Kultura a společnost

Ježíšek nebo Santa Claus?

Blíží se Vánoce a s nimi vánoční trhy se stánky a obchody plnými ozdob a vánočních postaviček Santy Clause. V období Vánoc na nás Santa vykukuje snad ze všech vánočních přání, výloh a většiny oken. Santa je totiž mezinárodní symbol Vánoc, který k nám přišel z Ameriky a postupně vytlačuje náš vánoční symbol, kterým je Ježíšek. Spolu s kámoškou se teď podíváme na příběhy těchto dvou vánočních postav.

Ježíšek a jeho předchůdci

V 6. století se o rozdělování dárků na našem území staral svatý Mikuláš, který od 10. století pronikal i na západ, především do německy mluvících zemí. Svatý Mikuláš v některých zemích dárky stále nosí – v Anglii mu říkají Santa Claus, v Holandsku Sinter Klaas.

%CODE1%

Ježíšek a jeho příběh

Ježíšek se u nás objevil na přelomu 15. a 16. století. Přijali jsme ho my, ale také jižní Německo. Největší slávu u nás měl v 19. století. Do 90. let minulého století to měl u nás Ježíšek poměrně snadné. Jako vánoční symbol byl tak silný, že ustál dokonce i komunistický nápor dědou Mrázem. Ježíšek zůstal dál tolerovanou s respektovanou postavou u nás. Velkou výhodou a zároveň i největší nevýhodou našeho Ježíška je, že ho nikdy nikdo neviděl. Dává prostor naší fantazii. Někteří z nás si vybaví novorozeně ležící na seně v chlévě plném domácích zvířat, jiní si ho představí jako starého moudrého pána. A asi i proto se pomaličku začíná mísit se Santou Clausem.

Příběh Santy

Santa Claus má tu výhodu, že všichni vědí přesně, jak vypadá. Santa je přece tlouštík s bílým plnovousem, chodící v červeném oblečení lemovaném kožešinou. Má saně, v nichž je zapřažených osm sobů a do domů chodí zásadně komínem. A dárky? Ty nechává v punčochách zavěšených na krbu.
Santa začal pronikat snad do všech zemí, jeho expanze však nejsou všude vítané. V Holandsku podporují lidé svého Sinter Klaase tak, že na domy věší cedulky s přeškrtnutým Santou a nápisem: „Santovi vstup zakázán!“ A přitom Santa Claus má prapůvod právě v Holandsku.

Ježíšek v ohrožení!

Santa se stal tak oblíbenou a rozpínavou postavičkou, že počátkem 90. let vtrhl i nám. Tradiční symbol našich Vánoc tak pomalu obsadil právě on. Stal se univerzální a také mezinárodní ikonou všeho vánočního. Postupem času se může stát, že Ježíšek bude Santou úplně vystrčený. Aby se tomu tak nestalo, měli bychom si tuto problematiku uvědomit a být věrni našim symbolům a zvykům. Pokud je ti Ježíšek milejší než Santa, podívej se na internetové stránky www.zachrantejeziska.cz, kde můžeš podepsat petici na jeho podporu:) Ježíšek má dokonce i svoji funpage na facebooku:)

2 komentáře

Klikni pro přidání komentáře

  • možná mě za to někdo odsoudí,ale já dávám přednost Santovi:)jeho příběh a vzhled se mi zdá mnohem pohádkovější a naladí mě na Vánoce víc,než představa malého miminka nosící dárky…

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.