Kultura a společnost

Kde si založit svůj vlastní blog?

V dnešním světě, který je plný počítačů a internetu, není zvláštní mít vlastní stránku. Když si tedy řekneš, že založíš blog, měla bys začít přemýšlet nad tím, jaké je dobré místo pro jeho vznik.

Čím se redakční systémy/platformy mohou lišit?

Každá stránka, kde si svůj blog můžeš založit je jiná a něčím se od těch ostatních liší, ať už jsou to výrazné klady nebo naopak zápory. Když si blog založíš, každý server ti nabídne jiné výchozí šablony vzhledu, jiné možnosti úpravy, jinou galerii obrázků a samozřejmě i naprosto odlišný editor článků. Před tím, než začneš blogovat a než si svůj blog založíš, je důležité promyslet, jak moc náročný uživatel jsi, co na blogu chceš vytvářet a co očekáváš. Udám příklad. Pokud si chci založit blog, kde budu sdílet své fotografie, svoje obrázkové výtvory nebo různé grafické práce, je potřeba mít propracovanou galerii, která umožňuje snadné přidávání obrázků. Pokud se budu zaměřovat pouze na text, důležitý je editor článků.

Blog.cz

Server blog.cz je v současné době jeden z těch hlavních a nejpoužívanějších. Jeho hlavní klad je dostupnost a jednoduchost ovládání. I proto tam nejčastěji můžeme najít ty, kteří s blogem začínají nebo si to chtějí pouze vyzkoušet. Celé ovládání i technická podpora jsou v češtině. Nepotřebuješ tedy žádné znalosti cizího jazyka. Jeden velký zápor, který mně osobně hodně vadil a se kterým se tam rozhodně setkáš, je spam. Majitelky většiny blogů jsou doopravdy mladé slečny a spousta z nich komentáře píše jen a jen kvůli návštěvnosti a kvůli tomu také navštěvují cizí blogy. Často si článek ani nepřečtou a už tě zvou na svůj „blogísek“. Je to hodně otravné, a pokud chceš mít komentáře přehledné, musíš je často promazávat. Myslím, že blog.cz je dobrý start z toho důvodu, že ti částečně sám může zajistit návštěvnost. Do výpisů na hlavní stránce se dostávají nové články a tak na tebe mohou jednoduše narazit potencionální čtenáři a tvůj blog si oblíbit bez toho, abys je sama oslovovala.

Printscreen editoru článků na blog.cz

Blogspot.com

Blogspot.com se stal oblíbenou platformou pro fashion blogery a jiné uživatele, kteří rádi doprovází a stýkají se s podobnou komunitou. Blogger, který pochází od Googlu, ti nabízí při založení sedm vzhledových šablon, které si můžeš nastavit, pokud si design nechceš navrhnout sama.
Za zmínku určitě stojí to, že máš možnost dát svým čtenářům k dispozici google friend connect, kde se mohou přihlásit a pravidelně tak dostávat informace o aktualitách a nově publikovaných článcích. Ty máš tak možnost sledovat, kolika lidem se tvůj blog líbí. Blogspot ti nabízí i možnost nahlédnout do statistik, tudíž na stránky nemusíš umisťovat toplist nebo jinou službu, abys zjistila návštěvnost. Statistiky jsou ale přibližné a často mohou ukázat zkreslené informace. Pokud bude tvůj blog na blogspotu úspěšný a budeš ho brát vážně, máš možnost připlatit si za vlastní doménu (tedy nebudeš mít blog na adrese: mersmerize.blogspot.cz, ale na mersmerize.cz) – to sice není úplně běžné u blogů, které teprve začínají, ale každý nějak začít musel a třeba budeš chtít svoje blogování posunout někam dál.

Prostředí blogovací platformy Blogspot.com
Printscreen editoru článků na blogspot.com

WordPress.com

WordPress u nás, mezi mladými blogery (zejména ženského pohlaví), není příliš znám a není tak oblíbený jako výše uvedené stránky, což je určitě škoda. Jeho hlavní výhodou jsou obrovské možnosti rozšíření. Když si založíš blog na wordpressu, můžeš ho dále rozšiřovat (na rozdíl od takového blog.cz) tím, že přidáváš nové pluginy a funkce. Stáhnout si také můžeš tisíce vzhledů a designů, jak placené, tak i zdarma poskytnuté. Ve světě je wordpress (uvádí se, že ho používá největší část blogerů) poměrně oblíbenou platformou a proto na něj čím dál tím více přibývají vzhledy i rozšíření. WordPress v současné době používám jako hlavní redakční systém. Jako příklad toho, co s ním můžeš provést, uvedu třeba funkci, kdy zakážeš používání pravého tlačítka myši a označování textu – k tomu se blogeři často uchylují, pokud jsou jejich články hodně kopírovány. Pokud přemýšlíš o tom, že by sis chtěla založit blog s někým dalším a bojíš se, že by ti další člověk mohl na blogu provést něco špatného (přeci jen, svěřit někomu heslo není jen tak), na wordpressu je možnost přidat každému uživateli různá práva. Vzhledem k tomu, že obsahuje takové množství funkcí, může být pro úplného začátečníka poměrně náročné si na něj zvyknout ze dne na den. Je sice jednoduché naučit se pár hlavních funkcí, pokud ale tomu dáš čas a budeš se snažit naučit se víc a víc, může ti to blogování ulehčit a i zpříjemnit.

Printscreen editoru článků ve wordpressu
Printscreen editoru článků na wordpressu

Ostatní

Mezi dalšími redakčními systémy mohu jmenovat stránky jako pise.cz, webgarden, e-stranky – i tam si můžeš svůj blog založit. Z vlastní zkušenosti, pokud začínáš, ti spíše doporučím začít raději na ověřených serverech. Výše jmenované stránky nejsou úplně dokonalé, často mají spoustu chyb a nedostatků a upřímně – dodnes jsem tam nepotkala jedinou stránku nebo blog, které by se mi opravdu jak zpracováním, tak i designem líbily.

6 komentářů

Klikni pro přidání komentáře

 • Zkuste to ještě tady:

  http://www.idnesnovinky.cz

  -rozklikněte reklamu

  – vymyslete si název stránky a dejte ověřit

  – pokud ještě doména neexistuje, tak ji zaregistrujte, jinak budete muset být kreativní a vymyslet doménu jinou

  – až ji najdete, zaregistrujte si ji- registrace proběhne do 24 hod

  A HOTOVO MÁTE SVŮJ VLASTNÍ WEB A NYNÍ MUŽETE VYMÝŠLET ČLÁNKY NA VÁŠ NOVÝ BLOG:))

 • Chtěla bych si založit svůj blog a před tak rokem jsem se dívala a viděla jsem super blog na založení svého blogu jenomže si nemůžu vzpomenout jak se ty stránky jmenovali jenom vím že to bylo něco na Sy pokud by někdo věděl tak předem děkuji za odpověď.

 • Hledala jsem něco, kde si založit blog o focení. Nakonec jsem narazila na tohle video a udělala si stránky podle něj https://youtu.be/tLxp5XX_4QE Měla jsem web hotový za chvíli a teď už jen přidávám fotky.

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.