Kultura a společnost

Mýty o menstruačních tampónech

Okolo menstruačních tampónů nalezneš spoustu mýtů, které tě mohou ovlivnit při rozhodování, zda zvolit při menstruaci právě je nebo spíše vložky. Pokud si prozatím menstruační tampóny nezkoušela, je celkem pochopitelné, že z nich budeš mít obavy a nebudeš vědět, zda jsou různé mýty pravdivé či nikoliv. Chceš se dovědět o menstruačních tampónech pravdu a vědět, na čem jsi? Mrkni se na několik mýtů a vysvětlení.

Kolem používání tampónů koluje hromada mýtů a polopravd.

Mýt: Tampóny nemohu používat, protože jsem panna

Pokud jsi prozatím panna, je jasné, že se budeš obávat toho, aby tě menstruační tampón nepřipravil o věneček. Nemusíš se však bát. Panenská blána je dostatečně pružná a při zavádění tampónů se neprotrhne, což potvrzují i názory gynekologů. Samozřejmě může být pro tebe první zavádění nepříjemné, ale při dalších pokusech budou takové pocity tytam. Ideální pro tebe budou menší tampóny, které se ti budou lépe zavádět a na škodu není ani navlhčení špičky lubrikačním gelem.

Mýt: Tampón po nasáknutí zabraňuje odtoku krve

Menstruační tampóny jsou do určité míry schopny absorbovat krev. Pokud menstruuješ silněji a větší množství už není schopen tampón nasát, začne krev normálně odtékat ven. Určitě se tedy nemusíš bát, že tě tampón zašpuntuje a zabrání odtékání krve.

%CODE1%

Mýt: Tampóny mohou způsobit rakovinu a další nemoci

Každý má představy o fungování a vlastnostech tampónů různé a proto právě vznikl tento mýt. Někteří se totiž domnívají, že při použití tampónů se vrací krev zpátky do dělohy a do poblíž uložených orgánů. Samozřejmě tato domněnka je nesmysl a nic takového studie nikdy neprokázaly. Stejně tak se ženy obávají, že tampón obsahuje škodlivé látky, které mají na zdraví ženy neblahý vliv a že kvůli nim může vzniknout endometrióza nebo karcinom. Opět další poplašná zpráva, která nikdy nebyla prokázaná, takže není čeho se bát.

Mýt: S tampóny riskuji syndrom toxické šoku

Celkem zažitým mýtem je, že syndrom toxického šoku je nemoc, kterou způsobují pouze menstruační tampóny. Důkazem, že tomu tak není, je fakt, že touto nemocí mohou onemocnět i muži a děti, u kterých používání tampónů opravdu nehrozí. Na vině jsou bakteriální toxiny, které běžně člověk v těle má. Hlavním spouštěčem tedy nemusí být vždy právě tampóny.

Mýt: S tampóny se nemohu koupat, jinak hrozí zánět

S tampóny se samozřejmě můžeš koupat, a pokud se nejedná o vodu zdravotně závadnou, neměla bys mít žádné komplikace. Trochu vody se sice skrz tampón dovnitř dostane, ale ne nijak velké množství. Co je však třeba dodržovat je pravidelně vyměňování tampónů, což by mělo platit neustále, pokud se rozhodneš tampóny používat. Všeobecně se příliš nedoporučuje koupat se při silném krvácení.

Mýt: Tampón mohu používat i mimo menstruaci

Některé dívky mají tendenci používat tampóny i v období kdy nemenstruují. Důvodem může být výtok, který je pro ně obtěžující a právě tampónem chtějí zabránit jeho vytékání. Dalším důvodem je i domněnka, že použití tampónů mimo menstruaci při koupaní, dokáže minimalizovat riziko zánětu. Pravdou ale je, že tampóny se mimo menstruaci používat nesmějí. Naopak mohou v mimomenstruačním období přivést několik nepříjemností, zejména suchost sliznice a podobně.

Mýt: S tampónem nemohu spát

S tampónem spát samozřejmě můžeš a není důvod se čehokoli bát. Tampón je určen nejen k použití přes den, ale i v noci. Naopak spánek s tampónem může být komfortnější a zamezíš ušpinění prádla. Pamatuj ale na to, že jakmile vstaneš, musí tampón samozřejmě ven. Dodržování hygieny je tedy určitě na místě.

Mýt: Při používání tampónu mi hrozí vaginální záněty

Současné tampóny jsou již tak materiálově propracované, že není důvod bát se vaginálních infekcí. Pokud dodržuješ hygienu a pravidelně tampóny měníš, nemusíš se strachovat. Jinou věcí by bylo, kdybys na tampón zapomněla a nechala ho delší dobu v pochvě. Pak už tu velké riziko je.

1 komentář

Klikni pro přidání komentáře

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.