Bydlení Kultura a společnost

Vyplatí se vám pojištění domácnosti?

Máte za to, že žijete v klidné oblasti bez výskytu povodní, vichřic nebo krádeží? I přesto byste měli zvážit pojištění domácnosti. Nejedná se totiž jen o pojistku při řádění přírodních živlů nebo zlodějů, ale o mnoho více.

Pojištění nemovitosti vás nezachrání

Předně je dobré si uvědomit, že pojištění domácnosti neznamená pojištění nemovitosti. Pojištění nemovitosti pokrývá pouze škody, které zasáhnou stavbu objektu, nikoli jeho „obsah“. Pojištění domácnosti se naopak vztahuje na všechny „pohyblivé“ předměty a vybavení, které doma máte. Jedná se o nábytek, kuchyňské spotřebiče i oblečení nebo sportovní vybavení a další cenné věci. Stačí, aby se porouchala pračka nebo jste zapomněli na zapnutou žehličku či sporák a nehoda může být na světě.

Jak zjistím hodnotu domácnosti?

Abyste věděli, jakou výši krytí zvolit, je potřeba dobře odhadnout hodnotu své domácnosti. Udělejte si proto přehled o vybavení interiéru včetně nebytových prostor (například sklepa, půdy, kočárkárny) a podle toho si pojištění domácnosti sjednávejte. Využít můžete taky kalkulačku ceny domácnosti, do které stačí zadat požadované informace, a získáte hodnotu domácnosti, aby vám vypočítala, jakou hodnotu vybavení vaší domácnosti má.

Výše pojistného se také liší podle toho, jestli je pojištění uzavřené na novou nebo časovou hodnotu vybavení, což je přesně dáno typem předmětu. Nová hodnota počítá s pořizovací cenou věci, oproti tomu časová hodnota se stavem, v jakém byla věc bezprostředně před škodnou událostí. To znamená, že například sportovní vybavení je posuzováno časovou hodnotoiu, kdežto nábytek a knihy v nových hodnotách. Výši pojistného můžete tedy sami ovlivnit tím, jaké konkrétní předměty si pojistíte.

Chtějte široké krytí

Aby se vám pojištění domácnosti opravdu vyplatilo, dívejte se na celkový rozsah služeb, které daná pojišťovna nabízí. U ČSOB Pojišťovny získáte například kromě výše zmíněných věcí také krytí věcí mimo domov, například jízdního kola, kočárku nebo věcí v zavazadlovém prostoru všeho vozu. V případě pojistky u ČSOB Pojišťovny získáte peníze i v případě vandalismu, kdy policie pachatele často nevypátrá.

Chytře vybrané pojištění domácnosti pro vás tak může znamenat jistotu a mnohem větší klid, ať už jedete na dovolenou, nebo zůstáváte doma.

3 komentářů

Klikni pro přidání komentáře

  • My jsme taky s manželem přemýšleli, jestli si necháme pojistit domácnost. Jestli se to vůbec vyplatí. Pořádně jsem ani nevěděla, co všechno toto pojištění zahrnuje, tak jsem si o tom nejdřív chtěla něco zjistit a pěkný článek jsem našla na https://www.mojepenize.com . Nakonec jsme se rozhodli, že si domácnost pojistíme, ať máme klid.

  • Jsem toho názoru, že pojištění domácnosti se určitě vyplatí mít. Myslím si ale, že v dnešní době je dobré mít majetek ochráněný i po právní stránce. Co vím, tak právě k tomuto účelu slouží například sverenecke fondy, které lze založit třeba u https://www.alphacitizen.com/cs/

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.