČR v Pardubicích, Stráži pod Ralskem, kde se jede MČR v disciplínách DIRT, MINIRAMPA… Vše najdete na netu a v souvislosti se mnou mě najdete na FB jako Damian Dáma Kos, kde určitě uvidíte, kde a co se se mnou děje!

10) Moc ti děkuji za rozhovor. Je něco, co bys chtěl čtenářkám serveru Kámoška.cz vzkázat?

Já děkuji vám za možnost se někde ukázat a za kontaktování! Čtenářkám? Rád vás uvidím na nějakém závodu jako divačky, protože holek tam není nikdy dost. Buďte v cajku a hezký den!

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.