Kultura a společnost

„Jen tak někde bez foťáku k vidění nebudu,“ přiznává Miroslav Čížek

Často vás zásobuji rozhovory s kulturisty a dalšími zajímavými lidmi. Ani dnes tomu nebude jinak, protože pro vás mám nachystaný rozhovor více než zajímavý! Budeme si povídat o fotografování s Mírou Čížkem! Pojďte se společně se mnou podívat, jak mi na moje otázky odpověděl.

Každý máme jiný styl, vkus a cítění

1. Ahoj Míro, jsi profesionální fotograf, co nám o sobě na úvod prozradíš?

Ahoj Zuzko, hned na začátek taková těžká otázka. Já jsem celkem otevřený člověk a mnohé jsem na sebe prásknul na blogu u sebe, nebo u mé manželky, ale v kostce. Jsem normální chlap 30+ , který si řekl, že je na čase na sobě zapracovat a jít si za tím, co ho v životě bude naplňovat. Jo a poslední dobou ujíždím na Taylor Swift :-).

2. Kdy a jak jsi poprvé přišel do kontaktu s fotoaparátem? Vznikla právě tehdy taková idea, že by ses chtěl stát fotografem?

To asi ani ne. Já jsem do kontaktu s foťákem přišel až docela pozdě. Doma jsme měli nějaký starší foťák, byl to Polaroid, ale na film, ne ten, ze kterého lezly hned hotové fotky. Focení na něj mě sice bavilo, ale filmy byly dost drahé, takže jsem fotil jen sporadicky. Zlomilo se to až s nástupem digitálních technologií. To mi ale bylo už asi 20 a pak se to pomalu rozjíždělo. Zlomilo se to, když jsem potkal svou manželku. Říkal jsem si, že někoho tak krásného musím fotit každý den. A taky že jo ☺ jen už to není jen ona, ale i jiné ženy a jiní lidé.

Miroslav Čížek
„Zlomilo se to, když jsem potkal svou manželku. Říkal jsem si, že někoho tak krásného musím fotit každý den.“

3. Máš své webové stránky i fan page na facebooku, kde můžeme vidět opravdu mnoho tvých skvělých fotografií, co nejraději fotíš a vnímáš jako své oblíbené téma?

Mám web i facebook. Facebook mě ale moc nebaví, abych pravdu řekl, a trochu ho zanedbávám. Musím se polepšit, protože si moc cením, že mě lidé sledují a mají zájem o mne a mou práci. Více mě pohltil instagram. A co nejraději fotím? Jednoznačně lidi :-). Baví mě svatby, ty emoce, které celý den provází, ty jsou nepopsatelné. Naopak moc nedám architektuře a krajinkám. Já jsem tak trochu prokrastinátor, říkám si, že architektura i krajina je tu pořád, tak proč bych jí měl fotit zrovna dnes? Nikam mi neuteče :-).

4. Někdy fotíš v interiéru (ateliéru) a někdy vyrážíš ven, kde se ti pracuje lépe? Máš nějaká svá oblíbená prostředí?

V ateliéru moc nefotím, jelikož zatím žádný nemám. Ale na jaře/v létě už by snad mohl být. Takže když je potřeba, snažím se kus domu trochu proměnit v ateliér. Ale většinou se pokouším vykřesat maximum z té krásné přírody, kterou tady na jihu máme, a fotím hlavně venku. Z toho plyne, že se mi lépe pracuje venku, ale mnohdy z donucení :-). Musím se pak potýkat třeba s nepřízní počasí.

Miroslav Čížek
A další fotografie manželky Petry.

5. Jak vnímáš focení jako profesi, je ji stále dostatek nebo si myslím, že fotografům občas chybí zakázky?

Já focení zatím nemám jako hlavní příjem, takže proto mohu říci, že focení mám dostatek. V případě, že bych se focením živil, což bych tento rok rád, potřeboval bych zakázek rozhodně více, alespoň v hlavní sezoně.

6. V dnešní době je focení velice oblíbeným koníčkem a i já jsem mu podlehla, jak vnímá profesionál amatérské „fotografy“?

V dnešní době je fototechnika dostupná opravdu všem, což je naprosto skvělé. Takže rozdíl mezi profesionálním a hobby fotografem je vlastně jen v tom, že ty si můžeš říci „dneska se mi nechce, vyfotím si to zítra, až nebude pršet/sněžit/foukat“. Profesionální fotograf tu možnost nemá. Svatba je dnes, teď a tady. Podmínky jsou jasně dané a ty se s tím prostě musíš vypořádat.

Miroslav Čížek
Upřímně? Ano, mně se na ten sýr a rajčátka sliny sbíhají, co vám?

Propadl jsem tzv. bezzrcadlovkám

7. Na facebookové stránce máš přes 1700 liků a snad nikdy jsem si nevšimla negativního komentáře pod tvou fotografií, ale přeci objevují se i nějací haters?

Právě proto, že je tam zatím „jen“ 1700 followerů, se tam opravdu negativní komentáře neobjevují. Manželka má na své fanpage skoro 40 000 fans a tam už je negativzmu až až… Takže se trochu bojím, že v případě, že followeři porostou (v což doufám), půjde to ruku v ruce s haters. Ale tak to prostě bohužel v ČR je.

8. A kdo je pro tebe ten pravý a uznávaný fotograf. Nebo snad fotografka?

Já hrozně rád procházím galerie na 500px, nebo Flickeru a tam mám své „koně“, které ale vlastně ani neznám jménem, byť si s některými píšu, znám jen jejich práci a přezdívku. Ale abych řekl alespoň nějaké jméno, tak můj top je rozhodně Russell James, fotograf Victoria´s Secret a Peter Lindbergh. A líbí se mi i fotky Gorana Tačevského.

Miroslav Čížek
Petra to s make-upem opravdu umí, však taky aby ne, když je to beauty blogerka.

9. Co kromě focení tě ještě baví, kde tě můžeme vidět bez foťáku v ruce?

Já jsem v poslední době propadl tzv. bezzrcadlovkám od Olympusu, takže bez foťáku jsem teď už málo kdy. Dokonce, i když půjdu běhat, budu mít něco na focení na 100 % s sebou. Ale třeba právě sport je činnost, kvůli které se už nemohu dočkat začátku jara.
Ale protože manželka je jedna z předních beauty a fashin bloggerek v ČR, tak i v době, kdy máme volno, se náš život točí kolem módy a kosmetiky, takže se obávám, že jen tak někde bez foťáku k vidění nebudu :-).

10. Závěrem ti děkuji za rozhovor a v roce 2015 přeji mnoho podařených fotografií. Co bys vzkázal začínajícím fotografům, kteří tě obdivují a jednou by se snad rádi dostali na úroveň, na které jsi momentálně ty?

Já ti také děkuji za rozhovor. Nedávno jsem viděl Dominika Haška, jak odpovídá na otázku, která zněla nějak takhle „jak jsi dokázal vydržet chytat svým stylem tak dlouho, když se ti ze začátku ostatní smáli a dělali si z tebe legraci?“ Jeho odpověď byla „Já jsem ze začátku neuměl anglicky, takže jsem jim nerozuměl a proto jsem dál dělal to, o čem jsem byl přesvědčený, že je pro mě to pravé.“ A to bych doporučil všem, kdo si chtějí jít za svým snem. A je úplně jedno, jestli je to ve focení, sportu, životě obecně. Prostě jděte cestou, o které si myslíte, že je pro vás ta pravá. Obrňte se trpělivostí a nedejte se odradit.

Štítky

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.