Kultura a společnost Sex a vztahy Zdraví a sport

Když si na tebe učitel zasedne

Nejen ve škole, ale i v celém životě potkáváš desítky lidí, kteří jsou ti prostě od prvního pohledu nesympatičtí. Bohužel je tomu tak často i naopak a ty nemusíš zrovna dvakrát sednout ostatním. Jenže jak to máš pak řešit ve škole, kde má prostě poslední slovo učitel a že je na tebe zasedlý, zní spíše jako nejčastější výmluva kvůli zlým výsledkům? Poradím ti, co s tím!

Zasedl si na tebe ve škole učitel a dělá ti z výuky hotové peklo? Objev jeho důvody a nauč se bránit!

Porovnej ostatní předměty

Když porovnáš ostatní předměty, rozhodně ti tvé známky nepřijdou nijak problematické? Navíc dané látce rozumíš a příčinu neúspěchu vidíš prostě jen v daném učiteli? Tak to ji pravděpodobně vidíš správně. Pro jistotu ale zkus ještě takový malý nenáročný testík. Jednu hodinu, kterou trávíš s daným učitelem, se staň ztělesněním dobra. Ničím nevyrušuj, soustřeď se, občas se zapoj… Zkrátka mu nedávej důvody, kvůli kterým by na tebe měl křičet. Situace se nezměnila a učitel na tobě stále hledá sebemenší problém? Začni to řešit!

Vrať se do minulosti

Pro vyřešení problému je často důležité vrátit se zpět do minulosti. Vzpomeň si na první hodinu. Jaký dojem si na něj asi mohla udělat? Řekla jsi mu někdy něco, co se mohlo docela silně dotknout jeho ega a zkrátka se mu to zarylo do paměti? Nemohl si tě už na začátku zafixovat prostě jen jako “tu holku, co celou hodinu prokecala se spolužákem”? První dojem je nejdůležitější a už jen těžko se dá napravit. Určitě to však není jen učitel, kdo dává na první dojem. Ruku na srdce, podle prvního dojmu se řídí většina z nás. Učiteli může ale vadit i něco jiného. Často jde právě o žáky, kteří nějak vybočují od ostatních. Může to být tvá výrazná barva vlasů, pearcing, tetování nebo třeba styl obékání. A oheň je na střeše. Na tvou obranu: jako studentka dané školy máš právo, aby se s tebou zacházelo spravedlivě a aby jsi se ve škole cítila bezpečně.

%CODE1%

Kdo ti hodí záchranné lano?

Důležitý pro tebe bude názor tvých spolužáků ze třídy. Jak to vidí oni? Připadá jim, že je na tebe opravdu učitel zaměřený? Rozhodně podporují tvojí doměnku? V tom případě společně vyrazte za třídním učitelem. Pokud s ním vycházíš dobře, tak už máš skoro vítězství v kapse. Třídní učitel by se tě měl v každém případě zastat, zjistit přičinu problému a být objektivní. Tvé vztahy s ním však nejsou zrovna nejlepší? Vydej se za školní psycholožkou či výchovnou poradkyní. Ty mají v popisu práce řešit tvé problémy, takže se neboj svěřit.

Desatero tvých práv ve škole (obecně)

  1. Máš právo na vzdělání a rozvoj osobnosti.
  2. Máš právo svobodně se vyjadřovat vůči všem záležitostem, které se tě týkají.
  3. Tvým názorům musí být věnována patřičná pozornost (vzhledem například k věku)
  4. Když něčemu nerozumíš, máš právo se zeptat.
  5. Máš právo na svobodný přístup k informacím.
  6. Máš právo, aby bez tvého souhlasu nebylo zasahováno do tvého soukromého života.
  7. Máš právo odmítnout činnosti, které ti připadají nebezpečné a mohou tě ohrozit.
  8. Máš právo na ochranu tvých osobních věcí.
  9. Máš právo na odpočinek (přestávky, polední pauzy).
  10. Máš právo na ochranu před tělesným a duševním násilím, sexuálním obtěžováním a urážením.