Kultura a společnost

V září do prváku: 5 tipů, jak se na střední nezbláznit

Školní rok už se zase blíží, a pokud se chystáš do prváku na střední, čeká tě spousta změn – a to občas může být trochu moc. Jak se z toho ale nezbláznit?

Důvod k panice se najde

První rok na střední může být těžký. (Samozřejmě ne, pokud jsi na osmiletým gymplu, pak je kvinta prostě stejná, jako ty roky předtím.) Jednak se dostaneš do úplně nového prostředí, kde dost pravděpodobně nebudeš nikoho znát, a jednak se ti taky můžou zhoršit (a pravděpodobně zhorší) známky oproti tomu, jaké jsi měla na základce, a to může být pro některé lidi důvod k panice. Ale neboj, to se všechno srovná; a já ti mezitím poradím, jak to nějak přežít. 🙂

Najdi si přátele ve své budoucí třídě

Pokud má vaše budoucí třída svou skupinu na facebooku, nebo s tebou jde na střední školu někdo, koho znáš, bude to pro tebe jen výhoda – a taky si tím ušetříš spoustu zmatku ohledně toho, s kým budeš sedět. Mít kamarády ve třídě se ti navíc bude hodit celé ty čtyři roky – když ti třeba něco nepůjde, určitě se najde někdo, kdo v tom plavat nebude.

Spousta škol dělá na začátku roku tzv. adaptační kurzy, kdy celá třída jede někam zhruba na tři dny až týden, hraje týmové hry, sportuje a tak různě. Tohle celé se vlastně organizuje jen proto, abyste se jako kolektiv dali dohromady, poznali se a naučili se držet spolu. (Buďme k sobě upřímní, ten kolektivní duch vydrží zhruba tři měsíce.) Každopádně věř tomu, že tam si určitě nějaké kamarády najdeš (minimálně ty, co s tebou budou na pokoji). 🙂

Uč se hned od začátku školy

Ono to možná zní jako blbost, ale věř mi, že po příchodu na střední se ti zhorší známky, a to tak, že dost. Takže pokud jsi na základce byla zvyklá, že se čekalo na tu pomalejší část třídy, než něco přečte, nebo učitel diktoval každou větu do sešitu třikrát, rovnou zapomeň na to, že by se něco podobného dělo na střední.

Nauč se dělat víc věcí najednou – spousta profesorů pouští k výkladu prezentaci, ze které si můžeš vypsat ta nejdůležitější data, ale mimo tu prezentaci ještě sdělují spoustu vedlejších informací. Musíš se naučit, jak dávat pozor na výklad a přitom si dělat poznámky, což pro spoustu lidí může být docela problém, ale dá se to zvládnout; stejně jako všechno ostatní je to jen o praxi.

Když se ti zhorší známky, nepanikař: to je na střední normální a děje se to prakticky všem, ale většina lidí to do pololetí vytáhne. V takovém případě je potřeba se fakt hodně učit, obzvláště ty předměty, ve kterých plaveš. Klidně si sežeň i doučování, jestli ho potřebuješ – něco nezvládat není žádná ostuda. Často doučko nabízejí spolužáci z vyšších ročníků, kteří třeba měli toho samého profesora nebo profesorku, a vědí, jak daný člověk učí, takže jestli máš známé ve vyšším ročníku nebo víš o někom z vaší školy, kdo doučování nabízí, zeptej se nejdřív jich.

Nestresuj se

Většina učitelů ohlašuje větší testy aspoň týden dopředu – pokud máte nahlášený na jeden den test déle dopředu, snaž se učit, jakmile je test oznámen: jednak si procvičíš dlouhodobou paměť, což se ti bude hodit ve čtvrťáku u maturit, a jednak si ulehčíš stresovou situaci, když ti v neděli večer dojde, že v pondělí píšete dva testy.

Pokud jdeš na uměleckou školu nebo třeba na oděvku, budeš buď jednou (na konci roku) nebo dvakrát (v pololetí a na konci roku) v průběhu roku dělat tzv. klauzurní práce. Jde o to, že zhruba měsíc dopředu dostaneš zadání vytvořit například soubor deseti fotografií na téma kostely; tento soubor v příslušný den obhajob odevzdáš komisi a nějakým způsobem si ho obhájíš. (Ne, kostely nebyly tématem mojí letošní klauzurní práce – kéž by byly.) Na klauzurách si dej opravdu velkou práci a rozhodně je nedělej na poslední chvíli: i příprava obhajoby něco zabere a známka z klauzur má většinou velkou váhu v celkovém hodnocení, takže se snaž.

Totéž ale platí i o čtvrtletních testech: pokud máš dva týdny dopředu nahlášenou čtvrtletku, uč se na ni postupně v průběhu celých těch dvou týdnů, a ne dva dny před ní. Obejdeš se díky tomu bez spousty stresu.

Nebuď kráva

„Chovej se k lidem, jak chceš, aby se chovali oni k tobě,“ říká se. A ve škole to platí dvojnásob: pokud se budeš chovat ke svým učitelům jako kráva, vyrušovat v hodině a podobně, nemůžeš čekat, že až budeš mít v pololetí známku mezi dvojkou a trojkou, dostaneš tu dvojku. Na druhou stranu, pokud budeš v hodinách aktivní spíš tím, že se budeš hlásit a dáš najevo své vědomosti, než probíráním toho, jaká byla v sobotu pařba v Hany Bany, se spolužákem přes uličku, učitelé budou vědět, že se snažíš, a pokud nastane situace, kdy budeš mít známku na pomezí, většinou se přikloní k té lepší. A ne, chování se slušně k učitelům neznamená, že jim „lezeš do zadku“.

Buď ale milá i na spolužáky: pokud ti jde matika a víš, že v ní někdo plave, zkus jim nabídnout pomoc. Budeš sice možná trochu za šprta, ale možná nad sešitem z matiky získáš nové kamarády. 🙂

Sežeň si všechny pomůcky

Velké množství škol dělá někdy v červnu informační schůzku, kde dostaneš info o tom, co všechno si budeš muset zařídit do září, a seznam školních pomůcek. Pokud jsi takový seznam dostala, sežeň si svoje pomůcky ještě před začátkem školního roku: učitelé většinou nejsou moc nadšení z toho, když někdo dostal seznam nějakých specifických pomůcek (rýsovací prkno, technické pero…) a nebyl schopný si je sehnat přes léto. Pokud jsi ale dostala seznam učebnic, vyplatí se ti s jejich nákupem do září počkat: spousta starších spolužáků v září učebnice prodává za zvýhodněnou cenu, navíc někteří učitelé učebnici ani nevyžadují a je pro ně spíš „doporučenou pomůckou“.

No a na mně už je jen popřát ti pevný nervy a hodně štěstí. A pokud ti náhodou dojde, že střední, kterou sis vybrala, není nic pro tebe, nepanikař a řeš to: lepší přijít o jeden rok života, než se stresovat kvůli tomu, že bys třeba radši dělala cukrářku, než fotografku. 🙂

1 komentář

Klikni pro přidání komentáře

  • “A ve škole to platí dvojnásob: pokud se budeš chovat ke svým učitelům
    jako kráva, vyrušovat v hodině a podobně, nemůžeš čekat, že až budeš mít
    v pololetí známku mezi dvojkou a trojkou, dostaneš tu DVOJKU.” Mělo by být trojku né 🙂 ? Jinak pěkný článek 🙂

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.