Kultura a společnost Zdraví a sport

STOP závislosti na Facebooku

Facebook. Asi nejvíce používaná stránka v posledních letech. Převážně u teenagerů je tento modrobílý web nejoblíbenější, dokonce na něm dokáží strávit hodiny a hodiny denně. Facebook slouží ke komunikaci mezi lidmi, což zní vlastně jako dobrý plán. Ale co se stane, když se tenhle plán zvrtne? To se potom dá mluvit o závislosti, nebo dokonce o psychické poruše.
Kvůli možnosti trávit čas na Facebooku omezuješ přátele?

Facebook Addiction Disorder

FAD neboli Facebook Addiction Disorder je natolik chorobné užívání Facebooku, že se negativně podílí na kvalitě života uživatele. První zmínky o FAD se objevují kolem roku 2008, kdy facebook u nás teprve začínal. Avšak užívání v USA už dosahovalo masového měřítka.

6 příznaků FAD

V současné době má FAD 6 základních příznaků. Čím více z nich a čím déle je máš, tím vážnější návyk máš.

  1. Doba ztrávená na stránce se prodlužuje. Pokud uživatel nemá dostatek času na navšívení facebooku, trpí nespokojeností.
  2. Při dlouhodobějším odepření přístupu na Facebook se zvyšuje stres, napětí a podrážděnost a objevují se pocity úzkosti.
  3. Kvůli možnosti trávit čas na Facebooku uživatel omezuje svoje ostatní aktivity, kterým se dříve věnoval.
  4. Místo osobního setkání si uživatel domlouvá schůzky s přáteli či partnerem na Facebooku.
  5. Více než osm z deseti přátel zobrazených na profilu uživatele v postranním sloupci jsou lidé, které vůbec nezná.
  6. Zvířecí miláčci uživatele mají vlastní profily na největší sociální síti.

Jak se zbavit závislosti?

Podobně jako je tomu třeba i u kouření, uživatelé, ač nechtějí, tráví na facebooku téměř všechen svůj volný čas. Pokud i ty patříš mezi závislé, mám pro tebe řešení.

%CODE1%

Už jen to, že chceš se svojí závislostí něco dělat, je vlastně první krok. Nadechni se a řekni si „Mám problém se závislostí na facebooku.“
Spočítej nebo odhadni, kolik času trávíš na facebooku. Proč? Uvědomíš si tak, kolik času denně promrháš. Zkus čas trávený na facebooku zkrátit na 20 minut denně. Aby ses ve volném čase nenudila a neměla tak nutkání sednout k počítači, vytáhni svojí nejlepší kámošku na nákupy, nebo jdi vyvenčit psa. Určitě najdeš spoustu aktivit, které jsi kvůli facebooku opomíjela.
Vzpomeň si, co jsi dělala před založením facebooku a sestav si seznam všeho, co můžeš dělat i teď.

Nic nepomohlo, co teď?

Pokud nic nepomohlo, zbývá ti už jen jedna možnost. Né, nemusíš skákat z mostu, ani nemusíš navšívit psychologa. Musíš si ale uvědomit, že pokud jsi tak závislá, že ti předchozí rady nepomohli, nepomůže ti nejspíš ani zrušení účtu. Založit nový přece zvládneš za pár minut. Poněkud drastické, ale zato účinné řešení je zablokovat si facebook. Poté už se nikdy víc ve tvém počítači nezobrazí. Samozřejmě jde zase odblokovat, ale je to pořád složitější než založení účtu.

Pokud jsi tedy plně rozhodnutá facebook zablokovat, jdi do tohoto adresáře: C:WINDOWSsystem32driversetchosts a do posledního řádku v NotePadu vepiš: 127.0.0.1 facebook.com

1 komentář

Klikni pro přidání komentáře

  • Bacha na Čestinu 🙂 – “ztrávená” neexistuje,existuje pouze “strávená” 😉

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.