Kultura a společnost

Kanchanaburi – světoznámý most přes řeku Kwai

Máte rádi cestování, poznávání a exotickou přírodu? Thajsko ukrývá mnoho krás a jednou z nich je proslulý most přes řeku Kwai.

thajském městečku Kanchanaburi se nachází proslulý most přes řeku Kwai, podle nějž byl i natočen stejnojmenný film a napsána i kniha. Jeho příběh je poměrně smutný, ale pravdivý, což ho dělá památným místem. Čím je tak slavný?

Trocha historie

Tento most byl hlavní zásobovací železniční tratí mezi Bangkokem a barmským Rangúnem. Trať byla dlouhá 415 kilometrů a v letech 1942 – 1943 ji stavěli váleční zajatci pod dohledem japonských okupačních vojsk. Kromě asijských otroků se na stavbě podíleli i Australané, Briti, Holanďané či Američané.

Pracovalo se ve dne v noci, neprostupnou džunglí i skalami, za absence lékařské péče a jídla. Je tedy jasné, proč je trať proslulá pod názvem Železnice smrti.

Most byl však dovezen z Jávy v roce 1943 a kromě místa, nemá s románem a filmem nic společného.

Most dnes

Z centra městečka se dostanete k mostu velmi snadno. Cesta však trvá zhruba 45 minut, a tak pokud nejste ve velmi dobré fyzické kondici, vyplatí se, nechat se svézt.

U cesty se nachází pomník padlým japonským vojákům. Následuje velké množství stánků se suvenýry, ale nenechte se mýlit, na mostě se ještě nenacházíte.

Na most se lze dostat buď pěšky, anebo vlakem, na který můžete nasednout a dojet až do města Nam Tok.

Po několika kilometrech jej konečně uvidíte – tmavý, ocelový s řadou oblouků a davem turistů. Buďte opatrní, až se budete po mostě pohybovat. Řada návštěvníků si tu již mnohokrát ublížila třeba jen kvůli obyčejné, ale pěkné fotografii.

Fikce versus realita

Pokud jste se dívali na stejnojmenný film nebo četli knihu, můžeme říct, že ne všechno je pravda. Uvedeme jen pár skutečností:

  • Podle knihy byl most zničen bombardováním, ve filmu byl vyhozen do vzduchu. Ani jedna skutečnost však není pravdivá.
  • Není pravdou, že by zde v době války nejezdily vlaky.

Most přes řeku Kwai láká řadu turistů a není se čemu divit. Železnicí je opravdu obdivuhodná v tom, co člověk dokáže holýma rukama. Pokud tedy máte možnost navštívit tento most během vašeho zájezdu do Thajska, rozhodně byste si ho neměli nechat ujít ani vy!

Přidat komentář

Klikni pro přidání komentáře

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.