Kultura a společnost

Sci-fi seriál se zápisem v Guinessovce

Doctor Who je britský sci-fi seriál se zápisem v Guinessově knize rekordů. Letos slaví výročí padesáti let, a proto je rozhodně ten správný čas si ho představit.

Doctor je jedním z nejoblíbenějších sci-fi seriálů na světě – ještě aby ne, taky běží nejdéle ze všech. Příběh Pána času (pod tímto jménem seriál běží v Čechách na stanici AXN sci-fi) je nejsledovanější seriál britské televizní stanice BBC One a běží už od roku 1963, Britové jsou na něj tudíž náležitě hrdí.

Všichni Doctorové – od roku 1963 až do současnosti.
zdroj: blogspot.com

Kdo je Doctor?

To není dosud tak docela jasné – ani po těch padesáti letech. Dokonce neznáme ani Doctorovo pravé jméno. Doctor pochází z mimozemské rasy zvané Páni Času (The Time Lords) z planety Gallifrey. Jako Pán Času pokaždé, když se jeho tělo ocitne blízko smrti, Doctor zregeneruje – získá novou podobu i povahu, jen jeho vzpomínky zůstanou stejné. Každý Pán Času má ale jen 13 životů – ve starých sériích seriálu bylo zmíněno, že jedna z regenerací Pána Času je vždy zlá. V současné době na BBC One můžeš sledovat osudy jedenáctého Doctora, kterého hraje Matt Smith – jestli jeden z budoucích dvou Doctorů opravdu bude zlý, to je zahaleno tajemstvím, stejně jako jméno jeho představitele.

TARDIS

Doctor cestuje v ukradené vesmírné lodi jménem TARDIS (Time And Relative Dimension In Space), která má nefunkční svůj chameleoní obvod, díky kterému se může za normálních okolností změnit tak, aby co nejvíce zapadla do prostředí, kde se zrovna nachází a zůstává tak „zaseknutá“ v podobě britské policejní telefonní budky z padesátých let.

TARDIS je Doctorův dopravní prostředek a jediná stálá společnice.
zdroj: fanpop.com

Ve čtvrté epizodě nové sedmé série (celkově třiatřicáté série) s názvem „The Doctor’s wife“, kde se duch TARDIS přenese do mladé ženy jménem Idris, TARDIS Doctorovi řekne, že je hrozný a nikdy nečte návody – když se zeptá, jak to myslí, Idris mu připomene nápis na dveřích „Pull to open“ – Doctor vždy za dveře tahá.

Co pro nás tvůrci připravili na 50. výročí?

Rozhodně se máme na co těšit. Na padesáté výročí se totiž vrátí několik zásadních postav – David Tennant (desátý Doctor – tvůrci nicméně ještě neodhalili, jestli se vrátí Doctor nebo jeho lidská verze) a Billie Piper (Rose Tyler, společnice devátého a desátého Doctora) spolu s Alex Kingston, která ztvárnila dceru společnice jedenáctého Doctora Amy Pond, Doctorovu ženu Melody Pond/River Song.

Video – 50th Anniversary

Podle tvůrců samotného seriálu bude 50th Anniversary special poněkud „nový“ a rozhodně to bude velké. Steven Moffat, autor většiny epizod, už od páté série nového Doctora a také právě zmíněného speciálu zatím uveřejnil následující:

  • Speciál půjde do kin a bude ve 3D.
  • Dozvíme se taky odpovědi na spoustu otázek, včetně té nejdůležitější – Doctor WHO?
  • Objeví se nové informace ohledně Clary, Doctorovy současné společnice.
  • John Barrowman, představitel kapitána Jacka Harknesse, se na tvorbě speciálu podílet nebude. (A fanoušci i sám John jsou z toho poněkud smutní.)

Další informace ohledně speciálu jsou ale drženy v tajnosti, včetně toho, proč a jak se vrátí desátý Doctor a Rose. Fans na tumblr ale velmi vydatně spekulují o tom, že Rose má něco společného s Clarou; její matka zemřela ve stejný den, kdy Rose potkala Doctora, někde poblíž Clary jsou vždy růže, nebo i jen fakt, že Clara dostala telefonní číslo na TARDIS od „ženy v obchodě“, přičemž Rose je jediná z Doctorových společnic, která pracovala v obchodě. Rozhodně si myslím, že se máme na co těšit. 🙂

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.