Kultura a společnost

Nauč se hrát na kelímek

Slyšela si už o Cup songu a chtěla by ses ho naučit? Tady najdeš potřebné informace a návod, vše co k tomu potřebuješ je plastový kelímek, trocha trpělivosti a text písničky!

Kde se ta písnička vůbec vzala?

Možná si Cup song už slyšela, ale ještě nevíš, že jeho kořeny sahají mnohem dál než k filmu Pitch Perfect z roku 2012, který ho tolik proslavil. Samotná písnička You’re gonna miss me, použitá v Cup songu, je ve skutečnosti country baladou od Mainer’s Mountaineers, která byla nahrána už ve dvacátých letech minulého století, což je skoro sto let, o žádnou horkou novinku se tedy zrovna nejedná.


Originální country verze písničky You’re gonna miss me.


Videoklip k nejznámější verzi, o kterou se postarala herečka Anna Kendrick.

Když nejsou bicí, vezmi do ruky kelímek!

Ani ‚kelímkový beat‘ není originální. Vymyslel ho Rich Mullins pro svou píseň Screen Door v roce 1987. Z rytmu se pak vyvinula oblíbená hra zvaná Cup game, která se objevila i v televizních vysíláních. V té se rytmus postupně zrychluje a kdo ho zkazí, vypadává. A s dnešní verzí tak, jak ji znáš, přišlo v roce 2009 duo Lulu and the Lampshades. Verze Anny Kendrick tedy rozhodně nekypí originalitou, stala se ale tou nejznámější a nejzábavnější.


Původní verze kelímkového doprovodu.


Ukázka Cup Game z pořadu Zoom.

Nauč se ho i ty!

Cup song dnes už možná zná každý, ale rozhodně ho každý neumí. Na internetu se objevila spousta úspěšných, ale i neúspěšných pokusů a návodů jak na to. Potřebuješ k tomu plastový kelímek (používání skleněných a porcelánových na vlastní nebezpečí :-D), tvrdý podklad, trocha hudebního sluchu a o něco více trpělivosti.


Návod na Cup song krok po kroku.

Jeden rytmus, spousta písniček?

Lidská kreativita nezná mezí a tak se objevily i verze, kde se objevují na původní rytmus jiné písničky, zcela nové rytmy nebo více kelímků. Přezpívány byly např. hity od One Direction, Rihanny, Adele a spousty dalších, tady je pár ukázek.


Když už, tak se vším všudy. Písničky od 1D, kelímky se členy 1D.


I k pomalým písničkám se dělá Cup song.

Kdo umí, ten umí!

Spousta lidí na youtube nahrává svá videa, na kterých předvádí Cup song a některá z nich jsou opravdu obdivuhodná, nakonec jsem pro tebe vybrala pár povedených předělávek tohoto fenoménu.


Cover od známé skupiny sester Cimorelli.


Velmi povedený a propracovaný cover od youtubera, který si říká Paint.

Někdo také neumí

Pokud ti to nejde hned, neztrácej trpělivost, lidé se nebojí nahrát na internet ani své nepovedené pokusy, u kterých se mohou zasmát alespoň ostatní.


Nejsledovanější nepovedený pokus na youtube.

Teď už jen stačí vzít kelímek do ruky a začít, hodně štěstí!

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.