Kultura a společnost

Přestaň se bát zkoušet nové věci

Celý život čekat, až se stane něco dobrého, může být dlouhý a frustrující zážitek. Co se radši odhodlat a jít za tím, co chceš?

I kdyby jedinou novou věcí, kterou chceš v životě zkusit, bylo pozvat toho kluka z vyššího ročníku někam ven, je důležité se nebát a čapnout příležitost za pačesy, dokud můžeš. Většinu z nás ale zastavuje strach. Ze selhání, z odmítnutí… jak se ale přestat bát a konečně to zkusit?

Jediný, kdo tě zastavuje ve snaze zkoušet nové věci, jsi ty sama.
zdroj: tumblr.com

Udělej první krok

Pokud můžeš o něčem říct, že to chceš, je to dost na to, abys to udělala. Jediné, co tě drží od toho to reálně udělat, jsou tvoje obavy z toho, že to třeba nevyjde. Přestaň přemýšlet stylem „Chtěla bych s ním někam jít, ale on mě asi sám nikdy nepozve… měla bych ho pozvat sama… ale co když to nevyjde?!“. Když to nevyjde, prostě se pohneš dál, to je jediné, co se stane. Polož si spíš tuhle otázku: „Co když to vyjde?“. Jistě, riskuješ odmítnutí a to občas může zabolet, ale co když to vážně vyjde a někdy v dálné budoucnosti se vy dva vezmete a budete mít kopu dětí?

Začni pomalu. Nemusíš na sebe hned spěchat a jít lézt na Mount Everest, ze začátku stačí, když uděláš něco, co by od tebe lidi nečekali. Nosíš normálně džíny a tenisky? Co je na den zaměnit za sukni a boty na podpatku? Toužíš po dobrodružství? Co zkusit skok padákem? Jakkoli se bojíš, uvědom si, že někde začít musíš: jinak se v životě nikdy nepohneš a přijdeš o spoustu skvělých zážitků.

Nové věci
Vždycky jsi chtěla zkusit jízdu na longboardu? A co ti brání?
Zdroj: tumblr.com

Nauč se říkat „NE“

Nejsi ničí smeták, aby se k tobě tak lidi chovali – pokud po tobě někdo chce, abys udělala něco, co sama dělat nechceš, dej to najevo. Říct „ne, nechci“ umí říct i dítě, které nechce jíst k obědu špenát, tak proč ne ty, která už dítětem dávno nejsi?

Uvědom si, že to, že něco nechceš dělat, je perfektně dobrý důvod to odmítnout. Pokud ti kamarád v pátek večer zavolá, aby ses stavila u něj na pivo, ale ty bys radši zůstala doma a četla si, nevymýšlej si falešné výmluvy jako „promiň, nemůžu, musím jít brzo spát, zítra přijede babička“ – prostě řekni, že přijít nechceš: „promiň, ale moc se mi nechce a radši bych dneska zůstala doma s knížkou“. To není tak těžké, nebo snad jo?


I pandě můžeš říct ne, i když se jí to nebude líbit. 🙂

Jdi za tím, co chceš

Jsi vegetariánka nebo veganka a chystáš se se školou na lyžařský kurz? Zeptej se, jestli existuje možnost najíst se tam i jako veganka, nebo se pokus domluvit si možnost vzít si s sebou vlastní jídlo a na místě pobytu si ho uvařit.

Chceš v práci povýšení a myslíš, že si ho zasloužíš? Buď odvážná a zkus to se šéfem prodiskutovat. Maximálně řekne ne a ty zůstaneš ve stejné pozici, jako předtím, ale co když ti povýšení upíral jen proto, že si myslel, že o něj nemáš zájem? Stojí opravdu za to „prováhat“ svou příležitost?

Riskuj

Pokud máš příležitost udělat něco, cos dlouho chtěla zkusit, chop se jí. Riskovat a zkoušet nové věci, i když napoprvé „spadneš na hubu“ – někdy doslova – je překvapivě uspokojující zážitek. Váhání je sice taky risk, protože riskuješ, že přijdeš o příležitost, která se už nikdy nebude opakovat, ale TAK riskovat nechceš.

Snaž se nevycouvat ze svých slibů. Pokud jsi dostala možnost jít třeba skočit s padákem a řekla ano, moc nepřemýšlej o tom, co by se všechno mohlo pokazit (neotevře se ti padák, zamotáš se do stromu…), protože potom se začneš bát to reálně udělat a budeš se snažit z toho vycouvat. Ostatní tě potom uvidí jen jako sraba a někoho, komu nemůžou věřit, protože nedodržuje své sliby. To bys chtěla?

Ve videu nahoře Troye Sivan mluví o tom, jak důležité je dělat to, co tě baví, i když ti to třeba nejde, i když se bojíš to dělat… sice se jeho video vztahuje především k umění, ale jeho rada je jednoduchá a dá se uplatnit na všechno: chceš něco dělat, někam odcestovat, někoho pozvat na rande? Tak to udělej, protože nikdo jiný to za tebe dělat nebude.

Chceš zkusit něco nového? Co? A proč jsi to ještě neudělala? Poděl se v komentářích. 🙂

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.