Kultura a společnost

Sportovec Tomáš Lukáš Marek říká: „Cvičení není dřina, ale zábava!“

Přináším ti rozhovor s vášnivým sportovcem v oblasti fitness. I když by mohl strčit některé kulturisty do kapsy, nesoutěží. Kulturistiku bere pouze jako koníček a každodenní životní styl.

Tomáš Marek alias Tomáš Lukáš je kondiční (nesoutěžní) naturální kulturista, osobní trenér a poradce zdravé výživy. Navíc působí jako majitel blogu TomasLukas.cz a autor e-shopu s fitness produkty. Natáčí různá videa a píše články, které lidem pomáhají v dosažení jejich cílů.

Tomáš Lukáš Marek (nesoutěžní kulturista)
foto: Mirek Šmikmátor

Začal jsem AKTIVNĚ s fitnessem

1) Ahoj Tome, předem velké díky za rozhovor. Můžeš se nám ve stručnosti představit?

Ahoj Martino, já ti také děkuji. Mé rodné jméno je Tomáš Marek, ale na internetu mě všichni znají jako Tomáš Lukáš. Jsem 90. ročník ve znamení BÝKA.

2) Již přes 5 let se věnuješ kulturistice. Co tě k tomu přimělo a bylo motivací?

Od mala jsem byl velice aktivní člověk, sportovec. Vyzkoušel jsem řadu sportů od hokeje až po breakdance. Po úraze ramene jsem byl nucen s tancováním přestat. Protože jsem ale potřeboval posílit oslabené vazy, začal jsem AKTIVNĚ s fitnessem. Fitness a posilování mě zaujalo natolik, že jsem už u toho zůstal. Je součástí mého každodenního životního stylu.

Tomáš Lukáš
Tomáš Lukáš Marek (nesoutěžní kulturista)
foto: Mirek Šmikmátor

3) Jak dlouho ti trvalo, abys vypadal tak dobře?

Téměř 3 roky jsem dělal hodně chyb. Pak jsem se začal učit, zkoušet na sobě nové taktiky a za poslední dva roky se dostavily velké výsledky, což také mnoho lidí ocenilo, a proto jsem se rozhodl inspirovat i ostatní.

4) Pomáhat lidem, učit je jak můžou měnit sebe i své tělo tě pozitivně naplňuje. Kde čerpáš nové poznatky a rady?

Studie či školení nepovažuji za hlavní priority, i když jsou samozřejmě důležité. Nejvíce poznatků čerpám ze svých osobních zkušeností. Mnoho rad mi také dalo několik úspěšných kulturistů a trenérů, se kterými jsem měl možnost trénovat či konzultovat. Dále se učím ze zahraničních zdrojů opět převážně od úspěšných kulturistů a Fitness modelů.

Tomáš Lukáš
Tomáš Lukáš Marek (nesoutěžní kulturista)
foto: Jiří Jevický

Snáze a rychleji

5) Souhlasíš s tím, že úspěšnost přeměny těla z větší části zahrnuje správný jídelníček? Jak se nejjednodušeji stravovat?

Myslím si a mám na sobě důkladně ověřené, že strava je velice důležitá a bez správného jídelníčku se jen těžko dosahují vytoužené cíle. Nejjednodušší zdravé stravování je takové, že se zbavíte tučných, mastných a sladkých jídel. Ty nahradíte zdravými potravinami jako je např. kvalitní libové maso, rýže, brambory, těstoviny, luštěniny, zelenina, ovoce a zdravé tuky. Nezapomínejte dodržovat i pravidelný pitný režim a tělu dodávejte tyto potraviny-živiny v průběhu celého dne.

6) Jak se díváš na doplňky stravy? Myslíš si jako autor e-shopu http://www.veciprotebe.cz/, že jsou dokonce nezbytné při redukci hmotnosti a tvarování postavy?

Má odpověď zní NE. Redukce hmotnosti či tvarování postavy je hodně o jídelníčku a správném tréninku. Doplňky stravy jsou živiny, které pomáhají lépe skládat správný jídelníček a urychlují přeměnu postavy. Nejsou však hlavní prioritou ale pomocníkem, se kterým to jde snáze a rychleji.

Tomáš Lukáš
Tomáš Lukáš Marek (nesoutěžní kulturista)
foto: Mirek Šmikmátor

7) Napsal jsi PDF knihu “Průvodce změnou postavy”. Co v ní čtenářky najdou a kde jí seženou?

Tato kniha obsahuje základní informace jak se proměnit a získat svou vysněnou postavu. Je v ní přehledně obsaženo vše, co k přeměně postavy potřebujete vědět. Čtenářky v ní najdou mnoho užitečných rad z oblasti stravy, tréninku a správného stanovení cíle. Zároveň se vyvarují velice častých chyb, které jsem dělal v začátcích i já. Kniha je proložena užitečnými odkazy na články i videa. Přečetlo si jí už více než 2000 fitnessáků a reakce jsou jen pozitivní. Dá se momentálně sehnat ve fitness e-shopu veciprotebe.cz

Určitě se nebojte začít cvičit

8) Teď trošku odbočím. Věnuješ se i modelingu. Je to pro tebe nějaká zkušenost?

Ano, první focení jsem měl v 18 letech a zjistil jsem, že pózování není tak zcela jednoduché. Zkušenosti mi to přineslo spolu s přípravou, která tuto zálibu zahrnuje.

Tomáš Lukáš
Tomáš Lukáš Marek (nesoutěžní kulturista)
foto: Jiří Jevický

9) Jak tě mohou čtenářky kontaktovat ohledně odborné pomoci v oblasti redukce hmotnosti a posilování?

Na dotazy jsem vytvořil diskusní fórum na adrese www.forum.tomaslukas.cz. Také natáčím videa, ve kterých lze najít odpovědi na časté dotazy. Mnoho mi jich chodí na FACEBOOK PAGE do zpráv či komentářů a na mnoho z nich se snažím odpovídat.

10) Moc ti děkuji za rozhovor. Je něco, co bys chtěl čtenářkám serveru Kámoška.cz vzkázat?

Určitě se nebojte začít cvičit. Cvičení je pro naše tělo velice prospěšné. Budete se cítit mnohem lépe a ve finále se to ukáže i na vaší postavě. K dokonalému tělu je zapotřebí 3 pilířů:

1. zdravé stravování
2. správný trénink
3. dostatečná regenerace-odpočinek

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.