Kultura a společnost Sex a vztahy

Co obnáší cytologické vyšetření?

Když se řekne cytologické vyšetření, co se ti vybaví? Víš, co to vůbec je a k čemu slouží? Denodenně se setkávám s mladými slečnami, které už vedou sexuální život, chodí na gynekologii, ale nemají nejmenší ponětí, co to ta cytologie je. A přitom je to jedno z vyšetření, o kterém bys měla být informováná. Proč? Protože bez tohoto preventivního vyšetření se nemusí včas přijít na rakovinu děložního čípku a přijdeš o možnost včas se léčit.

Cytologické vyšetření by měly pravidelně podstupovat dívky, které mají rády svoje tělo a nechtějí riskovat problémy.

Prevence rakoviny děložního čípku

Cytologické vyšetření je prevence proti nádorovým onemocněním – především rakovině děložního čípku. Vyšetření tvému gynekologovi ukáže, zda se v tvých ženských orgánech neodehrávají různá rizika (např. dysplazie děložního čípku), která by mohla značit nádory nebo budoucí ohrožení. Cytologii má na starosti gynekolog, v ČR se toto vyšetření provádí jednou do roka a nemusíš se ho vůbec bát. Je to ambulantní zákrok, tedy žádná anestezie, žádná hospitalizace a trvá jen pár minut, kdy lékař pomocí vatového tamponku udělá stěr z děložního hrdla a vzorek pošle do laboratoře nebo pokud má odpovídající vybavení, tak vzorek zkontroluje sám.

%CODE1%

Kdy a proč se vyšetření provádí?

Rakovina děložního čípku je onemocnění, které můžeš mít až po zahájení sexuálního života, proto není potřeba dělat vyšetření dřív. Ale i z toho důvodu je tak důležité, aby mladé dívky dodržovaly hranici sexuální odpovědnosti, která je u nás nastavena na 15 let. Spousta z nich si z dřívějších sexuálních zážitků nic nedělá a vůbec netuší, co to může mít za dopad na jejich tělo. Čím dříve začneš pohlavně žít, tím se zvyšuje riziko rakoviny děložního čípku a pokud nechodíš na gynekologii ze strachu, aby na to gynekolog nepřišel a neřekl to tvým rodičům, tak se na toto onemocnění nemusí přijít včas. Před samotným vyšetřením bys neměla používat tampony, vyplachovat pochvu a vzdát se vaginálních léků. Samozřejmostí je, že na gynekologii přijdeš mimo menstruační cyklus. Vyšetření není bolestivé, takže nemusíš mít strach – probíhá jako vcelku normální gynekologická prohlídka, na křesle, jen s tím rozdílem, že lékař musí udělat stěr děložního hrdla vatovým tampónkem.

Prevence je důležitá

Cytologické vyšetření by měly pravidelně podstupovat dívky, které mají rády svoje tělo a nechtějí riskovat problémy, které pozdní lékařský zákrok přináší – neplodnost, operační vyjmutí vaječníků, dělohy nebo smrt. Pokud chodíš na gynekologii, tak jak máš, nemusíš mít strach, že by tvůj ošetřující lékař na takové vyšetření zapomněl, vždy je ale nutné hlídat si, jak dlouho jsi na gynekologii nebyla, v tom případě, že tam nechodíš pravidelně.

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.