Kultura a společnost

Úspěšné ženy ze světa pokeru

Poker je populární karetní strategická hra a mnozí možná netuší, že její historie sahá až do starověké Číny. V 10. století ji prý hrával samotný císař se svojí chotí, obzvláště na oslavu nového roku. To bylo na velmi dlouho, kdy se naposledy hry účastnila žena.

Poker se dostal do Evropy posléze z Persie, kdy ji na začátku 17. století hráli lidé pod názvem As Nas s 25 kartami, ne s 52 jako v současné hře. Francouzští námořníci se hru naučili od Peršanů a přivezli ji s sebou do Evropy. Hra se s kolonisty dostala na americký kontinent a mnozí z Američanů se proto mylně domnívá, že hra má původ právě ve Spojených státech amerických. Nicméně Američané zůstali tvůrci trendů a postupně bylo vymyšleno mnoho typů téhle hry, nejznámějším je určitě Texas Hold´em, jenž jak název napovídá pochází z amerického státu Texas.

Téhle hře se, jak bylo zmíněno, věnovali převážně muži, ale to už nějakou dobu opravdu neplatí a u stolů je k vidění řada krásných a inteligentních žen, jenž excelují ve hře a některé z nich se dokonce rozhodly pro profesionální dráhu. Často se na turnajích objeví známé celebrity a rekreační hráčky, které chtějí na vlastní kůži zažít vzrušující atmosféru napínavých her. Hra se stala natolik oblíbenou, že se objevila i v řadě filmů, například ve snímku Maverick nebo v klasice James Bond – Casino Royale.

Vanessa Selbstová

Američanka Vanessa Selbstová je bezpochyby jednou z nejlepších hráček na světě a zatím jedinou ženou, jenž kdy dosáhla na první místo v Global Poker Index. Narodila se v roce 1984 v New Yorku a už jako teenagerka objevila poker a později během svých studií politologie na vyhlášené univerzitě v Yale začala hrát on-line. V roce 2006 na sebe strhla pozornost veřejnosti, kdy skončila coby nováček na scéně na skvělém sedmém místě a odnesla si výraznou peněžní odměnu – a to byl jenom začátek její výjimečné kariéry. Excelovala při živých turnajích i on-line a zúčastnila se několika známých show jako Poker Night in America, PokerStars Big Game nebo High Stakes Poker. Po nesmírně úspěšné 12leté kariéře oznámila překvapivý odchod do důchodu, aby využila svoje dovednosti a schopnosti jako makléřka ve fondu Bridgewater Associates, jednom z největších hedgeových fondů na světě.

Georgina Jamesová

Mladičkou Georginu Jamesovou si možná pamatuje ten, kdo sledoval turnaj EPT v Praze, který v minulosti moderovala. Poker objevila prostřednictvím streamovacího kanálu Twitch a před třemi lety vstoupila do týmu PokerStars Pro Online, aby reprezentovala komunitu kolem téhle hry. Streamování baví 28letou Britku dodnes. Přestože Georgina vystudovala strojírenství na univerzitě v Bathu, původnímu povolání manažerky pro zlepšení podnikání se nevěnuje, ale svoji vášni pro poker ano. Kromě čím dál populárnějšího streamování také ráda hraje počítačové hry nebo sleduje anime.

Jennifer Shahadeová

Jennifer pochází z americké Philadelphie a už od ranného dětství ji to táhlo k logickým a strategickým hrám. Brzy se naučila hrát šachy od svého otce, který je mistrem Mezinárodní šachové federace, aby zvítězila v juniorském mistrovství a dosáhla později titulu velmistryně. Následovala neméně úspěšná dráha v pokeru, kterému se i dnes věnuje profesionálně společně s mnoha dalšími aktivitami. Jennifer, jenž původně vystudovala literaturu, je autorkou dvou úspěšných knih a přispěla do řady prestižních médií. Také začala moderovat podcast, má 169 epizod s rozhovory s pokerovými hráči, za který si v vysloužila v roce 2020 cenu za nejlepší podcast roku. Je obhájkyní žen ve hře a založila neziskovou organizaci 9 Queens, a zároveň působí jako členka správní rady Světové šachové síně slávy. Asi vás také napadá otázka, kde na to všechno bere čas?

Že i české hráčky umí skvěle hrát, je známá věc. Za zmínku stojí Silva Šimordová, Veronika Pavlíková a Barbora Mlejnková. Poker tedy už není mužskou doménou, i ženy dokážou mít pevné nervy, skvělou herní intuici, blafovat, využívat svoje analytické a strategické schopnosti. Ženy dokážou výborně bodovat i díky svému citu pro hru a paměti, dovednosti čtení z gest i tváře protivníků.

Zdroj obrázku: LightField Studios / Shutterstock.com

Štítky

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.