Kultura a společnost

Pár věcí, které chci, abys věděla

Občas se všechny cítíme trochu smutně, protože se nám třeba něco nepovedlo. Pokud je to i tvůj případ, je tenhle článek přesně pro tebe.

Ten pocit každá z nás dobře zná – občas se ti něco nepovede, někdo zkritizuje něco, na co jsi pyšná, rozejde se s tebou přítel nebo přítelkyně, a nebo si prostě zdánlivě bezdůvodně připadáš smutná a bez nálady. To se stát může. A tak jsem se rozhodla sepsat pár věcí, které si myslím, že bys v takové situaci měla vědět.

Zasloužíš si být šťastná

Nemá smysl se věčně trápit kvůli něčemu, co nemůžeš změnit. Ale to neznamená, že jsi špatný člověk, a neznamená to, že nemůžeš být šťastná. Můžeš. Teď se to tak možná nezdá, ale slibuju ti, že časem to tak opravdu bude. Obklop se svými přáteli a raduj se z maličkostí, i kdyby to měly být zdánlivé hlouposti, jako že jsi přečetla další kapitolu knížky, kterou jsi rozečetla, nebo že jsi našla kavárnu, kde mají úžasnou horkou čokoládu za polovičku ceny oproti Starbucks. Zkus jógu, protože na konci hodiny si budeš připadat úžasně. Pouštěj si hudbu, která tě rozveselí. Ale hlavně se moc nestrachuj a nezapomeň, že si zasloužíš dělat všechno pro to, abys byla šťastná.

Jedna chyba ti nezkazí celý život

Možná sis ve třeťáku na střední uvědomila, že studuješ něco, co tě absolutně nebaví, a teď se bojíš, že sis tím zkazila celý život. Přísahám ti, že to tak není. Všichni chybujeme. Nejdůležitější je se z těch chyb poučit a vytěžit z nich co nejvíc. Neudělala jsi maturitu napoprvé? Svět se nezboří. Dostaneš šanci to napravit. A pak ještě jednu. No a co, že sis zničila vlasy tím, že sis je co měsíc barvila jinou barvou? Ostříhej je jak jen na krátko si troufneš a od dalších barev se drž dál – vlasy ti dorostou dřív, než si myslíš, věř mi. Ať už jsi udělala jakoukoli chybu – bude to v pohodě, uvidíš.

Je v pořádku připadat si smutně

Den v posteli
Občas bys prostě nejradši zůstala celý den v posteli.
zdroj: galleryhip.com

Možná jsi smutná, protože jsi právě dočetla knížku, kterou sis zamilovala, a teď máš jen chuť zalézt do postele a brečet, protože ta knížka byla tak úžasná a teď skončila a ty nevíš, co dělat se svým životem. Možná jsi smutná, protože se s tebou rozešel přítel. Možná jsi smutná, protože ti právě zemřela babička. Ať je to jak chce, je to v pořádku. Truchli jak dlouho potřebuješ. Vyplač se. Ale zkus na to nebýt sama – když budeš se svými blízkými, ať už jde o rodinu nebo přátele, bude se ti tvůj smutek zdát alespoň o trochu snesitelnější.

Dostala jsi horší známku, i když ses učila? A co?

Jak nedávno řekl jeden z mých profesorů, známka, kterou dostaneš, je jen subjektivní názor učitele na to, jak zvládáš látku. Známka není důležitá, pokud ji vyloženě nepotřebuješ, aby ses třeba dostala na vysokou. Důležité je vědět, že jsi dělala všechno, cos mohla, abys test nebo zkoušení zvládla co nejlíp. No a co, že jsi dostala trojku? Snažila ses, jak jsi mohla. Nic víc po tobě nikdo chtít nemůže.

Není špatné být “šprt”


Že se ráda učíš by nemělo být něčím, za co tě lidi odsuzují.
zdroj: tumblr.com

Tak se ráda učíš. Nebo se dokonce možná ani ráda neučíš, jenom si dobře a rychle dokážeš zapamatovat věci už při hodině a pak si jednou přečteš svoje poznámky a z testu dostaneš jedničku. A jakmile si toho všimnou tvoji spolužáci, najednou to slyšíš pořád dokola – “ty šprte”. NO A CO? Lidi si ze mě tak dlouho dělali srandu proto, že jsem “šprt”, že jsem si myslela, že je to něco špatného, a záměrně jsem psala do testů špatné odpovědi, abych byla průměrná a líp zapadla do kolektivu. Prosím, nebuď jako já. Nekaž si život jen proto, že chceš líp zapadnout mezi lidi, se kterými se za pár let rozejdeš a už je nikdy neuvidíš. Nemá to cenu.

Nestyď se za to, jaká jsi

Možná občas slyšíš v obchodě písničku, kterou naprosto miluješ, a mezi všemi těmi lidmi si začneš zpívat nebo tancovat. Můžeš mít křivý zuby, velký zadek nebo nos, co vypadá jako rypáček. Možná mluvíš sama se sebou a lidi na tebe koukají jako na šílence. Možná máš nebo chceš spoustu tetování na motivy Harryho Pottera a lidem to přijde debilní, protože to je přece knížka pro děti. Možná jíš moc nebo naopak málo. Třeba radši strávíš páteční večer doma s knížkou nebo filmem místo toho, abys chodila pařit s kamarády, protože prostě nemáš ráda lidi. No a co? Nic z toho není špatná věc. Všechny tyhle věci tě dělají takovou, jaká jsi. Měj tuhle osobu ráda, ať už je sebevíc šílená nebo není časopisovým ideálem krásy. Jsi úžasná osoba a na světě není nikdo, ani tvoje dvojče, kdo by byl naprosto stejný, jako ty. Važ si toho.

Štítky

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.