Kultura a společnost

LGBT kultura není jen Prague Pride

Byť je Prague Pride jednou z nejznámějších LGBT událostí v Čechách, zdaleka není jedinou. Pokud tě LGBT tématika zajímá, mám pro tebe pár tipů.

Takže na začátek, LGBT(Q) je vlastně označení pro všechny lesbičky, gaye, bisexuály, transsexuály a lidi, kteří si svou orientací nejsou jistí (Q = questioning). LGBT kultura je hrozně obsáhlé téma: Zahrnuje všechno s touto tématikou od filmů, přes fotky, sochy, až po hudbu anebo právě události a festivaly jako je právě Prague Pride, a tím bych chtěla začít.

Duhová vlajka je jedním z nejznámějších LGBTQ symbolů.
zdroj: weheartit.com

Prague Pride

Nejznámější událostí v souvislosti s LGBT festivalem Prague Pride je samotný pochod hrdosti, kterého se ročně účastní i desítky tisíc lidí a který se koná vždy na konci festivalu. Nicméně samotný průvod trvá jen zhruba hodinu a předchází mu několik desítek výstav, přednášek, vernisáží, karaoke párty v LGBT klubu Friends a tak dále. Prague Pride probíhá v týdnu 12. – 18. srpna a je přístupný všem.

Nejzajímavějšími událostmi souvisejícími s letošním Prague Pride budou určitě Opening Party v pondělí, Večer s překladateli a překlady queer literatury v úterý, diskuse Duchovní cesty queer lidí a vernisáž výstavy Transgerder me ve středu, Rainbow silent disco ve čtvrtek, páteční diskuse na téma stereotypů v LGBT komunitě, v sobotu samotný průvod a za to určitě stojí i nedělní Pride bohoslužba.

Program letošního Prague Pride jak v Praze () tak mimo ni najdeš na stránkách praguepride.com.

Video – Prague Pride 2012

Filmový festival Mezipatra

Pokud tě zajímají LGBTQ filmy a kultura, Mezipatra, podobně jako Pride, budou něco pro tebe. Jde o mezinárodní filmový festival, kde se ročně promítají LGBTQ filmy z celého světa, hlavně teda ty, co byly vytvořeny v minulém roce. Festival doplňují různé výstavy, workshopy, přednášky atd.

Celkově mají Mezipatra ročně okolo pětadevadesáti tisíc návštěvníků ať už z řad LGBTQ komunity nebo ne, a konají se v Praze a Brně s dozvuky v menších městech jako Olomouc, Ostrava nebo České Budějovice.

Ocenění bePROUD

bePROUD je ocenění za počin roku v rámci LGBTQ komunity, ať už jde o nějakou kulturní akci nebo třeba něco, co udělal nějaký jednotlivec. Toto ocenění je podporováno a založeno občanským sdružením PROUD a portálem colourplanet.cz, který je věnovaný právě LGBT komunitě a problémům.

Letošní předávání cen bePROUD se zúčastní významné osobnosti LGBT kultury.
zdroj: proudem.cz

Letos jsou na ceny bePROUD nominováni:

1: Rozhlasový pořad Kvér: LGBT pořad zaměřující se hlavně na mladé publikum.
2: Projekt Různé rodiny (rodiny, které se zúčastnily focení a poskytly své příběhy pro výstavu během Prague Pride a článek v Magazínu Dnes)
3: Kniha „Od žaláře k oltáři“: kniha o historii LGBT manželství (resp. registrovaného partnerství) v ČR.
4: Kniha „Jura a Lama“ (nakladatelství LePress a autorka Markéta Pilátová): první česká kniha, která představuje rodinu se dvěma rodiči stejného pohlaví malým dětem.
5:„Řekni to Klausovi“ (Mezipatra): Václav Klaus dlouhodobě tvrdí, že když jsou gayové a lesby vidět na veřejnosti, je to špatně. Tato akce dala hlas lidem, aby řekli, že mít rozmanitou společnost, mít gaye a lesby ve svém životě nebo jimi být, je fajn.

NOH8 kampaň

NOH8
NOH8 je kampaň snažící se prosadit zrušení zákona o zákazu LGBTQ manželství.
zdroj: noh8campaign.com

Kampaň NOH8 (no hate) je tichým protestem proti ústavnímu zákonu na základě referenda číslo 8 v USA, kterým lidé rozhodli o ústavním zákazu LGBTQ manželství ve Spojených Státech. Lidé, kteří se do této kampaně zapojili, se snaží prosadit povolení tohoto manželství, respektive jeho legalizaci ve všech státech USA – v některých zemích totiž LGBT manželství uzavřené v jiném státě ani neplatí.

Kampaň založil fotograf Adam Bouska a jeho přítel Jeff Parshley. Do této kampaně se zapojilo už skoro třicet tisíc lidí, například sestry Kardashianovy, Jane Lynch, Adam Lambert, Tommy Joe Ratliff, Courtney Cobain nebo houslistka Miri Ben-Ari.

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.