Cestování Kultura a společnost

Příběh rodinného výrobce portského z oblasti Douro – Vieira de Sousa

Podívejte se na zajímavou historii produkce portského vína a příběh rodinného vinařství.

Oblast pojmenovaná podle řeky Douro je milovníkům vína známá jako místo, které dalo světu portské víno. Pouze v tomto údolí se pěstují hrozny, které mají tu čest stát se jednou součástí tohoto světoznámého fortifikovaného vína. Především díky němu byl tento severo-portugalský region v roce 2001 do seznamu světového dědictví UNESCO. Oblast Douro však nejsou jen hornaté svahy a vinice, studené zimy nebo horká, suchá léta, jsou to také tisíce lidských příběhů. Několik z nich potom tvoří i fascinující příběh rodiny Vieira de Sousa.

Historie i budoucnost

Od 18. století, po plných pět generací, se rodina Vieira de Souza zabývá pěstováním hroznů a produkcí portského vína, po většinu této doby však rodina prodávala své víno dalším společnostem. Nedávno však padlo rozhodnutí k návratu ke kořenům – k dobám, kdy José Ermelindo Vieira de Souza ještě prodával portské pod svým vlastním jménem. V roce 2008 se totiž Luisa Vieira de Sousa Borges rozhodla navrátit jméno Vieira de Souza na trh se špičkovým Portským vínem. Tato sympatická třicátnice od té doby slaví úspěchy i v tak typicky mužském oboru jako je produkce portského vína.

Tradice zavazuje

Rodinnému vinařství patří celkem čtyři vinice, každé v jiné výšce a s jinou orientací. Pouze hrozny z těchto vinic si mohou najít cestu do lahví s etiketou Vieira de Souza. I způsob zpracování je ve všech ohledech tradiční: od šlapání hroznů přes nastartování fermentace přirozenými kvasinkami po přirozené usazování a fortifikaci tou nejkvalitnější brandy. Portfolio značky zahrnuje několik druhů kvalitního portského vína, od rubínově červeného po elegantně bílé. V jejich chutích a vůních se vždy odráží drsná krása údolí řeky Douro stejně jako dlouhá tradice rodiny i upřímná láska jejích členů k portskému vínu.

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.