Kultura a společnost

Pravda je opravdu na dně sklenky

Podívej se na zajímavý experiment vědců, který ti dokáže, že už se nebudeš moci vymlouvat na, že jsi byla opilá, když jsi řekla to nebo ono.

Pravda ve sklenici vína

Tedy alespoň se to říká a vědci nyní dokazují, že tomu tak možná doopravdy je. Výzkumníci z University of Missouri pod vedením profesora Bruce Bartholowa, vytvořili ze 67 lidí celkem tři skupinky a zkoušely jejich následné reakce na počítači. V první skupině, která dostala nealkoholický nápoj, bylo celkem 22 lidí z toho 11 žen a 11 mužů. Ve druhé skupině bylo také 22 lidí, opět 11 žen a 11 mužů, ale ti dostali placebo. A třetí skupina, skládající se ze 23 lidí, tentokrát 12 mužů a 11 žen, dostalo vodku s tonikem. A jaké byly výsledky tohoto klání?

Jaký byl výsledek?

Skupinka, která požila před počítačovým testováním alkohol, reagovala naprosto stejně jako ta s placebo a poslední skupinka, která byla střízlivá. Všechny tři skupiny si byly vědomy, když udělaly nějakou chybu. Reakce opilých se příliš nelišila, ale podstatným rozdílem bylo jediné – méně jim záleželo na výsledku, měli menší strach z důsledků. Ztratili totiž zábrany, a tudíž je nezajímalo tolik, jakou reakci tím vyvolají. Necítili hanbu, vztek ani stydlivost či dokonce lítost nebo vinu. A co z toho plyne? Že pokud se opiješ a odešleš klukovi sms, že se ti líbí, popřípadě mu dokonce zavoláš, už se nemůžeš odvolávat na to, že jsi byla opilá. Akorát jsi ztratila zábrany, které tě omezovaly. A to se odrazilo i v tom, že když vědci chtěli, aby se reagovalo co nejrychleji, opilá skupinka tak učinila – ostatní dvě se trochu rozmýšleli nad dopady a důsledky a jejich reakce tak byly pomalejší.

Alkohol může škodit zdraví i v malém množství

A kromě toho, že alkohol tedy nemění náš úsudek, na což se sem tam všichni rádi vymluvíme, zjistili vědci z London School of Hygiene and Tropical Medicinei jinou věc. Pití alkoholu může škodit našemu zdraví i v tak malém množství, jako je 12 skleniček vína za týden. To by podle jejich přepočtu byly dvě malé skleničky vína za den nebo méně než půllitru piva. No, nevím jak ty, ale myslím si, že český národ už je asi zřejmě na podobné věci imunní.

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.