Kultura a společnost

„K motocrossu jsem se dostala přes otce,“ přiznává Kateřina Fojtíková

Že je motocross jen pro kluky? Omyl! Dovol mi, abych ti představila Katku, protože právě s ní jsme dnes řešily její velké hobby, kterým je právě motocross. A co nám o sobě a o svém zběsilém zájmu Katka prozradila? Pojď se na to mrknout společně se mnou!

Jezdila jsem na spousty motorkách

1. Ahoj Katko, dneska bych si s tebou chtěla pokecat hlavně o tvém netradičním koníčku, ale než se k němu dostaneme, pověz nám něco sama o sobě.

Ahoj, jmenuji se Kateřina Fojtíková, pocházím z Moravy, přesněji z Brumova-Bylnice, je mi 18 let a věnuji se od mala motocrossu. Zatím studuji na Obchodní akademii místní střední školy.

2. Věnuješ se motocrossu, což je pro dívku trochu netypické, ale proč ne, co nebo kdo tě k tomu přivedl?

K motocrossu sem se dostala přes svého otce, který sám jezdil závody a plně se motocrossu věnoval, takže se dá říct, že jsem vyrůstala v domě plných motorek, každý víkend jsem s ním trávila na závodech či trénincích.

Kateřina Fojtíková
Jak vidíte důležitý je i design a čistota samotné motorky!

3. Na čem vlastně jezdíš, je to nějaký konkrétní typ?

Za svůj život jsem vystřídala spoustu motorek, od těch klasických čínských minibike, přes čtyřkolky až k ostrým motorkám. Moje poslední motorka byla Honda CRF 250 R, která byla moje první silnější kubatura, bohužel tuto motorku jsem musela nedávno prodat, jelikož mi nevyhovovala. Jezdila jsem na spousty motorkách KTM 250 SX-F 4T, Suzuki RM 250 2T, Yamaha YZF 450 4T, aj. Momentálně jezdím na KTM 125 SX, která patří mému bratranci a jelikož se mi na ní jezdí strašně dobře, skládám všechny své finance a v brzké době ji doufám budu mít v garáži.

4. Co na tvůj koníček vlastně říkají rodiče nebo třeba prarodiče nemají strach? Podporují tě?

V době, kdy jsem jezdila jen na těch čínských motorkách se slabší kubaturou, strach neměli. V momentě, kdy jsem přišla domů a řekla, že chci začít s motocrossem, a že bych se tomu chtěla doopravdy věnovat, už to byl problém hlavně ze strany matky, samozřejmě to chápu je to matka, ale její strach mi vždy dodával pocit toho, že si musím na trati dávat ještě alespoň 2x větší pozor. Otec mě podporuje ve velké míře, a strašně mu za to děkuji, byl to vždy on, kdo mě podporoval jak finančně, tak hlavně psychicky. Prarodiče mi do toho nějak nikdy nekecali, strach určitě mají, ale vždy mi kladou na srdce, že jsem dospělá a že vím, co se smí a co ne.

Kateřina Fojtíková
Lákal by tento sport i tebe?

Začínám naplno trénovat

5. A co závody, říkala si, že je plánuješ na příští rok, do teď sis na žádných nebyla?

Ano, závodně jsem nejezdila, jelikož jsem vždy jezdila spíše hobby s místními kluky. Neměla jsem žádný trénink, žádné zkušenosti, takže jsem nemohla jen tak vstoupit na trať a říct, že jdu závodit. Tuto sezónu jsem nemohla už kvůli tomu, že sem celý měsíc pracovala, abych si vydělala na auto, a zbytek prázdnin dělám řidičák. Teď už mám trochu klidu, takže začínám naplno trénovat na tratích ve Zlínském kraji s trenérem a strašně bych chtěla příštím rokem už něco zkusit nějaký ten amatérský závod.

6. A co jiné zájmy, čemu krom motocrossu se věnuješ?

Místo motocrossu se už jen zřídka věnuji fotografování pro místní server www.nasevalassko.info , fotím převážně hudební kapely, kulturní a společenské akce. Bohužel na tento koníček už nemám tolik času z důvodu, že víkendy trávím s kamarády na tratích nebo závodech a přes školu to nestíhám. Potom mám ještě ráda auta, tuning aut, a v budoucnu mě láká zkusit jet s někým jako spolujezdec rally.

Kateřina Fojtíková
Tak tomuhle říkám akce!

7. Kam až se dá s tímhle dojít, určitě se konají i různá mistrovství přála by sis být i ty jednou ze soutěžících nebo po tom příliš netoužíš?

Ano, konají se různé soutěže či mistráky v tomto sportu, určitě jako každý jezdec touží docílit toho nejvyššího bodu, ale já osobně se tomuto zdráhám. Mistrovství světa nebo České republiky je dle mého názoru pro ty, co se tomu věnují každý den, prostě je to jejich práce a zároveň koníček. Ale každý, kdo dělá nějaký sport má nějaký cíl, kterého se drží a tím mým je alespoň si jeden závod zkusit.

8. Kdo v tomto sportu patří mezi elitu, máš nějaké vzory nebo tak?

V tomto sportu bych elitu nedokázala identifikovat, protože výborných jezdců je po celém světě spousty. Avšak vzorem mi je český freestyle rider Libor Podmol, který se z obyčejného chlapce dokázal dostat na pozici mistra světa. Libor se sice věnuje Freestyle motocrossu, což je od motocrossu rozdíl, ale zaujmul mě spíš jeho životním cílem a snahou dosáhnout něčeho. Z ženského motocrossu to bude Ashley Fiolek a Ami Houde. Poslední a pro mě ten nejlepší jezdec je Ken Roczen, kterého do slova miluji, hihihi.

Kateřina Fojtíková
Tak tohle ještě vypadá celkem v pohodě, ne? Ale přeci jen i Katka měla nějaký ten úraz!

Nejde o to, co děláte

9. A co třeba nějaký úraz? Přiznej se, bourala si nebo si někdy spadla nějak více, než je obvyklé?

Tak co se týká crashů, těch bylo požehnaně, hihi. Začátky jsou snad úplně nejhorší, to jsem byla dobitá snad od hlavy až k patě. Teď když už člověk jezdí častěji, tak je to o něco lepší, i když mezi námi, je to sport, kde musíš počítat s tím, že na zemi se můžeš ocitnout kdykoliv. Byla jsem přítomna u spousty vážných případů, kdy jsem sama musela zasahovat a pomáhat dotyčnému a povím Vám, je to brutus. Já děkuji Bohu, že jsem sama osobně neměla žádné těžké zranění a mezi moje úrazy byly zlomeniny, především rukou, obyčejné modřiny, spáleniny a poslední byl otřes mozku.

10. Závěrem ti velmi děkuji za rozhovor. Mohla bys prosím něco vzkázat našim čtenářkám, které by se motocrossu chtěly věnovat, ale nevědí třeba, jak začít?

Já děkuji tobě, tento rozhovor je pro mě velkou zkušeností! Holkám bych ráda vzkázala, ať se určitě ničeho nebojí, nejčastěji, co jsem sama zažila u svých kamarádek, co chtěly s motocrossem začít, bránili právě rodiče. V tomto bych poradila, být trpělivá, s rodiči si sednout a určitě to s nimi v klidu vyřešit, myslím si, že dá se vždy nějak dohodnout. Všechny slečny v tomto sportu podporuji a v žádném případě nedejte na slova, „k holce se takový sport nehodí“, nejde o to, co děláte, ale co k tomu cítíte.

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.