Kultura a společnost

Neuvěřitelně otravné zlozvyky u textování, které děláš i ty

Nejen textování, ale i chatování je v poslední době naplněno mnoha zlozvyky, při kterých většině lidí tečou nervy, jen je vidí. Přečti si tenhle článek a uvidíš, že je určitě děláš taky.

Komunikace

Normální běžná konverzace se v dnešní počítačové době přesunula do podoby spíše psané. Všichni si smskujeme, textujeme a společně chatujeme. Tato komunikace nabízí opravdu velký prostor a příležitosti, ale na druhou stranu má mnoho nevýhod. Neslyšíme třeba tón, jakým byla věta řečena, tudíž je potom těžké odhadnout, jestli se jedná o sarkasmus nebo vážně míněnou věc. A toto „prázdno“ bývá zaplňováno někdy až nesmyslnými smajlíky, vysvětlivkami, apod. To ale může být pěkně otravné. Ačkoliv třeba některou z níže uvedených věcí můžeš považovat za cool, normálním lidem leze na nervy.

1. Smajlíkové tornádo!

Když s někým mluvíme, většinou se u toho nějak tváříme – bohužel to do smsky jen tak udělat nejde. Proto si to nahrazujeme různými smajlíky, které mají ukázat naše pocity a výraz, ale nutno přiznat, že v dnešní době jich existuje tolik a někdy až tak nesmyslných, že naše obličejové svaly by z toho chytly křeč, kdyby ses takto chtěla doopravdy ksichtit. Jen si představ – viděla jsi někdy člověka, co má místo očí srdíčka? Nebo místo úst vlnku? To nejsou skutečné emoce, nejsou to výrazy. A o to horší je, když jich do jedné smsky dáš dvacet. Je to neskutečně otravné.

2. LOL na každém kroku

Se smajlíky se pojí také tato velmi oblíbená zkratka. LOL neboli laugh out loud znamená v překladu „směji se nahlas“, jenomže mnoho lidí ji používá v podstatě namísto tečky. Nebo ti přijde normální například tahle věta – „Dneska jsem byla nakupovat. LOL“? Opravdu to bylo tak vtipné, aby bylo nutné se smát na celé kolo? Nevím, co je na zelenině a dvou rohlíkách tak srandovního.

3. Gramatika po mrtvici

Jelikož se mluvená konverzace více méně přesunula do písemné formy, jistě by nebylo na škodu zopakovat si pravopis a gramatiku. Někdy se prostě stane, že se člověk upíše, ale to, co někteří umí vykouzlit v jedné větě za chyby, to už hraničí s týráním očních bulev. Díky bohu, že psaní tímto stylem „StOp kUrWeNiIi cZeShTiNy“ už teď cool není. I tak je ale smutné, že ti, co takto píšou, si o sobě myslí, že je to fajn a moderní, apod. Ostatní by si raději nechali vypíchnout oči.

4. Spisovatelské touhy

Někteří se v textování vyloženě vyžívají a jejich smsky jsou delší než pátý díl Harry Pottera. Ne každý má čas takový sáhodlouhý text číst, takže to zkus říct jednoduše a srozumitelně. Na druhou stranu, je těžké říct, jestli je lepší číst smsku, která se rozloží do 5-ti dalších, nebo si to přečíst v jedné, která ale obsahuje tolik zkratek, že je to jako louskat zašifrovanou zprávu. Obojí je unavující, obojí je zbytečné.

5. Hysterická panika

Taky panikaříš, jakmile ti někdo neodpoví do pěti minut? Pokud se jedná o smsku, kdy sedíš nad bombou a potřebuješ poradit, jestli přestřihnout modrý nebo červený drát – je tvoje hysterčení v pořádku. Jestli se jedná o dotaz ohledně toho, kam půjdeš s kamarádkou na oběd, měla by ses uklidnit. Ne každý si kontroluje mobil každých pět vteřin, takže je možné, že na tvoji smsku přijde později. A určitě se jí nebude líbit, když tam bude mít pět dalších kvůli tomu, žes neodpověděl teď hned.

6. Dvojité smskování

S bodem číslo pět se pojí také otravné dvojí smskování. Pokud ti někdo neodpoví na otázku, neposílej mu ji znovu. On ji viděl, ale prostě ti buď odpoví později, nebo ti odpovídat nechce. Tou samou smskou nikoho k akci nepřinutíš. Spíš si potom řekne, že ti natruc neodpoví.

7. Tajemné náznaky

Do smsek nejde vtělit tón, s jakým sis větu říkala, když jsi ji datlovala do mobilu. Snaž se proto být co možná nejvíc konkrétní a nenechávat místo pro rozvíjení fantazie. Nejenže je to pěkně frustrující, ale někdy to může vést k pěkným trapasům, kterým by se šlo krásně vyhnout, kdybys napsala všechno přímo a jasně.

8. Bublinka se třemi tečkami

Tohle je snad to nejotravnější, co může být. Představ si, že někomu napíšeš zprávu a netrpělivě čekáš na odpověď. Vzápětí se objeví bublinka se třemi tečkami, která znamená, že člověk na druhém konci něco tvoří. A tak čekáš a čekáš a zároveň si říkáš, že to musí být něco dlouhého, když ten druhý píše tak dlouho. Konečně se po pěti minutách objeví odpověď – „Ok“. V takové chvíli by člověk nejradši zlostí kousnul do psacího stolu. Zamysli se, než budeš někomu odepisovat, abys ho netýrala něčím podobným.

Chatování je vlastně záchrana lidstva

Chatovacích zlozvyků je plno, ale tyhle jsou asi opravdu ty nejotravnější. Lidé si ani neuvědomují, že svými smskami a zprávami pijí druhým krev. Ono je vlastně možná dobře, že se komunikace přesunuje do chatů a smsek, protože mít takového člověka, který dělá něco z výše zmíněného, u sebe, určitě by to nedopadlo dobře.

Štítky

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.