Kultura a společnost

Pomoc solárních nabíječek

Nabíjení mobilních zařízení je pravděpodobně nejneoblíbenější aktivitou. Nabíječku nacházíme pomalu v každé místnosti a neuvědomujeme si, kolik z nich spotřebovává elektřinu, i když není připojeno žádné zařízení. Stejně tak nabíjení mobilních telefonů a tabletů ukrajuje ze spotřeby elektrické energie. A přitom máme po ruce řešení, kterého provoz nás nic nestojí.

Použití slunce k získání elektřiny je známo již dlouho. Budují se solární elektrárny, které mohou poskytnout dostatek elektrické energie i pro větší města. Na střechách domů se objevují fotovoltaické panely, které slouží jako dodatečný zdroj energie nebo dokáží vytvořiť elektricky autonomní domácnost. To však stále není naše řešení. Naše řešení, jak využívat slunce pro nabíjení mobilních zařízení, je solární nabíječka.

Slunce pro malou spotřebu elektrické energie

Před mnoha lety jsme se setkali s kalkulačky, které pro jejich provoz potřebovaly jen sluneční světlo. Základem jsou fotovoltaické články, ze kterých se skládají solární panely. Malý solární panel byl schopen produkovat dostatek energie, aby se na kalkulačce mohli provádět výpočty. Takový malý panel však nemohl uspokojit potřeby pro stále náročnější baterie pro mobilní telefony a tablety. Proto byly před několika lety uvedeny na trh solární nabíječky pro mobilní zařízení. Obvykle se jednalo o skládací solární panely, které byly používány k nabíjení baterie, ale jejich výkon nestačil k rychlému nabití baterie. Během posledních několika let se výkon a účinnost fotovoltaických panelů zvýšila, takže dnešní solární mobilní nabíječky mohou dosáhnout výkonu standardní elektrické nabíječky. To znamená, že dokonce i výkonný mobilní telefon můžeme nabít jen o něco více, jak za hodinu. Ale musíte věnovat pozornost tomu, co tato nabíječka skutečně nabízí.

První věc, kterou je třeba sledovat, je samozřejmě výkon solární nabíječky. Dnes má solární nabíječka se dvěma panely velikost menšího tabletu a výkon 15 W, třídílný až 20 W. Jedná se o opravdu vysoké údaje a takové nabíječky již konkurují běžným elektrickým nabíječkám. Je důležité zkontrolovat údaje o výstupním výkonu. Můžete mít výkonný solární panel, ale pokud je výstup z nabíječky 1A, budete čekat dlouho, až bude baterie nabitá. Pokud solární nabíječka na mobil má dva výstupy s údajem 2A, zkontrolujte, zda ve skutečnosti jde o celkový výstupní výkon 2A, protože obvykle to znamená, že každý výstup bude mít 1A. Kvalitnější (a tedy ne ty nejlevnější) bude mít výstup 1x2A + 1x1A resp. 2x2A. To znamená, že můžete rychle nabíjet až dvě zařízení najednou.

Levné nemusí být spolehlivé

Další velmi důležitou funkcí solárních nabíječek je schopnost neustálého nabíjení i při měnících se povětrnostních podmínkách. Mnoho levných modelů solárních nabíječek může mít problém. Když  nabíječku položíte na slunečné místo, připojíte svůj mobilní telefon a nabíjíte. Objeví se však mrak, který překryje slunce, a nabíjení bude přerušeno. Mračno projde, slunce opět svítí, čekáte na nabítí baterky a po několika hodinách zjistíte, že se nic neděje. Problémem je neschopnost opětovného spuštění nabíjení. Mnohé laciné nabíječky musí být vždy odpojeny a znovu připojeny. Skutečně kvalitní solární nabíječky mají funkci automatického resetování a nabíjení. Je dobré zjistit si takovou informaci před nákupem.

Solární mobilní nabíječky mohou být samostatné nebo kombinovány s vestavěnou baterií – solární power bank. Vestavěná baterie samozřejmě má tu výhodu, že máme elektřinu uloženou v zařízení a mobil nemusíme nabíjet jen přes den. Zde je však solární panel o něco méně výkonný, takže baterie potřebuje více času na nabíjení. Je to však ideální řešení pro pobyty, pokud není problém s dobou nabíjení baterií, a nebo může být akumulátor dobíjen naplno doma a dobíjen průběžně na výletě. Optimálním řešením je kombinace výkonné solární nabíječky a samostatné power banky. Můžeme jej používat každý den, když budeme dobíjet power bank během dne a pak potřebné zařízení v noci. Použití solární nabíječky je široké, praktické a zejména díky jejímu provozu snížíme spotřebu elektrické energie ze sítě.

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.