Kultura a společnost

Na co dávat na Facebooku pozor?

Možná by bylo vhodné říct, že fenomén současnosti je internet, ale ten v poslední době jednoznačně ovládl facebook. Když facebook vznikl, každý si řekl, že za pár měsíců jeho sláva vyprchá. To se ale nestalo. Místo toho je na něm čím dál víc lidí a profilů. Facebook zasáhl svět natolik, že si bez něj plno lidí neumí představit život a dokonce o něm a jeho tvůrci byl natočen film The Social network. Jsou známy příběhy, kdy díky facebooku matka našla ztraceného syna, ale jsou také známy případy, kdy někoho vyhodili z práce, nebo někdo zemřel kvůli neopatrnosti a byl v tom zapleten právě facebook.

Kdo může vidět tvůj profil?

Většina lidí s Facebook profilem má automatické nastavení, které umožňuje téměř komukoliv číst příspěvky na zdi nebo prohlížet fotky. Dokud si váš profil prohlíží přátelé, je to v pořádku. Ale co když se na váš profil dostane někdo, kdo by neměl. To, že vám můžou chodit otravné zprávy od kluků, je ještě to nejmenší. Ale co když někdo použije to, co jsi napsala proti tobě? Nejednou se stalo, že někdo napsal, že jede někam na výlet, v práci nebo ve škole se vymluvil na nemoc a ostatní na jeho lež přišli právě na facebooku. Není nic lehčího než kliknout na Nastavení soukromí a u všech možných údajů jako sdílení příspěvků, fotek, bydliště a podobně, zvolit, aby byly viditelné pouze pro přátele.

%CODE1%

Fotky a Facebook

Když se dívám na Facebook na profily svých kámošek, většinou nechybí nějaké to album z oslavy narozenin nebo z nějaké zábavy. Pak tam jsou také alba s názvy jako „Me“ a „Já“ kde jsou fotky, většinou focené doma na samospoušť nebo třeba v ateliéru. Většinou jsou to i fotky povedené a pěkné, ale některé jsou opravdu přehnané. Opravdu je dobré dát na facebook fotku, kde opilá a bez trika tancuješ s panákem v ruce, i když ti nebylo 18? Nebo fotka, kde si jakože rajcovně držíš prsa a špulíš pusu do foťáku? Lidem budeš akorát pro smích, ale stávají se i horší věci, jakože fotky najdou rodiče. Nebo za pár let, až ti dojde, že fotit se nahá, nebyl nejlepší nápad a budeš chtít tyto fotky smazat, zjistíš, že se objevují na různých cizích webech s oplzlými komentáři.

Jsou tví „přátelé“ opravdu přátelé?

Občas se mi zdá, že se někteří lidé předhánějí, kdo bude mít více Facebook-přátel a je jim jedno, jestli je ve skutečnosti vůbec zná. Občas se mi objevují žádosti o přidání cizinců, třeba z Turecka nebo Egypta s tím, že hledají nové přátele. A nehledají novou oběť, kterou by mohli unést? Nebo ta osoba, co má fotku animované postavičky, jméno „Pan Neznámý“ a chce se s tebou strašně seznámit. Zdá se ti to jako nejlepší nápad? Už to, že někdo si založí Facebook pod takovým jménem, je divné. I já jsem si jednou několik neznámých přidala, ale když jsem později u každé fotky měla oplzlý komentář a chodili mi nabídky na točení porna, tyhle divné lidi jsem si urychleně smazala. Další věc je, jestli máš v přátelích přidané rodiče, kamarády rodičů nebo třeba učitele. Pokud ano, rozhodně bys neměla psát o tom, že další den jdeš za školu nebo zveřejňovat fotky, o kterých jsem psala výše. Facebook je rozhodně prima věc, pro udržení kontaktu a pro zábavu, ale dej si pozor, aby neovlivňoval tvůj život i v negativním smyslu.

Štítky

2 komentáře

Klikni pro přidání komentáře

  • Ne facebook je na hovno já sám na ném účet nemám po FB vám můžou i vykradnout je známo hrizně moc případů taky jedna matka si hrála na FB a svého 1 letého synka
    nechala ve vaně samého a nakonec se utopil.

  • facebook je nejvetsi hovadina! Diky bohu ze jsem si ho zrusila , od Te dobry je vse co jak nikdy nebylo.

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.