Kultura a společnost

„Začínala jsem obyčejným růžovým kompaktním fotoaparátem,“ prozrazuje diskotéková fotografka Lafinka!

Je tady rozhovor z dost odlišného soudku, protože jsem si povídala s 21letou Janou, která se věnuje fotografování převážně na diskotékových akcí, ale ani jiné věci ji nejsou cizí! Pojďte se společně se mnou podívat, jak se k této práci dostala.

Práce a koníček v jednom

1. Ahoj Lafinko, jsi skvělá fotografka, která nechybí snad na žádné velké akci v Moravskoslezském, jak se nám na úvod představíš a co nám o sobě prozradíš?

Ahojky, většina mě sice zná pod přezdívkou, jak si již uvedla, každopádně pravým jménem jsem Jana. Je mi 21 let. Pocházím z Českého Těšína. Studovala jsem na Albrechtové střední škole v Českém Těšíně, obor Polygrafie. Momentálně mám stálou práci a k tomu můj koníček, a to focení :-).

Lafinka

2. Jak už jsem zmínila, účastníš se opravdu mnoha diskoték, kde všude vlastně pravidelně fotíš?

Snažím se vždy ten měsíc skloubit tak, abych se s foťákem objevila všude možně. Momentálně ale fotím již třetím rokem pro Stolárna club v Havířově, Insomnia club v Karviné, Bagsy club v Českém Těšíně no a na závěr můj oblíbený club v Novém Jičíně a to Majnl Dance Hall. Přes týden se ještě snažím také fotit rodiny, děti, páry v Ateliéru 2zone média, který se nachází v Jablunkově. Bohužel, vzhledem k mé práci, kterou dělám na 3 směny, mi moc času na ateliérové focení nezbývá a tak se vždy snažím vyhovět lidem tak, aby datum a čas vyhovoval jak jim, tak i mě.

Lafinka
Ještě před 5 lety by mě opravdu nenapadlo, že budu fotit cluby, svatby, lidi,“ prozrazuje.

3. Jak dlouho se věnuješ focení a kdy ses k této práci poprvé dostala? Směřovala si tímto směrem už od mala, nebo to přišlo až později?

Abych pravdu řekla, jako malá jsem si vždy hrála na paní učitelku, učila jsem své plyšové hračky :-). Poté přišlo 6leté období závodního tance jménem aerobik, kterému jsem se bohužel v pubertě musela vzdát ze zdravotních důvodů. Ještě před 5 lety by mě opravdu nenapadlo, že budu fotit cluby, svatby, lidi a dnes psát rozhovor pro váš web. Každopádně k focení jsem se dostala zajímavým způsobem, na který vždy ráda vzpomínám. Měli jsme v mých 15 letech tak trošku větší smečku přátel, se kterýma jsem se šla pobavit do La Cascady (Hotel Central) v Českém Těšíně. Vzala jsem si sebou svůj nový kompaktní fotoaparát s tím, že si pofotím jen své přátelé. Když jsem začala fotit, přivolal si mě za pult DJ Skeleton aka Tomáš Brabec (tímto bych ho chtěla pozdravit) s prosbou, jestli bych mu nenafotila alespoň pár fotek, že si vždy do La Cascady bere foťák, bohužel ten večer ho zapomněl doma. Oznámila jsem mu, že fotky ráda udělám, ale ať nečeká nějaké profi fotografie, přece jenom fotila jsem opravdu poprvé :-). Vyměnili jsme si na sebe kontakt a hned na druhý den jsem mu fotografie odeslala. Napsal mi, že se mu fotoreport moc líbí a jestli mě to baví, že by se zkusil poptat, jestli by nechtěli fotografku pro club. Byla jsem z toho nadšená. Netrvalo ani týden a už jsem oficiálně fotila svou první diskotéku, no a 20. 2. 2015 to bude přesně 5 let :-).

Lafinka
DJ Sonido a Lafinka

Svatby jsou pro mě TOP

4. Tvá prezentace fotek se mi velice líbí, co tě při focení ovlivňuje?

Na akcích především přátelský kolektiv (Šéfové, Djové, barmani) a lidé, co si na nic nehrají, přijdou, představí se, dokážou ocenit, pochválit, popovídat si, jednat semnou narovinu. Takových lidí si vážím nejvíce, protože v dnešní době je takových bohužel málo.

Lafinka
Jana a Strapo

5. Fotky prezentuješ především na facebooku, najdeme tam hlavně fotky z akcí, ale fotíš i jiné věci. Pověz nám, co fotíš ráda a co naopak příliš fotit nemusíš.

Mohu říct, že jsem se zatím nesetkala s ničím ani s nikým co, koho bych ráda nefotila, každopádně miluji svatby, opravdu, nezažila jsem jich zatím extra moc, ale ani také málo. Vždy jsem fotila krásnou a něčím výjimečnou svatbu. Lidé byli vždy přátelští, svatební den probíhal tak jak měl, to se potom fotí jedna báseň. První svatbu jsem fotila 15. 6. 2013, mému kolegovi a zároveň Djovi, Jiřímu Halákovi, kterému bych chtěla moc poděkovat, že mi dal tu možnost. S Jirkou se známe již od samého začátku mé kariéry, hrával v La Cascadě a vždy se spolu nasmějeme, když si vzpomeneme, že jsem za ním chodila se slovy „Dobrý večer, mohu si vás vyfotit?“ I když většinu času, resp. každý víkend spíše trávím focením v nočních clubech, svatby jsou pro mě TOP ! 🙂

Lafinka
Dovolte, abych vám představila dalšího profesionálního fotografa jménem Ivo Kotas.

6. Co tě při focení inspiruje?

Vždy jsem se řídila citátem, že není důležité, co dokážeš ve škole, ale v životě. Každopádně neinspiruje mě ani tak co, jako spíš kdo. A to jeden člověk, skvělý fotograf z Olomouce, jménem Ivo Kotas, vždy mi dokázal poradit, pomoct při výběru a celkově vždy semnou jednal jako přátelský a zároveň férový fotograf, ne jako člověk, který si na přítele jen hraje. Tímto je další člověk, kterému bych chtěla upřímně ze srdce moc poděkovat.

Lafinka
Lafinka a Robert Rosenberg

7. No a co tvůj sen? Co bys v životě jako fotografka chtěla dokázat?

Dokázat především mé rodině a sobě, že focení je sice koníček, ale když se člověk opravdu snaží a dá do toho vše, tak ho i koníček dokáže uživit. Doma jsou rádi, že mám stálou práci a k tomu focení ale sami vidí, že se toho občas sejde tak moc, že se třeba pár dní v kuse ani nevidíme. Tímto bych byla nejradši, kdybych si během pár let otevřela svůj vlastní ateliér a začala se focení věnovat naplno :-).

Lafinka
Jana a Ruda z Ostravy

Moc toho času už nezbývá

8. A co tvoje technika a vybavení? Jaké fotoaparáty si už vystřídala?

Jak jsem již psala výš, začínala jsem obyčejným a zároveň růžovým (smích) kompaktním fotoaparátem. Poté jsem přešla na digitální zrcadlovku Sony Alpha 290, kterou jsem do roka a do dne prodala známému a pořídila si Canon EOS 600D, sloužil po mém boku skoro 3 roky, v listopadu tohoto roku jsem ho prodala dál a pořídila si zrcadlovku bez dvou nul – Canon EOS 6D + objektiv s pevným sklem 35mm f1.4. K tomu mi parádně slouží již pár let externí blesk Canon EX 550. Na párty fotoreporty bohatě postačí, akorát po Novém roce chci ještě dokoupit nejlépe objektiv se zoomem, který mi bude sloužit pro svatební fotografie, zatím je v nedohledu jaký… 🙂

Lafinka
Jana a známý rapper Kali

9. Ale pojďme chvilku už pryč od práce, jaké jsou tvé další zájmy, aktivity a koníčky?

Vzhledem k tomu, že přes týden chodím do práce a víkendy především po nocích fotím, dopoledne prospím, odpoledne se snažím fotoreport upravit a odeslat, tak moc toho času už nezbývá. Občas si říkám, proč den nemůže mít alespoň 30 hodin :-). Každopádně, když už se nějaký ten čas najde, jsem ráda, že ho můžu strávit se svou rodinou nebo přáteli, je jedno kde, hlavní je, že se s tou dotyčnou osobou cítím dobře :-).

Lafinka
Lafinka a Helena Vondráčková

10. Závěrem ti velmi děkuji za rozhovor a do roku 2015 přeji mnoho úspěchů a podařených snímků! Pokud chceš něco vzkázat svým fanouškům a našim čtenářům, nyní máš možnost.

Také děkuji za tvé dotazy, bylo mi ctí vám poskytnout odpovědi a zároveň opět zavzpomínat, jak jsem se k focení vlastně dostala. Svým fanouškům a čtenářům bych především chtěla popřát jen to nejlepší do nového roku 2015, hlavně zdraví, lásku, zbytek se dá koupit 🙂 . Dále bych chtěla poděkovat mé rodině a všem lidem, kteří mě ve focení podporují, za veškeré vzkazy od fanoušků, protože bez vás by to prostě nešlo! 🙂

2 komentáře

Klikni pro přidání komentáře

  • to Josef – Slavná fakt ne, ale moc mě to potěšilo, když mi přišla zpráva zda-li bych poskytla rozhovor 🙂

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.